Про це повідомили у Держаагентстві з управління зоною відчуження (ДАЗВ). Зокрема, під час брифінгу тимчасова виконувачка обов’язків голови ДАЗВ Катерина Павлова прокоментувала декілька причин виникнення пожеж у зоні відчуження.

До теми Чорнобильська зона палає вже восьмий день: останні новини і відео

За її словами, основні причини можуть бути такими:

  • вогонь "прийшов" у зону відчуження з Житомирської області з боку Древлянського заповідника,
  • на території зони розміщуються лінії електропередач, від замикання могла виникнути іскра, і це, імовірно, призвело до легкого займання сухої трави,
  • навмисні підпали, адже було зафіксовано осередки пожежі, які були далеко один від одного.

Згодом член громадської ради при ДАЗВ Ярослав Ємельяненко заявив, що до пожеж у Чорнобильській зоні можуть бути причетні сталкери. Адже підпали сталися там, де немає нікого, тому що зона закрита на карантин.

"Є нелегальні відвідувачі, а ці підпали сталися на стежці життя сталкерів. Про ці місця є інформація в соцмережах, де сталкери показують, як вони підпалюють", – приводить слова Ярослава Ємельяненка РБК-Україна.

Хто такі сталкери? Так називали людей, які займалися пошуком та збиранням речей у Зоні, що залишилася після відвідування Землі інопланетянами, в романі братів Стругацьких "Пікнік на узбіччі". Книга була опублікована у 1972 році.

В Україні сталкерами називають людей, які незаконно пробираються на територію Чорнобильської зони. Вони можуть як просто відвідувати закриті території, так і виносити звідти речі чи займатися вандалізмом.

Особливо популярним сталкерство стало після виходу серії відеоігор, S.T.A.L.K.E.R., події якої відбуваються в Зоні відчуження.

Також Катерина Павлова зауважила, збитки від пожеж у Чорнобильській зоні оцінюють у десятки мільйонів гривень. За її словами, точний розмір пройденої вогнем території наразі неможливо встановити через велике задимлення. Але станом на 8 квітня він становить 3,5 тисяч гектарів.

Цікаво Пожежа в Чорнобилі: NASA показала масштаби на фото із супутника

Пожежа у Чорнобильській зоні: коротко

  • Перша інформація про займання надійшла 4 квітня. Тут горить трава, і від неї вогонь легко міг перекинутися на дерева.
  • Найгіршою ситуація була у неділю, 5 квітня, коли тривав другий день пожежі. Тоді її загальна площа становила близько 100 гектарів.
  • Станом на 8 квітня рятувальники намагаються ліквідувати кілька осередків займання.
  • У ДСНС кажуть, що сьогодні ситуація є контрольованою. Раніше у відомстві підкреслювали, що вона – складна.
  • Радіаційний фон у Чорнобильській зоні нормалізувався. Рятувальники запевняють, що загрози населеним пунктам немає. Щоправда, за інформацією фахівців, брудне повітря може дійти і до Києва.
  • Правоохоронці вже затримали підозрюваного та вручили йому підозру – це 27-річний житель Поліського району на Київщині. Він каже, що підпалив дикорослу траву в декількох місцях поблизу покинутої місцевої ферми заради забави.
  • ДАЗВ з 18 березня тимчасово зупинило відвідування Чорнобильської зони відчуження та зони обов'язкового відселення до закінчення карантину.

Чому не можна спалювати траву та листя: дивіться відео 24 каналу