Найбільше занепокоєння у експертів викликає пункт про місцеве самоврядування на непідконтрольній Україні території. А ще запровадження нових посадовців у регіонах, так званих перфектів.
Три місяці знадобилось кращим правникам України, аби вирішити, як має виглядати децентралізація влади по-українськи. Найбільш одіозна норма — це особливий статус для окупованого Донбасу.
Про те, що у Донецьку і Луганську буде особливе самоврядування планують записати у перехідних положеннях Основного закону.
Читайте також: День Конституції. Як Порошенко мінятиме Основний закон
"У роботу конституційників втручались співробітники Адміністрації Президента, члени Венеційської комісії. Представники останньої особисто брали участь у засіданнях. Особливий статус Донбасу з'явився у пропозиціях комісії в останній момент і не без тиску Росії", — розповів член комісії Ігор Когут.
Зміни до Конституції передбачають, що посада префекта передбачає повноваження контролювати та координувати роботу органів місцевого самоврядування, а також забезпечувати виконання державних програм.
Якщо ж місцева влада, на думку префекта, діятиме незаконно, президент зможе її розпустити. Щоправда, призначатиме і звільнятиме префектів Президент за поданням Кабміну. А от розпускати місцеві органи, глава держави зможе лише після дозволу Конституційного Суду.
Разом із децентралізацією, Верховна Рада розгляне законопроект про місцеві вибори. Але експерти застерігають — голосування на непідконтрольній Україні території — це поступка, як Москві, так і Брюсселю. Однак не в інтересах України.