Шум прибою, мушлі під ногами. Робоче місце іноді буває і таким, якщо ви досліджуєте море. Однак, більшість часу вчені проводять тут.
Читайте також: Вчені у незвичний спосіб виміряли температуру води в Антарктиді: їм допомогли тюлені
Лабораторія в Українському центрі дослідження моря
В українських реаліях наукова лабораторія – це радянського типу кабінетик із ремонтом ще з 90-х, але в цьому Центрі екології моря у такий антураж вписані сучасні дослідницькі прилади від Євросоюзу. На кожен шукали грант або спеціальну програму самі співробітники.
Тут масштабні дослідження можуть розпочатися навіть з малої крапельки води. Тож серед темних закутків інституту є лабораторії різних етапів дослідження. На те, аби розібрати показники по одному фрагменту, іноді потрібно декілька днів.
Читайе також: Виникнення життя на Землі: науковці зробили грандіозне відкриття
Завдяки пробам і з поверхні, і з глибини двох тисяч метрів, біологи зараз можуть встановити всіх риб, що плавали там останні кілька днів. За тими ж результатами визначають і стан води.
Саме в таких умовах провели перше в історії незалежної України комплексне дослідження Чорного моря. Два роки роботи, десятки дорогих аналізів за кордоном і вдалося скласти приблизну карту розселення різних організмів по всьому Чорному морю.
Останні 25 років таких масштабних досліджень не проводилося. Але ми за типом ґрунту визначили типи поселення – там ось мідійні, а там ось – мітілус,
– зазначила керівниця морських біоценозів Світлана Ковалішина.
Виявляється, завдяки промальованій карті можна зрозуміти навіть, де є поклади газу та нафти. Проте не це найважливіше.
Крім того, досліджувалося сміття те, що плавало по поверхні, що у водній товщі і на дні. Категорії сміття – від шматків пластику, пляшок до мікропластику. Саме мікропластик на сьогоднішній день є одним з найбільш небезпечних для всього не тільки моря, але й океану,
– наголосив директор Українського наукового центру екології моря Віктор Коморін.
Зараз Чорне море сильно змінюється. У ньому зменшується прошарок з киснем та збільшується кількість небезпечного сміття. Однак, дослідивши проблему, вчені можуть створити стратегію розвитку і покращення водних ресурсів. Для цього вже подалися на ще кілька грантів від Євросоюзу.