Вимоги Кремля

Міністерство закордонних справ Росії оприлюднило проєкт договору про так звані "гарантії безпеки", які Володимир Путін вимагає від НАТО, і які передали Вашингтону. У Білому домі підтвердили перемовини американських та російських офіційних осіб з безпеки, які мають відбутися 10 січня у Женеві. Головна тема – скупчення російських військ на кордоні з Україною та в анексованому Криму.

Читайте Росія домоглася, чого хотіла, – Данілов про вимоги до НАТО

Президент Росії вимагає від НАТО нерозширення / Фото з архіву сайту 24 каналу

Документ, опублікований Москвою під назвою "Угода про заходи забезпечення безпеки Росії та держав-членів Північноатлантичного договору", складається з 9 статей. Одна з вимог – Альянс має письмово взяти зобов'язання більше не розширюватися, в тому числі не приєднувати Україну.

Крім того, Росія вимагає відмовитися "від ведення будь-якої військової діяльності на території України, а також інших держав Закавказзя, Східної Європи, та Центральної Азії". А також не проводити військові навчання на певній відстані від кордонів Росії та країн НАТО.

"Україна не повинна мати зайвих ілюзій"

Директор "Інституту світової політики" Євген Магда впевнений, що зустрічі двох президентів у січні очікувати не варто.

Я вважаю, що для Байдена в цьому випадку настільки відверто піти на зустріч Росії – означатиме програти президентські вибори.

Євген Магда

Український політолог, історик, журналіст, директор "Інституту світової політики"

Однак, зазначив він, не варто мати зайвих ілюзій. Україні потрібно розраховувати насамперед на себе й не очікувати якихось конкретних предметних дій з боку західних союзників.

Санкціями вони десь "досягли стелі" й вище, я думаю, вони вже не піднімуться до розширення вторгнення. Тобто, заклики Володимира Зеленського, щоб запровадити санкції, які будуть превентивними, насправді не відповідають західній політичній практиці,
– додав він.

Євген Магда / Фото з фейсбуку експерта

Експерт пояснив, що дипломатія передбачає перемовини та висловлення своєї позиції, але це не означає, що всі обов'язково пристануть на російську позицію. На думку політолога, переговори можуть бути не на рівні міністрів закордонних справ, а на нижчому рівні.

Ми не маємо допускати такого "акустичного дефекту", що ми чуємо заяви Путіна про те, що вони всі категорично проти розширення НАТО, але не чуємо заяви генерального секретаря Єнса Столтенберга про те, що НАТО ні з ким не збирається обговорювати питання власного розширення. Це ж офіційна позиція людини, повноваження якої делеговані всіма членами Альянсу,
– уточнив експерт.

Важливо Столтенберг закликає Путіна використати свята для відведення військ від України

"НАТО поставить питання у відповідь"

Політолог наголосив, що переговори потрібні більше Росії, бо Москва хоче внести розлад у НАТО та Західний світ як такий. Кремль хоче показати, що може розхитувати Альянс зсередини. Однак парадокс у тому, що НАТО у військовому сенсі набагато сильніший за Російську Федерацію.

Фактор наявності ядерної зброї тут не грає навіть, бо застосування її – це фантастичний сценарій і Росія у своїх гарантіях каже, що у ядерній війні переможців бути не може. Тут треба говорити про те, що РФ намагається зараз шантажувати весь світ. І цьому потрібно давати відповідну відсіч,
– додав експерт.

В НАТО також не мовчатимуть і поставлять питання Кремлю / Фото з архіву сайту 24 каналу

Не треба думати, що питання будуть ставити лише росіяни. Тут є психологічний ефект. Ці заяви Кремль зробив напередодні, коли фактично весь Західний світ йде на різдвяні канікули. Зрозуміло, що аналітики та експерти над цим працюють, але це не означає, що всі будуть "кидати все" та придумувати щось, щоб давати відповідь Путіну,
– зазначив фахівець.

Пакети відповідей в Альянсу мали б бути сформовані ще у 2014 році, додав Магда. Він каже, що Україна має бути впевнена у своїх союзниках, адже "вибір насправді маленький". Однак Росія всіляко цю впевненість розхитуватиме у різний інформаційний спосіб.

Головна мета консультацій США і НАТО

Політолог та голова Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко вважає, що головна мета цих консультацій США і НАТО – знизити ризики військової агресії Росії проти України, тому думка України братиметься до уваги. Зокрема, що стосується мінських угод, то ніяке рішення без України не може бути ухвалене.

Навіть більше: не можна буде виконати будь-яке рішення, якщо на нього погодиться українське політичне керівництво, але яке не буде сприйняте українським суспільством, додав він.

Наведу приклад. Порошенко погодився на мінські угоди і що? Він навіть намагався виконати це, особливо норму, яку дуже хоче Путін, – закріплення особливого статусу ОРДЛО в Конституції України. Порошенко спробував це зробити, але що з цього вийшло, – ми пам'ятаємо. Потім він відмовився від подальших спроб виконати це.

Володимир Фесенко

Політолог та голова Центру прикладних політичних досліджень "Пента"

На думку експерта, щодо мінських угод у будь-якому випадку доведеться проводити консультації з Україною всім сторонам. Однак, що стосується НАТО, то публічних поступок Москві не буде, бо це виглядатиме, як поразка та відвертий програш Заходу.

Володимир Фесенко / Фото з фейсбуку експерта

Для Байдена це було б "самогубством" і, я думаю, що американці на це не підуть. Але ми пам'ятаємо, що було у 2008 році, коли був тиск з боку Росії щодо перспектив надання Україні та Грузії ПДЧ щодо членства. Все це закінчилося тим, що Україна та Грузії не надали ПДЧ, але записали, що таке право вони мають,
– зазначив політолог.

Фесенко припустив, що Росія та Альянс можуть шукати якісь компромісні варіанти. Але якщо поступки й будуть, то з обох боків. На односторонні поступки Захід не піде.

Путін думає, що робити з Україною перед своїм кінцем: дивіться відео