"Бердянськ", "Нікополь" та буксир "Яни Капу" спершу мали повернутися до порту Одеси, повідомляли у МВС ЗСУ. Проте плани змінилися і місцем повернення суден став порт Очакова. Звідти найближче до ремонтних заводів Миколаєва.

Дивіться фото і відео повернення українських кораблів до Очакова

Дивіться сюжет про повернення українських суден до Очакова:

Що кажуть у Росії

У російському МЗС напередодні заявили, що держава повернула Україні судна, бо "завершила необхідні слідчі дії". Там також наголосили, що захоплені кораблі Росія вважає "речовими доказами".

Зауважимо, що у травні Міжнародний трибунал ООН з морського права зобов’язав Росію негайно звільнити полонених моряків і повернути Україні захоплені судна "Бердянськ", "Нікополь" та "Яни Капу". Однак прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков стверджує, що "повернення кораблів ніяк не пов'язане із трибуналом", пише російський "Інтерфакс".

Щодо екіпажу кораблів, то 24 українські моряки повернулися додому 7 вересня у межах обміну утримуваними особами з Росією.

Як поверталися кораблі: хронологія

Кораблі поверталися до Очакова у супроводі спецтехніки – буксирів "Титан", "Гайдамака", пошуково-рятувального корабля "Сапфір" та малого розвідувального корабля "Переяслав".

  • Першим у порт Очакова зайшов бронекатер "Нікополь". Його буксирував "Переяслав". Зустрічати корабель вийшли кілька десятків місцевих жителів з великим прапором України.
  • Приблизно о 16:00 у порт зайшов буксир "Яни Капу". Його тягнув буксир "Гайдамака" і це означає, що стан корабля кепський. Саме судно "Яни Капу" було протаранене російським сторожовим кораблем під час захоплення.
  • Останнім до порту прибув бронекатер "Бердянськ". Він теж був пошкоджений під час захоплення в Азовському морі.

Дивіться відео, як до порту Очакова прибувало судно "Нікополь":

Який стан кораблів

Українські кораблі після року в російському полоні перебувають у жахливому стані. Росіяни угробили судна: познімали плафони, розетки і навіть унітази. Про це розповів командувач ВМС Ігор Воронченко.

Водночас адвокат Микола Полозов додав, що судна залишилися взагалі без електроніки: немає навігаційних систем та електронних компонентів бойових модулів, без яких кораблі не можна використовувати. Все це російська сторона залишає як "речові докази".

Що треба знати про захоплення українських кораблів?

  • 25 листопада 2018 року у районі Керченської протоки прикордонний корабель Росії протаранив буксир українських військових. Свій крок у Росії аргументували тим, що нібито судна ВМС неправомірно увійшли в тимчасово закриту акваторію територіального моря РФ і прямували до Керченської протоки.
  • Тоді ж агресор захопив 3 українських кораблі та взяв в полон 24 українських моряків. Їх згодом арештували в окупованому Криму та вивезли до московських СІЗО.
  • Після того, як з'явилась дата проведення нормандської зустрічі (9 грудня), росЗМІ повідомили про наміри Росії повернути Україні захоплені кораблі до цього часу.
  • Однак згодом у МЗС РФ цю заяву спростували і наголосили, що передача не пов'язана з зустріччю лідерів Росії, України, Німеччини та Франції.

Екіпаж захоплених кораблів
Екіпаж захоплених кораблів / Інфографіка 24 каналу