Легалізувати їх можна буде за спрощеною процедурою, не сплачуючи штрафів. Під будівельну амністію підпадають індивідуальні житлові , садові, дачні будинки та господарські споруди.

Читайте також: Легалізація лобізму в Україні вигідна всім, окрім корупціонерів

В одному із приватних будинків у селищі Чабани під Києвом помітно, що до старої хати добудували нове приміщення, розширивши житлову площу. Більшість таких споруд – самобуди, зведені без проектної документації. Для невеличких містечок – це звична справа.

"Якщо є гроші, то нехай будують! Бо тут же ж он хата на хаті, дивіться, тут живе 6 сімей. І я собі будую і буду будувати, як буду живий", – прокоментував мешканець селища Чабани Віктор.

Якщо раніше держава за самобуди штрафувала, то нині дає можливість їх узаконити, не звертаючись до суду.

Якщо ти в селі добудував кімнату, зробив 2-3 кімнати з туалетом для дочки, для сина і у тебе його не прийняли, ти можеш законно прийняти документи і отримати всі дозволи, не сплачуючи штрафів за новим законом,
– розповів архітектор Анатолій Фролов.

22 березня Верховна Рада дозволила легалізувати об'єкти будівництва, споруджені без дозволів у період з серпня 1992 року по квітень 2015 року. Безболісно узаконити самобуди, після того, як документ підпише президент, можна буде до кінця цього року. Аналогічні закони ухвалювалися парламентом і раніше. Термін дії останнього минув у 2015 році. Тоді мало хто встиг скористатися преференцією, тож "будівельну амністію" вирішили подовжити до кінця 2018 року.

Оформлення приватності на цей будинок – неможливе без документів. Продати цей дім теж неможливо. Для населення це величезна проблема,
– запевнив президент Національної спілки архітекторів України Володимир Гусаков.

Закон дозволить вирішити її з найменшими втратами. Йдеться про об'єкти, споруджені без проекту на своїй землі. Дія закону поширюється на індивідуальні житлові, садові або дачні будинки площею до 300 квадратних метрів, а також на будівлі та споруди господарського призначення. Легалізувати їх українці зможуть за спрощеною системою.

Читайте також: Три роки за гратами: у Раді зареєстрували законопроект щодо протидії спаму

"Не потрібно отримувати дозвіл на будівництво, можна одразу отримати декларацію про готовність об'єкту, після чого отримати право власності", – стверджує директор Департаменту нормативно-правового забезпечення ДАБІ Сергій Шевченко.

Оформити документи можна буде у підрозділах Державної архітектурно-будівельної інспекції та в органах місцевого самоврядування, які отримали відповідні повноваження після децентралізації. Проте у керівництва Чабанівської селищної ради рішення народних обранців непокоїть.

Це плюси, дійсно, і преференція невеликим забудовникам, які будують власну оселю, але є і мінуси. Можуть бути обрушення стін, обвалення стелі, адже втрачається контроль над процесом будівництва. Хто буде відповідати за те, що даний будинок буде зданий в експлуатацію?
– сказав заступник селищного голови Чабанів Юрій Бондар.

Перш ніж легалізувати, об'єкт оглянуть фахівці профільних служб, зроблять висновки та зобов'яжуть усунути недоліки – запевняють архітектори. Після цього у Державній архітектурно-будівельній інспекції об'єкт зобов'язані безкоштовно прийняти в експлуатацію впродовж 10 днів з моменту подання заяви. В Україні щороку узаконюють десятки тисяч самобудів, у 2013 році легалізували близько 30 тисяч – кажуть в інспекції.

До слова, за статистикою в Україні внаслідок пожеж щорічно гине понад 1000 людей, а серед головних причин – несвоєчасне надання допомоги і недотримання вимог пожежної безпеки на об'єктах.