Відповідне рішення за скаргою Тимошенко проти держави Україна Євросуд у Страсбурзі виніс у вівторок. Водночас катувань Юлії Тимошенко судді Європейського суду з прав людини не побачили.

“У своєму рішенні суд, перш за все, одноголосно постановляє скаргу на порушення третьої статті Європейської конвенції з прав людини - щодо побиття під час перевезення до лікарні 20 квітня 2012 року та неналежного розслідування інциденту - не задовольнити, скаргу на порушення статті 5 та 18 статті Європейської конвенції з прав людини задовольнити”, - сказав голова Європейського суду з прав людини Дін Шпільман.

Сьогодні вперше найвища юридична європейська інституція, не політична, а саме юридична - ЄСПЛ - надав юридичну оцінку тому, що відбувалося у "газовій справі" Юлії Тимошенко. Суд задовольнив одноголосно ті дві головні вимоги, які подав захист Юлії Володимирівної, - каже захисник Юлії Тимошенко Сергій Власенко.

У Генеральній прокуратурі України натомість продовжують наполягати - арешт Тимошенко був законним, оскільки арештовували її ще за старим Кримінально-процесуальним кодексом.

"Рішення суду щодо обрання запобіжного заходу Тимошенко влітку 2011 року було цілком законним, тому що діяв старий, ще з радянських часів, Кримінально-процесуальний кодекс, яким передбачалось застосування запобіжного заходу у вигляді арешту у випадку виникнення підозри, що обвинувачена особа може уникнути правосуддя або перешкоджати йому", - повідомив начальник Головного управління організації участі прокурорів у кримінальному провадженні у суді ГПУ Михайло Шорін.

Чи оскаржувати рішення Євросуду, в українському Мін’юсті визначаться, проаналізувавши сьогоднішню ухвалу. Якщо уряд України не оскаржуватиме європейський присуд, вже через три місяці рішення набере законної сили.

За кращим сценарієм, то Вищий спеціалізований суд дав би допуск до Верховного суду України, Верховний суд, скасовуючи "суд Кірєєва", одночасно мусив би був вирішити, що треба звільнити з-під варти Юлію Володимирівну, тому що сьогодні де-юре вона відбуває покарання за вироком Кірєєва і інших формальних причин тримати її під вартою немає, - вважає адвокат Тимошенко в Європейському суді Валентина Теличенко.

"В чому може бути стратегія влади: до вироку Європейського суду з прав людини по “газовій справі” потрібно, щоб Юлія Тимошенко отримала новий вирок по інших справах, якщо буде новий вирок, тоді будуть переглядати “газову справу”, у зв’язку з рішення в Страсбурзі, але у неї буде новий вирок і вона буде відбувати покарання по іншому вироку", - припускає політолог Володимир Фесенко.

Тим часом сама Юлія Тимошенко привітала європейський присуд. На думку опозиціонерки, Євросуд фактично визнав її політв’язнем, тож і усі інші висунуті їй прокуратурою звинувачення є несправедливими, - йдеться у заяві, поширеній "Батьківщиною".