20 липня в центрі Варшави з'явилося перше наметове містечко зі своїм генератором. І хоч влада попередила про кримінальну відповідальність за таке, більше 10 людей таки провели теплу літню ніч під стінами Сейму.

Читайте також: Чи можливий "польський Майдан": що вивело Варшаву на протести?

Крім цього, 52 поляків оштрафували за блокування автівки речника уряду, який виїжджав з парламенту. Все це стало наслідком прийняття Сеймом скандального закону, який зменшить незалежність судів від парламенту.

Це найбільше шахрайство в історії польського парламенту. Як тільки ці зміни набудуть чинності, ми опинимося поза межами Європейського Союзу. Польща стикнеться з санкціями, але навіть і без санкцій ніхто не буде серйозно говорити з країною, де судді контролюються правлячою більшістю,
– заявив депутат "Громадянської платформи" та колишній міністр юстиції Борис Будка.

На мітинги проти реформи судоустрою десятки тисяч людей виходять вже понад тиждень. Скандальну реформу вперто намагається провести керівна партія "Право і Справедливість". Поляки бояться, що після ухвалення цих трьох законів, у Польщі не залишиться чесних судів.

Два з трьох документів Сейм ухвалив минулого тижня, а вчора ввечері ще один. Опозиція та активісти називають реформу "чорною сторінкою в історії Польщі" і руйнуванням демократії в країні

Ніхто не хоче Майдану в Польщі, але Качинський і партія "Право і Справедливість" робить усе для того, щоб призвести до цього. 235 депутатів проголосували за знищення незалежності польських судів і Верховного суду. Це ганьба,
– заявив лідер найбільшої опозиційної партії "Громадянська платформа" Гжегож Схетина.

Нововведення передбачає підпорядкування Верховного суду країни міністерству юстиції. Глава відомства зможе самостійно призначати голів апеляційних та окружних судів. Крім цього, реформа дозволить депутатам вибирати членів Національної судової ради – органу, який і призначає суддів.

Якщо президент Анджей Дуда підпише ці закони, всі каденції чинних судових органів будуть припинені – від Верховного суду і аж до найменших польських судів. Одразу три колишні президенти Польщі – Лех Валенса, Олександр Кваснєвський і Броніслав Коморовський застерігають Дуду не підписувати закон.

Читайте також: Стало відомо, в яку країну українці подали найбільше заявок на постійне проживання

Чим закінчиться битва поляків проти уряду, який хоче побудувати автократію, наразі рано казати. Водночас, офіційний Брюссель вже вимагає зупинити скандальну реформу. Варшаву попередили, що єврокомісари не відкидають правову реакцію і навіть санкції, які можуть залишити Польщу без права голосу на рівні ЄС.

Водночас, мітингарі обіцяють продовжувати протест, поки президент Дуда не накладе вето на скандальний документ. Адже на думку поляків це поверне країну в минуле без демократії, з якого Польща з боротьбою виходила багато років