Партія регіонів про бюджет: Краще поганенький, аніж взагалі ніякий

Державний кошторис-2013 депутатам представили у вівторок. А вже у четвер - на останньому засіданні чинного парламенту - документ, незважаючи на заперечення опозиції та комуністів, ухвалили. Голосували в цілому - на постатейному розгляді не зупинялись.

В опозиції заявляють, що документ ухвалили з порушенням регламенту та Конституції. Мовляв, з проектом бюджету депутати мали ознайомитись не пізніше ніж за чотири дні до його представлення у Верховній Раді. Крім того, документ не розглядався у трьох читаннях, як передбачено Законом про регламент. Також було порушено Конституцію, оскільки в сесійній залі була відсутня необхідна кількість депутатів.

“Голосували, як завжди, за цю талмудіну лише кілька людей в залі. Була порушена норма регламенту щодо того, що ми не знаємо, хто подав цей бюджет тому, що уряд у цей день указом Президента було відправлено у відставку”, - зазначила народний депутат Ірина Геращенко.

Така практика швидкого прийняття - неправильна. Треба продуманно приймати, ми попередні роки показували, що діяли виважено. Але специфіка сьогоднішнього періоду полягає в тому, що ми можемо взагалі не отримати бюджет. Це гірший варіант для України. Це той 9-й рік, коли держава була без бюджету. Нехай поганенький буде бюджет, але це бюджет,
- заявив народний депутат від фракції Партії регіонів Володимир Олійник.

Поганенький бюджет передбачає збільшення фінансування Генпрокуратури, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України - в середньому на 20%. Збільшується також фінансування апарату Верховної Ради. Водночас, на потреби Національної академії наук, під вуличні протести академіків, виділили лише 65% від необхідної суми. Опозиціонери також порахували, що, згідно з новим кошторисом, середня зарплата та прожитковий мінімум зростуть наступного року на 12 та 13 гривень відповідно.

Це перший бюджет за останні 5 років, який передбачає зменшення доходів державного бюджету на 12,5 мільярдів гривень, а при цьому зменшуються доходи держбюджету і збільшується валовий продукт. Зрозуміло, що в регіоналів з арифметикою, яка стосується держави, погано. Але добре з тією арифметикою, яка стосується їхньої власної кишені,
- вважає народний депутат Арсеній Яценюк.

“Ми приймаємо бюджет, який можна реалістично виконати. І в цьому бюджеті можна виконати реалістично і дохідну частину, і збалансовано профінансувати соціальні видатки”, - коментує регіонал Владислав Лук’янов.

Віктор Пинзеник: Уряд більше не може позичати грошей

Бюджет-2013 передбачає зростання дефіциту на 30%, наступного року він сягне рекордної цифри - в понад 50 мільярдів гривень. Покривати дефіцит влада планує новими боргами та за рахунок приватизації держоб'єктів.

“Вони заявляють відразу про три шляхи з більшим навантаженням на внутрішній ринок. Мені здається, що це найбільш небезпечна річ - вилучати кошти з внутрішнього ринку замість того, щоб пускати їх на розвиток економіки. Коли ти йдеш шляхом вилучення коштів на внутрішньому ринку, ти просто депресуєш економічне зростання в країні. Приватизація завжди викликає таку бурю невдоволення і суперечок, принаймні, серед політиків”, - заявляє виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Бюджет не забезпечений доходами для здійснення видатків, які є. Людям знову обіцяють, що ми позичимо грощі. А у зв'язку з цим виникають дві серойзні проблеми. Перша - це те, що країну втягують в борг, а по-друге, багато людей залишиться без грошей, бо цього року ми вже бачили, що уряд не може позичити грошей,
- розповів міністр фінансів України 2007-2008 рр. Віктор Пинзеник.

Проблем з бюджетом не бачить Президент. Віктор Янукович зауважив, що внесення змін до головного фінансового документу - процес, який не припиняється. Мовляв, протягом року, за необхідності, можна щось переписати. Тим часом представники Кабінету міністрів, які готували проект бюджету на наступний рік, вже готові вносити зміни.

“Звичайно, у січні-лютому ми будемо намагатись ініціювати перегляд бюджету. І це узгоджено з прем'єр-міністром - перегляд бюджету щодо збільшення державної підтримки”, - зазначив в.о. міністра агрополітики і продовольства України Микола Присяжнюк.

Бюджет, за словами депутатів, розраховано на базі наступних макроекономічних показників: зростання ВВПна 3,5%, до 1,5 трлн. грн., інфляція - 4,8%. Доходи бюджету визначені у сумі понад 360 мльярдів гривень, видатки - більше 410 мільярдів гривень.