Крім того, ультрафіолет допомагає організму виробляти вітаміну D, який відіграє важливу роль у засвоєнні кальцію і фосфору з їжі.
Імунітет, розумова активність, працездатність, м'язовий тонус - усе це, можна сказати "під контролем" ультрафіолету. Але далеко не все так оптимістично.
Лагідне сонечко може створити серйозні проблеми. Опіки, передчасне старіння шкіри - це надмір ультрафіолету. Далі ще гірше - розвиток захворювання очей і рак шкіри.
"Чимало молоді віком від 15 до 24 років вирушає на канікули у теплі краї. Щодня вони по 5 годин проводять на сонці. Усі хочуть загоріти, втім, засоби захисту шкіри не завжди під рукою. Відтак, рівень захворювання на рак шкіри зростає", - каже Кетрін Харвуд.
Рівень небезпеки сонця прямо не залежить від температури, а визначається так званим індексом ультрафіолетового випромінювання. Якщо цей індекс більший за позначку 3, варто берегтися.
"Звичайно, нам потрібне сонячне світло у житті, але слід бути обережним, аби не згоріти. Старайтесь не стояти на сонці, коли воно дуже жарке, приміром у полудень. у Спеку вдягайте футболку, кепку, сонцезахисні окуляри, використовуйте спеціальні креми", - каже Кетрін Харвуд.
Негативному впливу ультрафіолетового випромінювання більше піддаються рудоволосі і світловолосі люди, а також ті, хто мають багато родимок.
Сонячні опіки
Тепер детальніше про сонячні опіки. Якщо ваша шкіра набула кольору вареного рака, мінімальний дотик викликає пекучий біль, підвищилась температура тіла - однозначно з сонячними ваннами ви перестарались.
Найнебезпечніші опіки третього ступеню. Шкіра вкривається пухирями, стає червоною, а інколи й фіотелетовою. З’являється озноб, лихоманка, нудота і головний біль. Без медичної допомоги тут не обійтись!
Серед побічних ефектів засмаги - злоякісні пухлини шкіри. Найагресивніша форма - меланома. Є форми раку шкіри, що розвиваються десятиліттями. Відтак, засмагаючи на пляжі у молодості, ризикуємо почути неприємний діагноз у 50 років.
"Дослідження виявили, що сонячні креми не повною мірою захищають від ультрафіолету типу А. Промені проникають крізь шкіру, і пошкоджують клітини, що може викликати рак", - каже науковець Рой Сандерс.
Найоптимальніше засмагати поступово - у перший день не більше 10-15 хв. Не варто йти на пляж натщесерце або одразу після прийому їжі. І надзвичайно шкідливо спати на сонці.