Час на реформи майже вичерпаний

Володимир Гройсман розпочав свою діяльність із обіцянок покращити життя українців, причому обіцяв зробити це швидко. Українцям добре запам’яталася фраза новопризначеного прем’єра: "Я вам покажу, як керувати державою". Важко сказати, кому конкретно Гройсман показував зразок відмінної роботи уряду, однак наразі результати не дуже оптимістичні. Звичайно, треба врахувати, що півроку – досить мало для демонстрації результатів. Однак українцям хотілося б побачити певні позитивні тенденції в розвитку країни.

За словами голови правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір" Сергія Тарана, Гройсману вдалося стабілізувати макроекономіку, зупинити падіння, і вже в 2017 році варто очікувати невеликого зростання валового внутрішнього продукту. Прем’єр обіцяє ріст ВВП мінімум на 3%, але зазначає, що його можна подвоїти, якщо дати імпульс розвитку виробництва і перестати бути сировинним придатком.


Гройсман обіцяє зріст ВВП у 2017-му, хоча українці його не відчують

Однак такий ріст ВВП напряму залежить від виконання Держбюджету в 2017 році. На думку економічного експерта Андрія Новака, це залежить від багатьох показників. Зокрема, від роботи промисловості, а також від уже два роки обіцяної великої приватизації.

В той же час, як стверджує Таран, 3% зростання ВВП у наступному році українці особливо не відчують. За його словами, у Польщі свого часу після так званої шокової терапії громадяни відчули помітне покращення лише через 4 роки. В Україні варто очікувати суттєвого підвищення соціальних стандартів не раніше, ніж через 4-5 років, починаючи з 2014-го. Не треба також забувати, що ми фактично знаходимося в стані війни з Росією.

На його думку, позитивно на розвитку економіки впливає той факт, що Україна нарешті визначилася зі зовнішньополітичним евроінтеграційним курсом. Як показує досвід сусідів – Румунії, Болгарії, країн колишньої Югославії – після того, як їхні економіки розпочали активну інтеграцію в західну економіку, вони змогли провести ефективні реформи.

Його оптимізм не поділяє співголова Групи стратегічних радників для підтримки реформ, автор "шокової терапії" Лєшек Бальцерович. За його словами, для проведення фундаментальних реформ в Україні залишається рік, оскільки потім почнеться передвиборний сезон і прийняття стратегічно важливих рішень буде значно ускладнено.

В Україні починається економічне зростання. І те, як швидко і довго воно триватиме, залежить від реформ, від швидкого їх впровадження. І тут відповідальність переходить до влади. Але час для України закінчується,
– підкреслив він.

Дороги, ProZorro, боротьба з корупцією, всім субсидії

Вочевидь, своїми головними досягненнями уряд Гройсмана назве проект щодо капітального будівництва доріг. Але, як відомо, спочатку Кабмін планував виділити 20 мільярдів гривень вже цього року. Однак потім вирішив зупинитися на 5-ти мільярдах. Зрозуміло, що за півроку зробити всі дороги нереально. Та, по-перше, уряд вирішив піти шляхом, яким ішли всі його попередники: зупинитися на "ямковому" ремонті, який експерти вважають найменш ефективним, але при цьому на нього щороку йдуть колосальні кошти. Це одна із найбільш корупційних схем по виведенню з обігу бюджетних коштів.

По-друге, навіть там, де чиновники стали робити капітальні ремонти, швидко стало помітно, що, незважаючи на задекларовані новітні технології, вони не витримують критики. Зокрема, вже відремонтована частина Новообухівської траси в Київській області руйнується.

А про дороги столиці України, як то кажуть, або нічого, або тільки хороше. Як зазначила в коментарі політичний експерт Тетяна Лупова, іноземні гості із західних країн просто над ними сміються. Що вже казати про сільські дороги та навіть державного значення. За її словами, в жахливому стані перебувають траси Київ-Одеса, Київ-Харків, криворізька, миколаївська траси.


Свою популярність уряд хоче підвищити, обіцяючи тотальне будівництво доріг

До речі, на дороги у 2017 році уряд планує виділити 14,2 мільярди гривень.

Безумовно, не промовчить Гройсман про розрекламовану систему державних закупівель ProZorro, яка повинна нарешті побороти корупцію при проведенні тендерів. Та, як стверджують підприємці, корупція нікуди не зникла. Заявку на участь у тендерах державних закупівель часто подають заявки так звані фірми-одноденки, з невеликим уставним капіталом, але які фактично занижують реальну ціну на виконання тих чи інших робіт. Таким чином, компанія, яка надає реальні розрахунки, практично не має шансів виграти. Але керівники підставних фірм пропонують угоду: вони знімають свою пропозицію в обмін на певну винагороду. Друга схема – для участі в тендері виписують нереальні вимоги під конкретну компанію.

І, звичайно, гордість Кабміну Гройсмана – субсидії, які через підвищення комунальних тарифів для населення уряд пообіцяв буквально всім. Вже в 2016 році для забезпечення всіх, хто потребує допомоги держави, витрати на субсидії збільшили до 40 мільярдів гривень. В 2017 році, за прогнозами міністра соціальної політики Андрія Реви, кількість сімей, які звернуться за допомогою, зросте з 6 до 9 мільйонів. Тобто виростуть і бюджетні витрати на субсидії – мінімум в 1,5 рази, до 55-60 мільярдів гривень. А можливо, і ще більше – до 80 мільярдів.


