Саме Святненко склав від руки першу карту рівнів радіації. Про це ліквідатор розповів в інтерв'ю 24 каналу.

Все тут Чудово розумів, що це вибух, – автор першої карти рівнів радіації та фото блоку ЧАЕС

Святненко одразу зрозумів, що стався вибух

У час аварії на Чорнобильській електростанції Святненко працював старшим інженером відділу Державного пожежного нагляду управління пожежної охорони Київської області. Він зауважив, що навіть перепитати, що трапилось не можна було – адже все було засекречене. Всім казали, що це пожежа, проте Святненко вже розумів, що це був вибух.

Святненка та ще 5 офіцерів включили до групи дозиметристів.

Всі ми отримали загальновійськові захисні комплекти: гумові штани з бахілами, куртки з капюшонами, протигази, тривожні валізи. Після цього ми очікували команду виїжджати на станцію. Більшість машин вже тоді із районів були направлені до місця надзвичайної події в Прип'яті,
– розповів Святненко.

На ЧАЕС вони виїхали вранці 27 квітня. Їм поставили завдання – провести радіаційну розвідку Прип'яті. Саме тоді Святненко і зробив фото зруйновного четвертого енергоблока. Одягнуті військові були у звичайний одяг, протигази залишились у машині, у якій приїхали з Києва.

До теми В Україні з'явився регламент йодної профілактики у випадку радіаційної аварії

"Це, як то кажуть, був поспіх і халатність, безпосередньо, наших командирів. Це ж була наша безпечність. І коли ми тільки стартанули їхати, я тут же спохватився і кажу: "Вася, а ми ж костюми забули. Хоча б протигази взяли б. Ми ж виїжджаємо на об'єкт після вибуху", – розповів ліквідатор.

Це була людська недбалість, – Святненко

Святненко наголосив, що на той час цей ректор вважався найбезпечнішим і мав потрійний захист. Проте це була і дуже висока відповідальність, якою знехтували. Адже ті історичні фотографії тодішній капітан робив без респіратора та навіть марлевої маски.

Такого переляку не було, але я б назвав це "бардаком". Це, фактично, була людська недбалість,
– додав Святненко.

Дивіться відео про Чорнобильську аварію: