Про це в ексклюзивному інтерв'ю 24 Каналу на полях саміту розповів очільник Міністерства закордонних справ України Дмитро Кулеба. Також він запевнив, що обіцянка щодо F-16 – виконана та розповів, що пообіцяв Зеленському Олаф Шольц, деталі – читайте далі у матеріалі.

Цікаво Україна має "план Б": про що говорили в кулуарах на саміті НАТО

Сьогодні Україна провела вже 4 двосторонні зустрічі. Канцлер Німеччини Олаф Шольц виглядав дуже задоволеним і радісним. Поки ми не маємо в публічному просторі новин щодо додаткової допомоги від Німеччини, але хочу спитати, чи не просто так радів сьогодні Олаф Шольц?

Коли канцлер у гарному гуморі, то й Україні легше, тому що в такому гуморі ухвалюються важливі рішення.

Сьогодні на всіх зустрічах, які проводив президент, а це був Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Британія й ще буде більше зустрічей по обіді, тобто в Києві це вже буде пізня ніч, були такі ключові теми:

  • подальший розвиток формули миру, щоб ніхто не нав'язував нам якісь "мирні плани"; ініціатива, щоб ми рухалися в гирлі формули миру, яку ініціювала Україна;
  • ППО;
  • можливість використання західної зброї по цілях на території Росії;
  • європейська інтеграція України. Ми говоримо з членами ЄС, щоб процес рухався максимально швидко й не було жодних спроб якось його загальмувати.

По всіх цих треках у президента є взаємне розуміння з лідерами. Не можу оголосити якісь рішення, але впевнено рухаємося до правильних результатів.

Щодо ППО, ви пам'ятаєте, що декілька місяців тому ми порушили питання про необхідність першочергового постачання семи систем Patriot. Учора зробили комплексне оголошення, що по п'ятьох системах вже рішення є. По декількох інших системах – рішення в роботі й ми теж наближаємося до остаточного ухвалення.

Окрім цих стратегічних систем партнери ще пообіцяли поставити в Україну багато систем середньої та малої дальності. Думаю, що це найпотужніше одноразове зміцнення ППО України з початку війни, коли за такий короткий проміжок часу ухвалюється так багато рішень стосовно постачання в Україну ППО.

Зеленський провів 4 двосторонні зустрічі
Зеленський провів 4 двосторонні зустрічі на саміті НАТО / 24 Канал

Чи правильно ми розуміємо, що, наприклад, одна з цих систем Patriot, яка була оголошена серед п'яти, та німецька, яка вже працює в Україні, чи це мовиться виключно про п'ять нових систем?

Ні, це та. Тобто ті системи, які були оголошені, це ті п'ять, які вже вирішені й одна з них – німецька – вже в Україні. Але це не скасовує того факту, що Німеччина ухвалила це рішення.

До речі, сьогодні канцлер пообіцяв, як ініціатор і лідер коаліції ППО для України, що він і надалі буде максимально системно й активно працювати над збільшенням постачання ППО для України. Це надзвичайно важливо.

Зустріч з канцлером була, мабуть, найтривалішою з-поміж усіх делегацій. Не можу не спитати про питання, яке багатьох цікавить щодо далекобійних ракет TAURUS – чи порушувалося взагалі сьогодні?

Залиште трошки простору для дипломатії. Розмова з канцлером була надзвичайно предметна. До речі, дуже велику частину розмови зайняло питання подальших кроків щодо реалізації формули миру, тому що Німеччина є надзвичайно важливим партнером в цій сфері.

Шольц і Зеленський
Шольц пообіцяв активно працювати над збільшенням ППО / 24 Канал

Ви сказали, що напрацьовується рішення ще по кількох стратегічних системах ППО. Мовиться, наскільки я розумію, про Patriot. Чи це ті системи, про які раніше писали ЗМІ в контексті домовленостей між Ізраїлем, Сполученими Штатами та Україною?

Давайте ще трошки попрацюємо.

Дивіться, всі системи Patriot, які можна буде знайти у світі й привезти в Україну – вони всі будуть привезені. Це може зайняти десь більше часу, десь менше, але Україна потребує цього щита і вона його отримає.

Ще одна дуже гаряча новина – поки триває саміт НАТО, літаки F-16 вже летять в Україну. Про це заявив зокрема і прем'єр Нідерландів на зустрічі з Володимиром Зеленським. Крім того, Ентоні Блінкен говорив про це на полях саміту. Чи є якась трохи детальніша інформація про кількість і, можливо, якісь інші подробиці?

Я не можу поділитися маршрутом літаків F-16. Коли ми їх побачимо в українському небі, то я думаю, що всі питання будуть зняті.

Тут є два принципових моменти. По-перше, ми обіцяли, що влітку 2024 року в українському небі будуть битися F-16, і ця обіцянка виконана. По-друге, це лише перша хвиля. Насправді нам потрібно більше літаків, і питання постачання, надходження першої хвилі F-16 вже розв'язане.

Ми працюємо вже на перспективу – над збільшенням кількості літаків F-16, які будуть передані Україні; над отриманням інших західних моделей літаків; над отриманням МіГ-29, які все ще є на озброєнні дружніх країн і ми можемо їх отримати.

Це безперервний процес, тому що немає такого моменту у війні, коли ти кажеш: "фух, я все зробив, F-16 прилетіли, Patriot приїхали, можна розслабитись". У жодному разі! Ще одне питання не розв'язалося, а ми вже починаємо працювати над наступним.

Ф-16
F-16 вже прямують в Україну / Getty Images

Чи правильно розумію, що завтра на двосторонній зустрічі з Джо Байденом питання передачі F-16 вже
від США також порушуватиметься? І щодо рішення про дозвіл бити американською зброю по військових аеродромах, прокоментуйте, будь ласка.

У нас немає жодних табу в спілкуванні з американськими партнерами. Учора я зустрічався з державним секретарем США Блінкеном. Ми говорили про абсолютно всі питання: і питання зброї, і питання НАТО.

Такою ж відвертою і повноцінною буде розмова між президентами.