25 листопада ми знову згадали про хронікальні стрічки, трансляції наживо з топових студій теле- і радіоканалів. Тому що на наші кораблі, які мирно йшли з одного українського порта в інший, напали пірати. Чи гопники, як їх вже охрестили у соцмережах. А якщо по факту: військові кораблі Російської Федерації відкрито атакували наші судна. Більше того, ті морські чудовиська захопили наші кораблі разом із командами.

Кораблів із триколорами у водах Чорного та Азовського морів за час анексії Криму суттєво побільшало. І ще вчора я розмірковувала над тим, які можуть бути методи боротьби з мілітарізацією Росією цих морів.

Тоді з'явилася новина, що в Міноборони готують проект резолюції про мілітаризацію Росією Чорного й Азовського морів для розгляду в грудні на Генеральній асамблеї Організації Об'єднаних Націй. Крім цього, днями голова постійної делегації в Парламентській асамблеї НАТО Ірина Фриз повідомила на своїй сторінці у Фейсбук, що на Комітеті з питань оборони і безпеки НАТО українські нардепи представили і захистили внесену нашою делегацією правку в резолюцію "Посилення НАТОвських сил стримування на сході по забезпеченню стійкості і готовності посиленної подальшої присутності НАТО в Прибалтиці, Польщі та Чорному морі".

Читайте також: "Партія Регіонів" повертається з "принципово новим підходом"

Але, як іноді буває, події розвиваються настільки швидко, що минулий день, здається, був минулого року. Втім, Україна йде дипломатичним шляхом, ми сподіваємося на те, що цивілізований світ допоможе нам залишатися на плаву і протистояти російській агресії у Чорному та Азовському морях.

Але окрім дипломатії у нас є... Лопати. Натрапила на новину про альтернативне вирішення питання з Чорним морем. Друзі, вихід є: рити.

Нам потрібно прорити канал, щоб з'єднати Чорне море з Азовським. До того ж, в такому разі Крим втратить статус півострова, перетворившись на острів,
– впевнений політичний експерт центру "Будинок демократії" Анатолій Октисюк, який і став ініціатором такого рішення.

У питанні риття з ним солідарний співзасновник "Українського інституту майбутнього" Юрій Романенко. Він вважає, що такий канал стане гідною відповіддю України на будівництво Керченського моста Росією. Плюс це дозволить ходити кораблям із Чорного моря в Азовське без тиску з боку РФ.

Копати чи не копати? Ось у чому питання. Втім, поки нам всім не роздали знаряддя праці, надія на дипломатичне вирішення ситуації залишається актуальною. Все ж таки Чорне море не може бути внутрішнім, як це "історично" було з Азовським. Чорне море ділить Європу та Азію і є стратегічно важливим для світу.

До речі про стратегії. "Морський бій" можна вважати якраз стратегічною грою. У далекому 1992 році вийшла комп'ютерна гра "Битва в Чорному морі". Її написав росіянин Вадим Башуров. Гра про Росію й Україну, але англійською мовою. Електронна версія класичного "морського бою" на папері. Сюжет простий: у Чорному морі воюють Росія та Україна. Перший бій – за Керч. Мета гри дуже проста – знищити кораблі іншої сторони швидше, ніж супротивник.

Не хочеться, щоб якийсь російський програміст виявився Вангою. Дипломатія чи лопати – все одно, аби не допустити "морського бою" у реальності.

Читайте також: Чи заборонять цивільним українцям носити камуфляж?