Війна іде, життя триває
Лише для вивезення "Запоріжсталі" у серпні – вересні 1941-го знадобилося приблизно 8 тисяч вагонів, а щодня на схід відправляли від 600 до 900 вагонів з обладнанням, сировиною, матеріалами.
Рекомендуємо Україна не буде в безпеці, поки не завдасть двох вирішальних ударів по росії
Не берусь оцінювати, наскільки об'єктивним є ці цифри, що цитує радянська історіографія, однак немає сумніву в тому, що як тоді, так і зараз відновлення та нарощування національного виробничого потенціалу є одним із наріжних каменів економічної стійкості у боротьбі з ворогом.
Лише у липні, за інформацією Міністерства фінансів, дефіцит бюджету вдалося скоротити майже у 40 разів. Звичайно, значна заслуга у цьому – міжнародної фінансової допомоги Україні. Проте якщо подивитись за іншими статтями наповнення бюджету (податок на доходи фізичних осіб, військовий збір, ПДВ, податок на прибуток підприємств), то вони теж зросли, і не мала роль у цьому процесі – якраз економічної активності релокованого бізнесу та відновлення його роботи.
Виклики для України
Однак поки все це не дозволяє вирішити тих глобальних викликів, які поставила перед країною війна. А вони більш, ніж серйозні: очікування дефіциту бюджету до кінця року у майже 50 мільярдів доларів, падіння національного ВВП на понад 30%, понад 39 тисяч зруйнованих об'єктів інфраструктури, на які уже нині потрібно понад 17 мільярдів доларів.
Водночас така масштабна бізнес-міграція може спровокувати ще й низку додаткових проблем. Серед них – економічний дисбаланс регіонів, порушення фінансової самодостатності громад, а відтак – і загрози основам децентралізації, катастрофічні втрати людського капіталу і потенційних для економіки трудових ресурсів.
Саме тому важливо шукати нові формули сучасних економічних рішень, що здатні не просто перевести економіку у режим відновлення, а запустити процес трансформації ефективного існування держави, навіть в умовах війни.
Важливо Як українці дають друге життя спадщині "совка" в сучасному місті
Як вирішити проблему
Одна з них – запропонований нещодавно Офісом Президента Fast Recovery Рlan, головною ціллю якого є відновлення за 5 – 6 місяців у різних куточках України зруйнованої критичної інфраструктури, враховуючи школи, об'єкти ЖКГ, медичні заклади і, звичайно ж, приватні та багатоквартирні будинки.
Ключова ідея – не просто будівництво, а створення додаткових робочих місць, запуск сфери будівництва, транспорту, посилення купівельної спроможності населення, наповнюваності центральних і місцевих бюджетів та залучення в реальний сектор економіки потрібних додаткових грошових резервів без увімкнення друкарського станка.
Звичайно, у втіленні цього плану великі сподівання – на наших міжнародних партнерів, і вони їх більш ніж виправдовують. Нещодавно стало відомо, що Естонія відбудує 15 об'єктів на Житомирщині. Велика Британія долучиться до відбудови Києва та Київської області. Італія готова відбудувати драмтеатр у Маріуполі. Чехія допоможе Україні у "зеленому" повоєнному відновленні довкілля.
Проте підтримка партнерів немає блокувати мобілізацію внутрішніх ресурсів країни. І справа не лише у фінансах. Декілька тижнів тому я писав про один із ключових принципів регіонального розвитку, який дозволив країнам єврозони успішно пережити глобальну економічну кризу 2009-го і переосмислити власну регіональну політику. Цей підхід отримав назву смарт-спеціалізація.
Під ним мається на увазі політика економічного росту, заснована на інноваціях, в якій реалізується спроба комплексного аналізу та управління регіональним потенціалом з позиції залучення прогресивного науково-технологічного розвитку. І такий підхід, переконаний, повинен мати одне із ключових місць у процесі відновлення деокупованих територій.
Тому вже незабаром на Київщині, а саме у трьох постраждалих від війни громадах Броварського району, стартує пілотний проєкт, покликаний створити стратегії відновлення економіки відповідних територій з урахуванням підходу смарт-спеціалізації.
Цікаве Коли українці спробують пробачити "хороших рускіх"
Чотири плюси смарт-спеціалізації
Чому це важливо саме зараз і як може стати успішним квитком для відновлення не лише постраждалих громад Київщини, але й всієї економіки?
По-перше, смарт-спеціалізація – це хороший індикатор для залучення коштів в регіони. Лише у 2014 – 2020 роках бюджет проєктів в рамках смарт-спеціалізації для країн ЄС склав 66 мільярдів євро. Із них сусідня Польща отримала 9,95 мільярда євро, Іспанія – 7,94 мільярда євро, Німеччина – 6,43 мільярда євро.
По-друге, реалізація такого підходу дасть змогу посилити децентралізаційні процеси, що за останні шість місяців суттєво послабились на фоні централізації управління країною в умовах воєнного стану. Бо ключовий принцип "знизу вгору", який переслідує смарт-спеціалізація, знову повертає місцевим управлінцям роль не просто спостерігачів, а одних із лідерів трансформації своїх територій.
Варто прочитати Херсонська область готова до звільнення: маршрут втечі росіян вже відомий
По-третє, ключова філософія розумної спеціалізації – це боротьба з викликами, використовуючи арсенал внутрішнього потенціалу кожного з регіонів та інновації. Перш за все йдеться про конкретні економічні ефекти у вигляді хай і локальних, але технологічних та сучасних виробництв, що стануть елементом сталого розвитку і в результаті впливатимуть на спроможність громад у подальшому.
Четверте – реалізація підходу розумної спеціалізації, будь-то промисловість, енергетика, або цифрова індустрія, вимагатиме висококваліфікованого персоналу, а, значить, і повернення на відповідні території важливих для економіки трудових ресурсів.
Тому, не чекаючи перемоги і закінчення війни, вже зараз важливо формувати концептуальні стратегії смарт-відновлення деокупованих територій за принципом розумної спеціалізації та шукати потенційно можливі в нинішніх безпекових реаліях конкретні інвестиційні пропозиції для їх наповнення. Адже навіть невеликий за своїми масштабами центр ЗД-друку, чи колл-центр іноземної компанії може дати постраждалій громаді економічний ефект, співмірний з міні-виробництвом, або створити більше робочих місць, ніж агрофірма.
І такий підхід здатний суттєво пришвидшити курс відновлення країни та перетворити Україну із зони бойових дій на плацдарм народження сучасних інноваційних рішень і рішень розумної спеціалізації, що запустять реверс втраченого людського капіталу й забезпечать з допомогою локальних змін в економіці деокупованих територій великий цивілізаційний стрибок всієї країни.
Актуальне – Шеремета підрахвав, скільки років займе відбудова України: дивіться відео