Президент Порошенко виявився дуже задоволеним тим, як пройшов сам відбір нових суддів до Верховного суду: "Навіть в усій Європі не можна знайти прикладу добору суддів з таким конкурентним конкурсом та з подібним впливом громадськості, як у нас в Україні. Більше того, в деяких країнах Євросоюзу бачимо навіть спроби законодавчої та виконавчої влади підім'яти під себе суддівську гілку. Отож, ми вправі пишатися нашим конкурсом, який в принципі може правити за взірець і для інших держав".
В дечому можна погодитись з президентом. До оновленого Верховного суду і справді потрапила частина нових і порядних людей, які раніше ніколи не одягали суддівської мантії. Але, на 80% оновлений Верховний суд все одно складається зі служителів Феміди, які раніше просто працювали в інших судових інстанціях.
Читайте також: Монарх Порошенко, у якого немає питань до своїх васалів з подвійним громадянством
Безперечно, серед них теж є дрібка порядних суддів, які за всі ці роки дивом не піддалися корупційним спокусам чи адміністративному тиску. І саме вони пройшли за конкурсом. Наприклад, суддя-ветеран війни на Донбасі Олександр Мамалуй. Або суддя Вікторія Мацедонська, яка в часи Майдану відмовилась підтримати заборону мирних зборів громадян.
Але багато хто з вчорашніх суддів, які тепер працюватимуть у Верховному Суді так і чи інакше себе скомпрометували.
Наприклад, судді В’ячеслав Наставний та Сергій Слинько відомі своїми скандальними рішеннями ще з часів Януковича. Це саме вони засудили до довічного позбавлення волі та 13 років тюрми батька та сина Павличенків за начебто скоєне вбивство. Сам процес над Павличенками став одним з яскравих прикладів порушень принципів судочинства та суперечливого обвинувачення.
Читайте також: Як Гройсман чемно послав ірландського перевізника Ryanair гостомельським лісом
Крім того, саме ці двоє суддів – Наставний та Слинько – дали чотири роки колонії Юрію Луценку за зловживання на посаді міністра внутрішніх справ. Режим Януковича тоді особливо і не приховував, що процес над Луценком – це політичне переслідування та вибіркове правосуддя. Тепер же судді, які виносили вирок по тій справі, пішли фактично на підвищення, перейшовши у Верховний суд. Хоч Громадська рада доброчесності, яка складається з активістів та журналістів, і рекомендувала кандидатури цих суддів зняти з конкурсу.
Тим не менше, Вища кваліфікаційна комісія суддів, яка відбирала кандидатів до Верховного суду, персони Наставного та Слинька підтримала. Як підтримала ще цілу низку одіозних і скандальних служителів Феміди, які тепер вершитимуть правосуддя у найвищій судовій інстанції країни.
Зокрема, до Верховного суду також пройшов суддя Микола Лагнюк – власник численної нерухомості. В його маєтку крім величезного будинку з лазнею, альтанкою і господарськими спорудами, є навіть власна каплиця. Напевне, щоб берегтися духовно від спокус українського судочинства.
Або ж інша переможниця конкурсу – суддя Ольга Ступак, яка теж небідно живе в будинку майже на 400 квадратів з басейном. Не кажучи вже про автопарк з дорогих іномарок, на якому їздить родина судді.
Читайте також: Про молодих реформаторів, від яких тхне формаліном
Пройшли до Верховного суду і служителі Феміди, які скандально "прославилися" у так званих справах Майдану. Наприклад, судді Лариса Мороз та Валентина Юрченко, які своїми рішеннями повернули на роботу колег-суддів, що виносили обвинувальні вироки протестувальникам під час Революції Гідності. Або ж суддя Ірина Саприкіна, яка заборонила мітинги під "Гостинним Двором" у Києві, коли його руйнували в часи Януковича.
Не знаю, як у президента, а у нас немає підстав пишатися такими результатами конкурсу. Тому що вірус корупції в судовій системі, це як чумна бацила – варто її занести в здорове середовище, і за якийсь час вся судова установа стає просякнута хабарництвом та поборами.
То ж на що може перетворитися оновлений Верховний суд незабаром через проходження туди великої групи скомпрометованих суддів? Наш прогноз невтішний. Але давайте звіримо його з реальністю згодом.