Для того, аби втаємничити незаконні оборудки, російські олігархи проводять тисячі банківських операцій, лік йде на мільярди.

Читайте також: Брудні гроші: Єврокомісія оприлюднила країни "чорного списку"

Експерт з фінансових злочинів, британець Роб Хортон пояснив, що способи відмивання грошей щороку все більше відрізняються. Тож виявити такі транзакції буває важко навіть спеціальним працівникам банків.

Як працює схема відмивання грошей

У Росії є брудні гроші, які збираються відмити. Тож росіяни відкривають у Німеччині фіктивну компанію, яка позичає кошти в ще однієї фіктивної компанії. Та невдовзі повідомляє, що не може повернути борг.

Друга компанія звертається до суду у Молдові. Суд приймає рішення, що гроші повинна перерахувати російська фірма, яка поручилась за компанію-одноденку. Кошти за рішенням суду переводяться, наприклад, у банк Литви, Латвії, Естонії чи будь-якої іншої країни Євросоюзу.


Схема наймасштабнішого виведення грошей з Росії

Потрапивши в юрисдикцію ЄС, гроші вважаються відмитими. Це лише один зі сценаріїв збагачення російських олігархів – і не в російських рублях, а в доларах та євро, які згодом ховають в офшорах.

Які банки можуть бути причетні

В одному з європейських банків ще у 2018 році підтвердили, що знають про підозрілу активність.

Це десятки тисяч транзакцій. Ми знаємо про понад 6 тисяч клієнтів: кошти, які вони переказують, невідомого походження,
– коментував Оле Андерсон, голова правління Danske Bank.

Так до схем можуть бути причетними найбільші європейські банки. Такі як Danske Bank, Swedbank, Deutsche Nank. У Німеччині вже взялись обшукувати фінустанови та конфісковувати майно, яке фігурує у "російській пральні".