Натомість звільнення українців з російського полону могло відбуватися за особистої ініціативи віцепрем'єр-міністра Жолта Шем'єна. Як повідомили ЗМІ чотири незалежні джерела, через це є серйозне обурення в уряді.

Цікаво "Ще будуть фокуси": який інтерес Орбана в передачі українських полонених

Звільнення полонених було ініціативою Шем'єна

Усі джерела угорської служби "Радіо Свобода" зазначили, що ця операція зі звільнення військовополонених відбувалася під одноосібним керівництвом Шем'єна. Також були залучені особисті контакти угорського віцепрем'єр-міністра із РПЦ.

Ні Міністерство закордонних справ, ні канцелярія прем'єр-міністра про це не знали, через це є серйозне обурення в уряді щодо акції,
– повідомили джерела.

Ба більше, за словами інформаторів, про такий задум Шем'єна не знали ані міністр закордонних справ і торгівлі Петер Сіярто, ані прем'єр-міністр Ґергей Гульяс. Деякі припустили, що не були поінформовані й відповідні професійні служби.

Також у ЗМІ повідомили, що до операції звільнення ніхто не був ініційований урядом. Адже у протилежному випадку він би відповідав "за підготовку та організацію такого дипломатично надзвичайно делікатного кроку за участю трьох країн".

Відтак, через обмежене коло залучених до звільнення українців з полону невідомо також, як саме вони потрапили до Угорщини. Є припущення, що Жолт Шем'єн організував їхній проїзд через Шенгенську зону, привівши у дію систему охорони шенгенського кордону в межах своїх власних повноважень.

Усе це викликає обурення у відповідальних урядовців, адже на якому б низькому рівні не були угорсько-українські відносини, у такому делікатному питанні мав би бути обмін інформацією між Будапештом та Києвом. Ба більше, елементарно передбачити, що відсутність інформації щодо звільнення полонених може потягнути за собою дипломатичний скандал. А це своєю чергою могло б нашкодити репутації Угорщини у НАТО.

Де перебувають українці – невідомо

Також наразі невідомо, де перебувають військові, що потрапили у полон під Куп'янськом. У ЗМІ зазначили, що усі вони мають угорські імена, але не всі з них визнають себе угорцями.

При цьому для піару угорській владі було б краще показати, як звільнені полонені їдуть до кордону у супроводі угорського уряду, як переходять на українську сторону, де їх вітають представники нашого уряду та члени їхніх сімей. Натомість усього цього немає.

Як зазначив один з інформаторів ЗМІ, "після того, як усім стало очевидним, що угорським урядом можуть маніпулювати з Росії на рівні віце-прем'єра", Будапешт просто обрав стратегію мовчання. На думку джерела, таким чином він сподівається, що "справа затягнеться і про це якомога швидше забудуть".

Що відомо про скандал з військовополоненими

  • Про передачу Угорщині Росією 11 українців вперше стало відомо з заяви РПЦ 8 червня. Однак через відсутність в України даних щодо передачі військовополонених, у цей час в українській розвідці лише перевіряли таку заяву РПЦ. Що цікаво, у цей час МЗС України зв'язалося з угорськими дипломатами, проте у Будапешті тоді не підтверджували інформацію щодо звільнення українців з полону. Ба більше, тоді її не підтверджував і Жолт Шем'єн.
  • Натомість за словами представника ГУР Андрія Юсова, розвідка у цей час мала інформацію щодо підготовки російськими спецслужбами ІПСО. Її мета полягала у відновленні репутації та піднятті іміджу на території ЄС.
  • Коли ж інформація про звільнення полонених підтвердилася, МЗС України викликало тимчасового повіреного Угорщини для предметної розмови. Україна попросила забезпечити доступ до своїх громадян та надати про них інформацію.
  • На думку військового експерта Олега Жданова, Росія, ймовірно, за допомогою спецслужб Угорщини та РПЦ може готувати нове ІПСО. І головними у ній можуть опинитися саме українські військовополонені та прем'єр-міністр Віктор Орбан.