Дідусь та бабуся Христі – Михайло та Олександра Хом'як – покинули Західну Україну у 1939 році, коли після домовленості з нацистами ця територія повинна була перейти до Радянського Союзу. У Канаді працювали на своїй фермі у провінції Альберта.

Цікаво! Винахідник з українським корінням, який став легендою аматорської авіації

Одна із доньок подружжя, Галина Хом'як, вийшла заміж за канадця Дональда Фріланда. Перейнявши від своїх батьків любов до далекої батьківщини, жінка передавала її своїм дітям – Христі та Наталці.

Христя Фріланд
Христя та Наталка Фріланд

Фріланд здобула освіту в престижних навчальних закладах – Оксфорді та Гарварді: вивчала російську історію й літературу та славістику. Ці знання згодилися в журналістській роботі.

Христя була кореспондентом у Східній Європі, писала для провідних світових видань – Financial Times, The Washington Post, The Economist.

Христя Фріланд
Фріланд під час затримання дисидента Степана Хмари, Україна, 1991 рік

Згодом обіймала керівні посади у Financial Times та Thomson Reuters. Пропрацювавши протягом певного часу в Москві, Христя написала низку статей про зародження путінської диктатури та російських олігархів.

Згодом ці напрацювання стали частиною книги про клас надбагатих людей у світі. Книга Фріланд "Плутократи: розквіт глобальних супербагатіїв і занепад усіх інших" стала бестселером The New York Times.

Книга Фріланд
Обкладинки книги Фріланд та її українського перекладу

У той час Джастін Трюдо – харизматичний канадський політик – прийшов до Христі за автографом. Тоді й запропонував стати членом його команди. Спочатку жінка відмовилася. Адже троє дітей – Наталка, Галина та Іван – вимагали уваги.

Сім'я Фріланд
Сім'я Христі Фріланд

Однак у 2013 році Христя все ж приєдналася до Ліберальної партії Трюдо й вже за два роки стала міністром міжнародної торгівлі. Саме у період перебування Фріланд на цій посаді Канада та Україна підписали угоду про зону вільної торгівлі.

Христя Фріланд і Джастін Трюдо
Христя Фріланд і Джастін Трюдо

Згодом очолила Міністерство закордонних справ. Неодноразово бувала на історичній батьківщині з візитами і чітко окреслювала позицію Канади в російсько-українському питанні.

Канада ніколи не підтримає російське втручання і анексію Криму, тому що це – кричуще порушення міжнародного права,
– наголосила Фріланд.

Фріланд часто публічно підтримує Україну. Раніше вона російською мовою звернулася до голови МЗС Росії Сергія Лаврова та просто в обличчя розкритикувала агресивні дії РФ у районі Азовського моря. Тоді Кремль обстріляв кораблі ВМС та захопив у полон 24-х українських моряків. Згодом міністр українською мовою виступила на засіданні Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ в Мілані. Там вона вимагала від Росії повернути в Україну полонених моряків та засудила дії РФ на Азові.

У листопаді 2019 року прем'єр-міністр Джастін Трюдо представив новий склад уряду. Фріланд не тільки залишилася в його команді, а й отримала підвищення – стала заступником прем'єр-міністра. Цю посаду Христя поєднуватиме з обов'язками міністра міжурядових справ.