Результати місії МВФ
Місія МВФ, яка відвідала Україну, не була надто катастрофічною в оцінках. Це дуже хороший індикатор, бо, якщо МВФ бачить катастрофічну ситуацію в економіці, то може вживати екстрених заходів. Другий момент – ми не бачимо по показниках різкого погіршення ситуації, це стабільний мінус в промисловості, причому навіть відновлення зростання в окремих галузях", – розповідає Ярослав Жаліло з Центру антикризових досліджень.
Експерт вважає: головні ліки для української економіки – це викорінення корупційних схем, які щоразу переходять від старої влади до нової. Без цього інші заходи будуть неефективними. Влада обіцяє, що такі закони теж будуть, але розпочати вирішила із перекроювання держбюджету.
Рівень доходів та видатків зменшили на понад 20 мільярдів гривень. Дірка в бюджеті все одно залишається – майже 70 мільярдів гривень.
Тепер окремі галузі платитимуть більше – підвищено акцизи на тютюн та алкоголь, автомобілі та мотоцикли, дизельне пальне, збільшили оподаткування постачальникам ліків. Зросте рента за розробку корисних копалин.
Крім того, відтепер усі фізичні та юридичні особи платитимуть додатковий збір, купуючи валюту. Що точно торкнеться практично всіх українців – це подорожчання природного газу та зростання комунальних тарифів.
У нас немає іншого виходу, як сказати Україні правду: в сьогоднішніх умовах ми зобов'язані підняти тарифи на енергоносії для того, щоб не збанкрутувала країна. Ми зобов'язані підняти тарифи на енергоносії, – наголосив України Арсеній Яценюк.
Подорожчання через місяць
"Перше підвищення ціни на газ буде з 1 травня, по тарифу з 1 липня. Тариф по ТКЕ підвищується на 40%, а для населення там 50%, може буде трохи більше", – розповів директор департаменту економічного планування НАК "Нафтогаз України" Юрій Колбушкін.
Відповідаю на критику тих, хто пише, що хтось не зможе платити. Для тих, хто не зможе платити, будуть адресні субсидії. Паральне підвищення ренти дасть ще грошей в бюджет, щоб компенсувати це людям, а ще щось залишиться. Це "щось" буде дуже суттєвим, – зауважив голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.
Якщо газ для теплової енергетики подорожчає на 40 відсотків, то тарифи на тепло зростуть принаймні удвічі – підрахував колишній міністр житлово-комунального господарства Анатолій Кучеренко. Платитимуть люди по-новому, а якість послуг залишиться старою, – каже він.
Реформувати "комуналку" за бюджетні гроші не вийде – депутати зменшили фінансування профільного міністерства майже наполовину. Загалом фінансування урізали усім центральним органам влади.
Платню бюджетникам і пенсії заморозять на поточному рівні – вони зростатимуть тільки на рівень інфляції, аби компенсувати зростання цін. А пенсії, які перевищують 10 тисяч гривень, будуть оподатковувати. Частково знизили і допомогу при народженні дитини. Рівень добробуту українців знизиться – резюмує економіст Борис Кушнірук.
"Інфляція дозволяє збільшити номінальні доходи, і враховуючи, що видатки на зарплати, соціальні видатки, пенсії будуть залишатись незмінними, то це дозволить номінально їх виконувати. Хоча зрозуміло, що це означатиме зниження реального добробуту населення, але тут слід зважати, що ми маємо ситуацію війни", – пояснює економіст Борис Кушнірук.
Тим часом Міжнародний валютний фонд пообіцяв відновити кредитування України, адже нова влада почала виконувати його вимоги. Перша позичка може надійти вже у квітні, а у прогнозі російської Вищої школи економіки, жити з затягнутими поясами українцям доведеться не надто довго. За умови втілення необхідних реформ, вже з наступного року експерти очікують поступового економічного росту України.