Гройсман обіцяє 2/3 сімей субсидії. Інші платитимуть за всіх

Читайте також: Кому субсидію: як уряд допомагатиме українцям оплачувати "комуналку"

Експерти категорично проти такої популістської політики Гройсмана. Андрій Новак вважає надання субсидій прямою перекачкою грошей із Держбюджету в кишені монополістів, які надають послуги населенню, постачаючи, газ, воду, електроенергію. Крім того, як зазначив директор аналітико-дослідницького центру "Інститут міста" Олександр Сергієнко, політика уряду, коли 2/3 сімей отримують субсидії – тупикова, яка лише поглибить економічну кризу.

Сенс субсидій полягає в тому, щоб за рахунок підвищення тарифів частину цих грошей направляти на допомогу тим, хто не може оплатити послуги. В Україні, на жаль, ледь не все населення не може сплачувати і буде отримувати субсидію. Трагедія в тому, що ті 10% українців, які не отримують субсидію, будуть поставлені на межу виживання. Суми платежів зараз зрівнялися з доходами населення. Середня пенсія в 2015 року складала 1 700 грн. Це життєва катастрофа,
– зауважив Сергієнко.

Падіння гривні, е-декларації, бюджет, мораторій на землю

Серед явних недоліків, які Гройсман буде намагатися виставити в позитивному світлі, перш за все, можна назвати чергову девальвацію гривні, яка відбулася восени. Як зазначає Тетяна Лупова, після обіцянок Кабміну, що через транш МВФ стабілізується курс, цього не відбулося. В свою чергу Новак нагадує, що уряд у бюджет на 2017 рік заклав девальвацію гривні до 27,2 гривні/долар. Експерт вважає таку девальвацію штучною, щоб можна було наповнити державний і місцевий бюджети. Та це призведе до зростання цін на товари і послуги.

Тим часом в парламенті вже зареєстрована постанова про відставку глави Нацбанку Валерії Гонтарєвої. Крім того, експерти вважають непрофесійними дії НБУ щодо ліквідації банків. На їхню думку, внаслідок цього з реального сектора економіки було виведено мільярди гривень, які навряд чи вдасться повернути.

Від слова "е-декларації" вже починається оскома. Обіцяна реформа в рамках боротьби з корупцією серед чиновників, яка є обов’язковою умовою для отримання Україною безвізового режиму з країнами ЄС, де-факто провалилася. При цьому складається враження, що її автори навмисно зробили все для цього. Чиновники, особливо топ-рівня, прекрасно розуміють, що ця реформа дозволить легко виявити серед них хабарників, тому її всіляко гальмують. В законодавство намагаються внести поправки, згідно з якими не треба декларувати майно рідних. Крім того, сама програма дуже недосконала.

Чиновники в бесіді говорять, що заповнити електронну декларацію складно. Зникають паролі, не працюють сервери, неможливо зайти в програму. Багато хто не розуміє, як правильно заповнювати декларацію. Програма недоопрацьована, а реформа провалена,
– говорить Тетяна Лупова.

Разом з провалом е-декларування знову загальмувався "безвіз" для України.

Поки що рано говорити про бюджет-2017 – він на стадії розгляду Верховною Радою. Та експерти вважають його показники завищеними. Обіцяне підвищення мінімальної зарплати і зарплат освітянам і медикам "з’їсть" інфляція. До речі, зарплати тільки пообіцяли підняти, а ціни на товари першої необхідності вже зросли – подекуди в 1,5 рази. Це також результат ще одного експеримент уряду, згідно з рішенням якого 1 жовтня фермери, виробники продуктів харчування, а також торгові мережі звільняються від обов’язкової декларації (дозволу) на зміну цін і примусового обмеження націнки.

Читайте також: Бюджет великих надій: чого очікувати від головного фінансового документа держави

Мораторій на землю уряд і парламент продовжують вже більше 10 років – незалежно від партійних кольорів. 6 жовтня Рада прийняла закон, яким продовжила мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2018 року. У прикінцевих положеннях цього закону зазначається, що Кабмін до 1 липня 2017 року має розробити і внести до парламенту законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення.

Це рішення Лешек Бальцерович вважає антиреформою. На його думку, реформи в Україні гальмують популісти.

Гальмують популісти, які говорять так, нібито вони друзі бідних людей, але вони їм шкодять, вони гальмують приватизацію, введення ринку землі. Потрібно дивитися за цими популістами, щоб вони менше шкодили людям,
– зазначає Бальцерович.


Експерти переконані: вся земля давно продана

За словами заступника голови ради асоціації "Земельний союз України" Андрія Мартина, на сьогоднішній день в Україні практично не залишилося вільних земельних ділянок, які можна було б приватизувати, якщо закон про вільний обіг вступить у силу.

Якщо чесно, звичайний простий смертний вільну землю не знайде. Насправді з 60 мільйонів гектарів території нашої країни 55 мільйонів вже мають своїх щасливих власників,
– додав Андрій Мартин.

Тому діяльність уряду Гройсмана, швидше направлена на підвищення власного рейтингу за рахунок популістських обіцянок, виконання яких не принесе державі в майбутньому позитиву. Цей Кабмін, за прикладом інших урядів, пропонує красиву обгортку, всередині якої або геть несмачна цукерка або ж її взагалі немає. Діють за принципом "швидше наповнити кишені і піти, а далі хай розбираються наступники". Та треба врахувати, що українці можуть довго терпіти, але, коли терпець увірветься, то владоможцям буде непереливки. Саме час українській владі згадати не тільки Революцію Гідності, а, приміром, відомі празькі дефенестрації. Невдоволені громадяни просто викидали чиновників із вікон за те, що вони ігнорували інтереси народу. Звичайно, це можна назвати варварською крайністю, але важко сказати, що зроблять українці, якщо влада продовжить свої експерименти.

Читайте також: Продовження мораторію на продаж землі: коротко про наслідки