Вона нагадала, що Спеціальна моніторингова місія – це "не тільки найбільша і найбільш значуща операція ОБСЄ, але також й одна з найважливіших".

Читайте також Захоплення співробітників ОБСЄ у Горлівці може ускладнити роботу місії, – МЗС Польщі

Здійснюючи неупереджене спостереження за ситуацією, СММ є незамінним інструментом з документування порушень режиму припинення вогню, постачання осіб, відповідальних за прийняття рішень, важливою інформацією і сприяння діалогу між протиборчими сторонами,
– сказала Даніела де Ріддер.

Спецпредставниця нагадала, що Місія наділена повноваженнями відповідно до рішень, прийнятих на основі консенсусу всіма 57 державами-учасницями ОБСЄ, і "їй повинна бути надана безумовна свобода пересування".

"Після рішення Росії не продовжувати мандат у пунктах пропуску "Гуково" та "Донецьк" на російсько-українському кордоні після 30 вересня СММ стала останнім інструментом ОБСЄ для забезпечення деякої прозорості у семирічній війні з понад 14 тисячами загиблих", – додала вона.

Обмеження діяльності СММ ще більше обмежують прозорість і підривають довіру,
– підсумувала посадовиця.

Що цьому передувало

  • Ще 13 жовтня на Донбасі затримали російського бойовика Андрія Косяка. Він проводив розвідку під прикриттям розмінування території.
  • Найманці країни-агресора після цього почали погрожувати, що відмовляться від мінського формату, якщо терориста не відпустять.
  • Згодом вони вирішили протестувати проти місії ОБСЄ в Донецьку. У такий спосіб показували своє невдоволення через затримання.
  • Протягом 15 – 16 жовтня представники місії не могли вийти з будівлі. Вже 17 жовтня бойовики ще й в Горлівці заблокували спостерігачів ОБСЄ.