Про це йдеться у статті колишнього прем'єр-міністра Швеції Карла Більдта для видання The Globe and Mail.
Як зазначив Більдт, схожа ситуація склалась у сербо-хорватському конфлікті 1991-95 років, коли Слободан Мілошевич пропонував хорватам домовлятись із місцевими сербськими сепаратистами віч-на-віч.
"Багато в чому так само, як це робить президент Росії Володимир Путін, тодішній президент Сербії Слободан Мілошевич наполягав, що питання можна вирішити лише шляхом прямих переговорів між сербськими сепаратистами і хорватським урядом у Загребі. Зрозуміло, насправді сербські сепаратисти були повною мірою залежні від політичної, військової та економічної підтримки Сербії під управлінням Мілошевича. І в кінцевому підсумку Мілошевич погодився на введення місії і контингенту ООН", — підкреслив шведський політик.
Успіх такої ж моделі у випадку з Україною та Росією залежить від "політичної волі" Москви.
Чи є з боку Кремля серйозний намір визнати суверенні права України на Донбас і відновити нормальні відносини із Заходом? Зараз я в цьому дуже сумніваюся. Слід пам'ятати, що Росія зробила все можливе для ескалації конфлікту, включаючи створення сепаратистських анклавів,
— наголосив Більдт.
Читайте також: The Times знайшла ахіллесову п’яту Путіна
Водночас політик наполягає, що під спільним тиском України та Заходу Путін, можливо, зрозуміє, що терористичні квазідержави на Донбасі становлять небезпеку для самої Росії.
"Зрештою, гірка правда така: сепаратистські території знаходяться в стані вільного падіння з точки зору економіки, а їх населення все сильніше просочується криміналом. Є ризик, що Донбас перетвориться на делікатну проблему, за яку ніхто не захоче брати на себе відповідальність. У міру того як такий результат буде все очевидніше, російське керівництво, можливо, почне розглядати сценарій застосування в регіоні рішення за зразком UNTAES (миротворча місія ООН в Хорватії — "24"). За відсутності будь-яких інших механізмів саме це і доведеться зробити Кремлю", — пише Більдт.
Доктрина колишнього держсекретаря США Коліна Пауела — ти це зламав, ти з цим і розбирайся — застосовна до путінського вторгненню на Україні в тій же мірі, що і до невдалої пригоди Буша в Іраку,
— додав він.
Тим часом російський військовий експерт і журналіст Олександр Гольц вважає, що у війні на Донбасі наразі немає оптимістичного сценарію розвитку, натомість є два поганих.