Раніше задля подолання осередків задіяли важку техніку рятувальників і Збройних сил України, повідомляють у пресслужбі ДСНС.

Дивіться Наслідки пожежі у Чорнобильській зоні зняли з дрона: моторошне відео

Ситуація станом на 2 травня

Наразі підрозділи ДСНС надають допомогу ДАЗВ у гасінні окремих осередків тління торф’яників в осередках пройдених вогнем. До гасіння залучено 203 людей та 64 одиниці техніки, з них від ДСНС 145 чоловік особового складу та 34 одиниці техніки.

Що саме робили пожежники для подолання пожеж

  • Пожежі ліквідовували 1 тисяча 133 людей та 250 одиниць техніки, зокрема 1017 осіб і 262 одиниці техніки від ДСНС та ЗСУ.
  • Облаштовували протипожежні розриви за допомогою важкої техніки ДСНС та шляхопрокладачів ЗСУ.
  • Прокладали мінералізовані смуги, щоб вогонь не поширювався: таких – вже 1 тисячу 59 кілометрів.
  • Окремі осередки тління гасили за допомогою 2 вертольотів: протягом 27 квітня скинули 60 тонн води.

Раніше

Вранці 30 квітня у зоні відчуження локалізовані останні два осередки пожежі поблизу сіл Крива Гора та Рудьки – Буряківка. Таким чином, лісова пожежа на території Чорнобильської зони локалізована.

Увечері 26 квітня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив, що загроз вже немає, оскільки усі осередки вогню ліквідовані.

Раніше директор Департаменту реагування на надзвичайні ситуації ДСНС Володимир Демчук повідомив, що також до гасіння пожежі було залучено пожежний потяг Укрзалізниці. Крім того, допомагали в ліквідації підрозділи ДСНС і пожежна техніка з Івано-Франківської та Тернопільської областей, передає 24 канал.

За словами директора Українського гідрометеорологічного інституту Володимира Осадчого, за весь час пожеж у Чорнобильській зоні жодного разу вміст радіонукліду не перевищив гранично допустимих норм.

Всі зафіксовані величини були в декілька сотень разів меншими за цей рівень. Це стосується і того дня, коли ми всі з вами спостерігали пилову бурю,
– зазначив він.

Водночас він додав, що питанням радіаційного забруднення повітря займається спецвідділ радіаційного моніторингу навколишнього середовища.

Додамо, що тиждень тому – вранці 20 квітня – відкритого вогню у зоні відчуження вже не було. Але ситуація все ще небезпечна через вітри, які розігралися на Київщині. Саме через них і відновилися пожежі.

Який вигляд має Чорнобильська зона: відео

Що трапилося у Чорнобилі 16 квітня

Про поновлення пожеж у Чорнобильській зоні повідомив голова Асоціації чорнобильських туроператорів Ярослав Ємельяненко у своєму фейсбуці.

На власній сторінці він продемонстрував фото, де є відкрите вогнище поблизу з колишнім селом Корогод Чорнобильського району. За словами туроператора, на нове займання вплинула піщана буря – вона у багатьох місцях роздмухала осередки тління до відкритої пожежі.

Дуже сподіваюсь, що цього разу буде вже миттєва реакція держави, без затримки. Особливо враховуючи, що бюджети на гасіння виділені,
– зазначив Ємельянченко.

У ДСНС повідомили, що через потужний вітер виникли три місця займання. Втім вони не є масштабними і не становлять особливої загрози.

пожежа у Чорнобильській зоні, Корогод
Пожежа у Чорнобильській зоні 16 квітня / фото: Ярослав Ємельянченко

Піщана буря, яка роздмухала нову пожежу у Чорнобильській зоні: дивіться відео

Ситуація у Чорнобильській зоні 14 квітня, коли відкритий вогонь ліквідували

  • На території Корогодського, Дитятківського, Паришівського та Денисовецького лісництв тривало гасіння пожеж.
  • Відкритого вогню не було. Можна було спостерігати незначне тління лісової підстилки окремими осередками.
  • Пожежна авіація з трьох літаків і трьох вертольотів протягом 13 квітня здійснила 227 скидів і використала 538 тонн води.
  • Всього на території зони відчуження залучено 415 осіб та 98 одиниць техніки.
  • Радіаційний фон у Києві та Київській області перебував у межах норми та не перевищував природних фонових значень (м. Київ – 0,012 мР/год, Київська область – в межах 0,011 мР/год при допустимому фоні 0,05 мР/год).

