Ініціатори такого рішення пояснюють: якщо б закон набув чинності, то з 25 квітня в роботі Генпрокуратури відбувся б правовий хаос. Адже в її складі мали би бути не районні прокуратури, а місцеві, яких би мали обирати за складною процедурою, через конкуренцію. Але зробити все - не встигли. Тай грошей, мовляв, забракло. Водночас противники відтермінування запевняють - затягувати з цією реформою неприпустимо. Адже навести лад в органах прокуратури від України давно вимагає Рада Європи.

З самого ранку під стінами Верховної ради Янукович, Пшонка, Клюєв, Портнов на портретах активістів. Останні кажуть, якщо реформування прокуратури "відкладуть у довгу шухляду", злочинна команда Януковича отримає реванш.

З порушенням регламенту буквально вчора було зареєстровано комплекс із чотирьох законопроектів, авторства Луценко, Грановської, Алєксєєва, які відкладають реформу прокуратури, повертають процедуру призначення Антикорупційного прокурора Генеральним прокурором, який сам призначається Президентом і не може бути політично незалежним. Фактично вихолощує все, що було ухвалено у жовтні,
— пояснює один з активістів.

Голова антикорупційного комітету Єгор Соболєв переконаний, прокуратуру необхідно реформувати, урізавши її функції і скоротивши штат. Однак закономірно, що в цьому не зацікавленні самі працівники органів прокуратури, які заручилися підтримкою парламенту.

Проте автори запропонованого відтермінування пояснюють: строки, прописані в попередньому законі нереальні, до того ж на його реалізацію, зокрема на забезпечення діяльності місцевих прокуратур, треба 40 мільйонів гривень, а їх немає. Тому на оновлення "прокурорам дають час до кінця парламентської сесії".

Прокуратура з її колишніми якостями не може бути збережена, водночас на раз-два-три це не зробиться, прокуратура просить два місяці хоча б на набір нового персоналу, без жодних обмежень, крім освіти, потім вони оберуть собі керівника, потім сформують обласні прокуратури, я за реформи, але не зі стелі,
— запевняє Юрій Луценко.

Утім, депутати таки вирішили відтермінувати закон - до 15 липня поточного року. Він був ухвалений українським парламентом на початку жовтня, підписаний Президентом і повинен був набрати чинності 25 квітня. Документ, зокрема, мав позбавити прокуратури функцій загального нагляду, надати гарантії незалежності прокурорам, а також передбачав створення незалежного від керівництва прокурорського самоврядування.