Поділити Україну на 9 частин

Народний обранець пропонує поділити Україну замість 24 областей на 9 територіально-адміністративних одиниць: Донецький, Карпатський, Київський, Подільський, Поліський, Придніпровський, Причорноморський, Слобожанський регіони. Окремим регіоном пропонує залишити Автономну Республіку Крим.

На думку депутата, така модель в рази зменшить бюрократію та можливості для корупції.

"Завдяки такій територіальній оптимізації істотно зростуть інтенсивність і міцність внутрішньорегіональних зв'язків, значно зменшиться кількість депресивних регіонів, не будуть такими полярними розриви в соціально-економічному розвитку", - вважає народний депутат від фракції Партії регіонів Сергій Гриневецький.

Експерти вважають пропозицію небезпечною

Провести адміністративно-територіальну реформу необхідно було одразу після здобуття Україною незалежності, переконані експерти. Зараз ділити країну на величезні адміністративні одиниці - небезпечно. Мовляв, області, які депутат пропонує об'єднати, кардинально відрізняються.

“Регіони мають шанс бути корисними для країни, для розвитку, якщо вони будуть внутрішньо монотонними, однорідними, якщо поняття регіонального патріотизму буде рушійною силою для розвитку регіону, а не буде породжувати внутрішні конфлікти”, - каже голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

“Хто під час такої нестабільності замість того, щоб скріплювати основу, починає говорити про інший рівень управління і ділити цей рівень в такий спосіб, що обов’язково з’являться відцентрові сили, більш того, ці відцентрові сили можуть трактуватися як сепаратистські і рухати нашу державу просто до розпаду”, - каже екс-міністр регіонального розвитку і будівництва Василь Куйбіда.

У Президента не мають намірів ділити країну по-новому до 2015

На необхідності проведення адміністративно-територіальної реформи неодноразово наголошували на Банковій. Однак жодних намірів перекроїти карту України не мають, запевняють в Адміністрації Президента.

В Адміністрації Президента будь-які пропозиції щодо нового розподілу України, відкидають. Мовляв, концепція адміністративно-територіальної реформи вже готова. Однак, запроваджувати її збираються після 2015 року, разом зі змінами до Конституції.

У найближчі 5-7 років у Адміністрації Президента обіцяють провести децентралізацію влади і передати частину повноважень та контроль над фінансами місцевим радам. Обласні адміністрації мають виконувати лише роль наглядача.

Влада хоче віддати більше повноважень регіонам

“Для того, щоб спростити механізм отримання документів, щоб спростити процедуру прийняття рішень, мова йде про укрупнення територіальних громад: село з селом, місто з селом, а не регіонів, в жодному документі, жодним словом немає про реформу територіального устрою”, - запевняє представник управління з питань конституційно-правової модернізації АП Віталій Кулик.

Одних заяв і концепції замало, переконаний колишній віце-прем'єр з питань адмінреформи Роман Безсмертний. Каже, його ініціатива 2005 року зазнала краху через опір чиновників. Їх кількість планували тоді скоротити у 8 разів.

“Справа доходила до того, що на рівні міністрів і віце-прем'єр-міністрів за спиною у мене готувалися доповідні листи, писалися Президенту, я їх називав доносами, я пізніше ці документи побачив, мені їх показали, але що з того, реформа пішла в небуття”, - розповів віце-прем'єр-міністр з питань адмінреформи (2005 р.) Роман Безсмертний.

Безсмертний, як і інші фахівці, переконаний, що за нинішніх умов адміністративно-територіальна реформа знову приречена на провал, передусім через відсутність політичної волі і небажання центральної влади відмовлятися від повноважень та контролю за державними коштами.