Забудовники маскуються під фізичних осіб та зводять житло "як для себе". На практиці це означає, що вони позбавлені належного державного контролю, не несуть в повній мірі відповідальності перед міською владою та не можуть гарантувати покупцям комфортне й безпечне житло. Крім того, вони всіляко уникають сплати податків, обмежуючись мінімальними податковими зобов'язаннями як для фізосіб, в той час як масштаби будівництва свідчать про велику економічну діяльність. Про це розповів в.о. заступника Голови ДФС Євген Бамбізов.

"Схема напрацьована роками. На ринок виходить не будівельна компанія – а приватний забудовник, фізична особа, що будує "для себе"… Отримується приваблива земельна ділянка (яким чином фізособі її надають – велике питання до місцевої влади). Затим власник землі залучає компанію-забудовника (вже юридичну особу), з якою укладається договір генпідряду. Той огороджує ділянку зеленим парканом, наймає робочих (здебільшого – нелегально, без оформлення трудових відносин), від свого імені вивішує паспорт новобудови й відкриває відділ продажу… Якої якості буде те житло й чи не стане небезпечним для мешканців – ці питання на тлі надто привабливих цін автоматично опускаються… Недопродані квартири у введеному до експлуатації будинку реалізуються укладанням договорів купівлі-продажу нерухомого майна у нотаріуса. Знову ж таки, продаж – від імені фізичної особи – власника. При цьому вартість об'єкту , що фіксується по договору, суттєво занижується", – розповів деталі Євген Бамбізов.

Обсяги податкових зобов'язань, які сплачують фізична особа та будівельна компанія, відрізняються майже вдесятеро. Фізична особа, що будує житло для власних потреб, в разі продажу майнових прав чи самого житла, яке введене до експлуатації, сплачує державі податок на доходи фізосіб (5%) та військовий збір (1,5%). В той час як юридична особа – компанія-забудовник – повинна сплатити податок на прибуток (18%), єдиний соціальний внесок (22%) та ПДВ (20%).

За словами Бамбізова, ДФС звернула увагу на дві з половиною тисячі фізосіб, які "для себе" набудували та продали майже 3,5 млн квадратних метрів житла. Це понад 12 тис. об'єктів з понад 40 тис. квартир. Причому, 88 фізосіб виявилися власниками 50 й більше об'єктів.

"Ми розпочинаємо перевірку таких "мікробізнесменів". Переконаний: шахраям, які ошукують державу, руйнують ринок й наражають на небезпеку покупців, не місце у будівельному бізнесі", – наголосив податківець.