Тиск на слідчих із групи, зібраної спецпрокурором Робертом Мюллером, поступово зростав всі минулі місяці. Можливі нелегальні контакти виборчої команди Трампа з Москвою є, певно, найгарячішою темою американських ЗМІ. Як повідомляють інсайдери, в цій справі вже були подані перші судові позови. Може так статися, що вже в понеділок стане відомо, хто ж ті найперші невдахи, яких викрив Мюллер із своїми людьми.

Афера з російським впливом на виборчу кампанію американського президента 2016-го року набирає обертів, а галасанина навкруги не вщухає, а навпаки – стає все голоснішою. Вже за декілька годин можуть з‘явитися перші "проміні світла в темряві". Американська телекомпанія CNN та Wall Street Journal повідомляють, що "на прицілі" в юстиції опинилась принаймні одна особа з найближчого оточення Дональда Трампа. Інші видання пишуть, що таких осіб – аж три. В понеділок можуть відбутися перші арешти.

Минулої п‘ятниці так зване Велике жюрі вашингтонського суду, на прохання Роберта Мюллера, взяло до роботи перші звинувачення – про це також повідомила CNN, а також інформаційна агенці Reuters, посилаючись на інсайдерські дані. Щоправда, як саме виглядають звинувачення, проти кого вони були висунуті – про це ніхто не знає. Ні бюро спецпрокурора, ні міністерство юстиції США не відповідають на запити жодного з численних американських та міжнародних ЗМІ. Речники Роберта Мюллера також мовчать.

Чому? Можливо, що насправді звинувачення не такі вже й страшні та розповідати просто немає, про що. А можливо й навпаки – звинувачення настільки "гарячі", що слідчи розсудили, що найліпш буде підкласти звинувачуваним своєрідну "бомбу". Роберт Мюллер, як колишній шеф Федерального бюро розслідувань, певно, краще за всіх знається на подібних прийомах. Його завдання – не тільки зібрати необхідні докази, а й налякати підозрюваних, змусити їх нервувати та робити помилки. Зрештою, йдеться про тяжкі звинувачення: "відмивання" грошей, приховування великих сум від податків та багато інших фінансових правопорушень.

Окрім того, нагадаємо, що Мюллер веде слідство за підозрою (офіційно це поки що називається підозрою, хоча, за великим рахунком, вже зрозуміло, що це факт) у втручанні російських хакерів у передвиборчу кампанію на користь Трампа. Американські секретні служби вважають доведеним той факт, що Росія вжила цілеспрямованих заходів, аби маніпулювати президентські вибори в США. Вже зараз саме через це ціла низка відомих соціальних мереж, не очікуючи судового процесу, припинила надання рекламного місця російським пропагандистським закладам на кшталт Russia Today та Sputnik. Щоправда, поки залишається незрозумілим, наскільки обізнана була з цими намаганнями команда Трампа – або навіть, наскільки активно вона співпрацювала в цьому напрямкові з російськими спецслужбами. Сам Дональд Трамп, звичайно, заперечує будь-які таємні домовленості з Росією та розповідає, що став жертвою "полювання на відьом". Він навіть намагався взагалі не дати призначити спецпрокурора, заявляючи, що це, по-перше, є актом зради з боку міністра юстиції, а по-друге – марним витрачанням грошей платників податків. Проте, це, певно, був для нього перший урок на посаді президента: голова держави – не король і не диктатор, він не всесильний і деяким речам запобігти не може при всьому бажанні.

За інформацією американських медіа, спецпрокурор Роберт Мюллер, окрім усього іншого, вельми цікавиться також обставинами, які призвели до звільнення з посади першого радника Дональда Трампа з питань національної безпеки, Майкла Флінна. Нагадаємо, що цей останній встановив абсолютний рекорд на своїй посаді: він протримався на ній лише 22 дні й був змушений піти, коли були викриті його таємні, неофіційні зв‘язки з російським послом у Вашингтоні Сергієм Кисляком (вже екс-послом, позаяк після цієї історії Кремль поквапився прибрати Кисляка з цієї посади та "евакуйувати" до Москви). Ще більш Мюллера цікавлять обставини звільнення шефа ФБР Джеймса Комі – першого, хто взявся за розслідування "рашагейту". Можливо, спрацювала "корпоративна солідарність", але за цю історію Роберт Мюллер, який свого часу також очолював ФБР, взявся дуже ретельно. І, на відміну від Комі, його Трамп без шкоди для себе звільнити не може...

Саме через поспішне усунення з посади Джеймса Комі спецпрокурор Мюллер відкрив додаткове розслідування – з приводу можливої спроби з боку президента вплити на дії американської юстиції. Нагадаємо, що Комі було звільнено з посаду на початку травня, а сам він заявив, що це було зроблено саме через його розслідування.

Можливі "кандидати на лаву підсудних" - це, в першу чергу, найближчі співробітники Трампа та навіть його старший син, Дональд Трамп-молодший, який вже встиг зізнатися, що під час передвиборчої кампанії свого татка мав контакти з російською адвокаткою, яка від імені "впливових друзів Путіна" пропонувала йому "посприяти обранню потрібного кандидата". В цій зустрічі, за його словами, також брав участь зять Трампа Джаред Кушнер та ще одна одіозна особистість, добре знайома українця – шеф трампового передвиборчого штабу Пол Манафорт. До речі, багато експертів вважають, що саме Манафорт є першим кандидатом на арешт: не через те, що він є найбільш винним, а через те, що він є найменш впливовим та найменш цінним для Дональда Трампа.

Велике жюрі (таємно діючий суд присяжних), якого скликав Роберт Мюллер, має право збирати докази, опитувати під присягою свідків та висувати звинувачення. Ні Трамп, ані хто інший у Сполучених Штатах, за законом, не має на цих людей жодного впливу, ба більше: будь-яка спроба цей вплив здійснити вважається кримінальним злочином.

Можливо, саме тому інформація про можливі арешти викликала в таборі Трампа мало не істеричну реакцію. Так, скажімо, відомий модератор "правого" телеканалу FOX, Шон Ханніті, який є палким прихильником президента, встиг заявити, що все це розслідування – це є "комуністична змова", "димова завіса", за допомоги якої демократична опозиція намагається приховати співпрацю з Москвою супротивниці Трампа, Гілларі Клінтон.

Навряд чи можна якось це прокоментувати, окрім одного цікавого моменту: в будь-якому випадку, слова "Росія", "Кремль", "Москва" та ім‘я Володимира Путіна стали в Америці просто "отруйними". Супротивники Трампа звинувачують у співробітництві з Кремлем президента, прихильники – навпаки, демократичну опозицію... а незмінним залишається лише одне: звинувачення в тому, що той чи інший бік співробітничає з Путіним. З ворогом США.