Ввечері 13 квітня допомагати рятувальникам почала природа – у Чорнобильській зоні почав падати дощ.

Зверніть увагу Пожежа на Житомирщині перекинулась на села: інформація станом на 19 квітня

Як гасять пожежу в Чорнобильській зоні відчуження (Фото: пресслужба ДСНС)

У соціальних мережах люди поширюють фото українських супергероїв-рятувальників, які відпочивають просто неба у перервах в боротьбі з пожежею у зоні Чорнобиля, і закликають інших не палити сухої трави.

пожежні відпочивають, пожежа у чорнобильській зоні
Рятувальники відпочивають у перерві в боротьбі з пожежею в Чорнобилі / Фото рятувальника Максима Пастушенка

пожежа у Чорнобилі, рятувальники
Обід українських рятувальників, які бороться з пожежею в чорнобильській зоні / Фото Максима Пастушенка

У чорнобильській зоні горить ліс: дивіться відео

Дні боротьби з пожежею у Чорнобильській зоні: дивіться відео

Ліквідація пожежі у чорнобильській зоні: дивіться відео

За даними Державного агентства з управління Зоною відчуження (ДАЗВ), збитки від пожеж оцінюють у десятки мільйонів гривень. За словами керівниці відомства Катерини Павлової, точний розмір пройденої вогнем території наразі неможливо встановити через велике задимлення. Але станом на 8 квітня він становив 3,5 тисячі гектарів.

Також у ДАЗВ назвали основні причини пожежі у Чорнобильській зоні відчуження:

  • вогонь "прийшов" у зону відчуження з Житомирської області з боку Древлянського заповідника,
  • на території зони розміщуються лінії електропередач, від замикання могла виникнути іскра, і це, імовірно, призвело до легкого займання сухої трави,
  • навмисні підпали, адже було зафіксовано осередки пожежі, які були далеко один від одного.

Цікаво Пожежа в Чорнобилі: NASA показала масштаби на фото із супутника

Ліквідація пожежі у Чорнобильській зоні: дивіться відео

Хто винен у пожежі в Чорнобильській зоні?Як відомо, пожежа у Чорнобильську зону перекинулася з трьох інших місць займання, зокрема з сусідньої Житомирської області. Одного підозрюваного у пожежі вже затримала поліція – мовиться про 27-річного мешканця Іванківського району. 8 квітня йому вручили підозру.

Ще одного палія сміття у зоні відчуження піймали 13 квітня. Відомо, що чоловік спалював сміття, а рештки тліючого багаття поклав на возик, вивіз за село і висипав на суху траву. Там сталося загоряння сухостою.

Що було у попередні дні

  • Повідомлення про займання надійшло о 13:22 ще 4 квітня. Після 14:00 з Ніжина до місця займання вилетіли два літаки АН-32П, згодом до них приєднався гелікоптер МІ-8.
  • Найгіршою ситуація була у неділю, 5 квітня, коли тривав другий день пожежі. Тоді її загальна площа становила близько 100 гектарів.
  • Виконувач обов'язків голови Державної екологічної інспекції України Єгор Фірсов у фейсбуці 5 квітня написав, що ситуація складна і вогнеборці продовжують боротися з вогнем. Він тоді припустив, що пожежа розпочалася через підпал сухої трави. Від неї вогонь міг легко перекинутися на дерева.
  • Водночас радіаційний фон там нормалізувався. Рятувальники запевнили, що загрози населеним пунктам немає.
  • 13 квітня спалахнула чергова пожежа – це був третій осередок вогню у зоні відчуження. Однак правоохоронцям вдалося затримати палія.
  • Відомо, що чоловік спалював сміття, а рештки тліючого багаття поклав на возик, вивіз за село і висипав на суху траву. Там сталося загоряння сухостою.
  • Коли зловмисник повернувся на те місце, то побачив, що вогонь перекинувся далі, однак він не зателефонував ні рятувальникам, ні поліції, а намагався самотужки погасити вогонь. Вітром вогонь перекинуло на територію лісу, а далі – у зону відчуження, де сталася масштабна пожежа.

До теми Масштабні пожежі в Чорнобилі: є затриманий, поліція розслідує 2 провадження

Зверніть увагу! Держагентство з управління зоною відчуження з 18 березня тимчасово зупинило відвідування Чорнобильської зони відчуження і зони обов'язкового відселення для відвідувачів до закінчення карантину.

чорнобильська зона
Карта радіаційного забруднення у зоні відчуження / Інфографіка Держагентства з управління зоною відчуження

Дивіться відео: чому не можна спалювати суху траву