Про час впровадження медичної реформи

– Медична реформа – не є швидким процесом. Для її повної реалізації Україні знадобиться три роки. Якщо Верховна Рада проголосує за відповідні законопроекти, то медична реформа розпочне діяти 1 січня 2018 року. Проте потрібен час на її повну реалізацію. Ми запланували повністю розгорнути медичну реформу за три роки. Тобто у повному обсязі реформа запрацює у 2020 році.

Про перші зміни в медицині після реформування

– Першою в реформу повинна вступити первинна медична допомога. Мова йде про сімейного лікаря, дільничого терапевта або дитячого педіатра. Вони почнуть отримувати фінансування за принципом оплати за кожного конкретного пацієнта. Це означатиме, що лікар буде отримувати кошти лише тоді, коли людина обере його, незалежно від місця проживання.

Ми очікуємо конкуренції, боротьби за пацієнта. Оплата, гарантована лікарю за прийом пацієнта, стимулюватиме його краще надавати медичні послуги. З часом буде запроваджена світова практика, коли кожна людина матиме свого довіреного лікаря, якому можна зателефонувати та проконсультуватися.

Фінансування медичних закладів

– Первинна ланка медицини буде оплачуватись державою в повному обсязі. При цьому поняття заробітної плати перейде до доходу. Дохід кожного бюджетного закладу та медика залежатиме від кількості пацієнтів, які до нього приходять.

Держава покриватиме послуги всього спектру медицини, але обсяг цього фінансування буде залежати від наданих послуг. Первинній, екстренній та паліативній медичній допомозі за будь-яких умов надаватимуть 100 % необхідних коштів. В інших видах допомоги буде певний рівень покриття державою. Якщо фінансування медустанови не буде повним, то їй потрібно буде шукати додаткові джерела для ліквідації різниці.

– Ми очікуємо на ріст ВВП, маємо такі прогнози від Нацбанку. Сподіваємось, що кожного року можна буде збільшувати і обсяг, і тарифи покриття. Тобто відсоток, який держава покриває, збільшувати, а співоплату, або потребу у додаткових програмах своєю чергою зменшувати.

Про тарифи надання медичних послуг

– Інформація буде відкритою. Зокрема, всі тарифи. Тобто пацієнти знатимуть, скільки коштує медична послуга, чи є співоплата та який її розмір. Коли приймається бюджет на кожний рік, додатково закладатимуть окремий пакет, в якому зазначатимуться всі тарифи. Тому людину не зможуть обманути, бо пацієнт апелюватиме цими даними. Окрім цього, в кожного пацієнта буде можливість подзвонити до Національної служби охорони здоров'я, уточнити всю необхідну інформацію чи поскаржитися.

Про вибір сімейного лікаря

– Формально пацієнт повинен звертатися по медичну допомогу до сімейного лікаря за місцем прописки чи реєстрації. Проте ця умова не є обов’язковою. Прописка тут не матиме значення. Тобто після реформи в нас буде повністю вільний вибір: людина зможе звертатися до лікаря будь-де.

Що особисто я зроблю: запитаю у людей, зокрема, сусідів, бо вони звертаються до сімейних лікарів, якого вони знають хорошого лікаря. Піду до того медика, подивлюся, таким чином, зроблю свій вибір. Також є Інтернет, знайомі. Тому обиратиму свого сімейного лікаря за різними рекомендаціями. Окрім цього, буде можливість зміни лікаря.

Безпека даних пацієнта

– Доступ до персональних даних пацієнта матиме лише лікар, безпосередньо пацієнт та деперсоналізована система охорони здоров'я. Також на першому етапі впровадження медичної реформи людина матиме можливість давати чи не давати згоду на користування його персональними даними.

Ми перший раз в історії України вписали в законопроект норму про електронну охорону здоров'я. Про те, що даними з електронної охорони здоров'я можна користуватися в системі охорони здоров'я. Це перший крок. Потім будемо розробляти доволі великий масив законодавства.

Перевірка роботи медиків

– Після прийняття законопроекту про медичну реформу в Україні одразу створять нове відомство, яке є поширеною світовою практикою – Національну службу здоров'я. Відомство займатиметься замовленням медичних послуг для лікарень від імені пацієнта в межах гарантованого державою пакету. Це буде основною функцією Національної служби здоров'я.

Також вона проводитиме контроль за виконанням договорів. Разом з тим, не контролюватиме питання ліцензування діяльності лікарів – цим займається МОЗ. Тобто Національна служба здоров'я уклала договір, прийшла та перевірила, чи дійсно той обсяг послуг був наданий. Перевірки будуть відбуватись там, де виявлятимуть якісь невідповідності. Наприклад, часте скерування пацієнтів до одного лікаря. Це вказуватиме або на епідемію, порушення виконання договору з пацієнтом, чи корупцію.

– Відомство матиме власний штат, який складатиметься як з медиків, так і економістів. Його формуватиме Кабінет Міністрів України, проте Національна служба здоров'я буде підзвітною тільки Міністерству охорони здоров'я України та безпосередньо його очільнику.