Варто зауважити, що польські протестувальники вже не вперше вдаються до таких дій. Адже 11 лютого вони теж розсипали зерно з українських фур, пише 24 Канал.

Дивіться також За волею Кремля․ Як Росія розпалює "зернові війни" проти України руками польських фермерів

Що відомо про протест поляків

Суспільне повідомило, що інцидент трапився вранці 20 лютого 2024 року.

Це реакція на наплив збіжжя з України. Це дуже погано. Люди в розпачі та не можуть стриматись. Ніхто цього не контролює: ні польська влада, ні українська,
– заявив співорганізатор протесту польських фермерів Роман Кондрув.

Він переконаний, що нібито протестувальники висипають збіжжя "через емоції".

"Не маємо впливу на людей, вони не можуть витримати та висипають. Ми є банкрутами, бо все звозять з України неконтрольовано", – додав співорганізатор протесту.

Згодом на місце події приїхала поліція. Відомо, що протестувальники менш ніж через пів години розблокували залізницю.

Протести польських фермерів на пункті пропуску "Медика – Шегині" / Фото Софії Трощук, 24 Канал

Один з протестувальників прокоментував блокаду кордону.

Ми всі тут стоїмо за свої гроші. І 2 роки тому ті самі люди були тут, щоб допомагати вам. Я 2 роки теж тут був, і за свої гроші купив машину товаришу, який пішов воювати на схід (України – 24 Канал). Тоді, 2 роки тому, я був за українців. Я зараз стою тут за свої інтереси та інтереси колег,
– відповів чоловік журналістці.

За його словами, їх нервує те, що українці буцімто "наганяють" на поляків, що їм платить гроші Володимир Путін. Фермер заявив, що через подібні заяви поляки відвертаються від українців. Водночас він зауважив, що українці є добрим народом.

Я їжджу до України, я ніколи нічого поганого не бачу. Українці – не ворожий народ до поляків,
– наголосив він.

Польський протестувальник висловився щодо блокади кордону з Україною: дивіться відео

Польське видання RMF24 написало, що фермери 20 лютого почали протести по всій Польщі. Вони перекривають дороги та пункти пропуску на кордоні з Україною. За даними журналістів, польські фермери:

  • оголосили про протест у десятках міст на всій території Польщі;
  • виїхали на акції зі своєю технікою та рухалися колонами уздовж доріг або перекривали їх;
  • подекуди (зокрема, у Криспінуві під Краковом) до них приєдналися мисливці.

Протестувальники анонсували, що з 20 лютого перекриють всі пункти перетину кордону з Україною. Зокрема, заблокованим залишається КПП "Ягодин – Дорогуськ", де фермери планують не пропускати у напрямку України жодної вантажівки до 18 години 20 лютого. Повідомили, що до них мають приєднатися фермери зі ще кількох європейських країн.

Протест польських фермерів на кордоні з Україною: дивіться відео Софії Трощук, 24 Канал

У МЗС відреагували на протести польських фермерів

Речник українського Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко заявив, що блокування польсько-українського кордону, якими б гаслами воно не супроводжувалося, не має виправдання.

Ніколенко зазначив, що:

  • наземні кордони залишаються важливими в умовах війни. Своєю чергою дії польських протестувальників та окремих радикальних польських політиків підривають українську економіку та стійкість до відбиття агресії Росії;
  • кордон Польщі та України – це і кордон ЄС. Він не має бути заручником будь-яких політичних інтересів.

У МЗС України заявили, що вважають неприйнятним агресивне ставлення з боку протестувальників до українців та українських вантажів, які перетинають польсько-український кордон.

Антиукраїнські гасла, які лунають на кордоні, підтверджують політично вмотивований характер акції. Її мета – провокування подальшого загострення двосторонніх відносин. Натомість протестувальники жодним чином не згадують загрози, пов'язані з імпортом зерна та інших видів сільськогосподарської продукції з Росії та інших країн,
– заявив речник міністерства.

Олег Ніколенко закликав польську владу:

  • надати правову оцінку діям учасників акцій,
  • забезпечити розблокування кордону,
  • вжити заходів, щоб припинити антиукраїнську риторику, яка ґрунтується на безпідставних аргументах.

"В умовах зовнішнього випробовування надзвичайно важливо зберегти той рівень солідарності, який побудували Україна та Польща за останні роки. Українці та поляки мають стати на захист добросусідських взаємин, дати відсіч будь-яким спробам підірвати взаємну довіру та поставити під удар безпеку наших держав", – запевнили в МЗС України.