"На жаль, презентовані сьогодні пропозиції Уряду по наповненню дохідної частини бюджету не передбачають задіяння реальних механізмів отримання державою коштів олігархів та нафтогазових монополій. У той час, коли урізаються соцвиплати, нам пропонують залишити недоторканими надприбутки монополістів", - сказав він.
Група народних депутатів "Самопомочі", фахівців в галузі фінансів та економіки запропонувала систему змін у законодавстві, що дозволять наповнювати бюджет за рахунок урізання надприбутків власників компаній-монополістів.
Пропонується встановити 70% податок на видобуток нафти і газу для Договорів Спільної Діяльності (ДСД) між державними та приватними компаніями. Власниками приватних підприємств в ДСД є, в основному, олігархи. Це дозволить залучити в державний бюджет додатково приблизно 5 млрд. грн без збільшення ціни на газ, а виключно за рахунок зменшення маржі надприбутків олігархів.
Другий крок, який пропонує "Самопоміч" - поширення норм трансфертного ціноутворення на всі, без винятку, галузі економіки, включаючи хімічну та металургійну промисловості.
Саме це не дозволить олігархам за безцінь продавати сировину для переробки своїм же компаніям за кордон, аби потім перепродавати в рази дорожче. Тому оподаткування експорту будь-якого продукту повинно відбуватися за ринковими цінами світових бірж.
Крім того, депутати "Самопомочі" наполягають на запровадженні реальних механізмів контролю за ухиленням від сплати податків через маніпуляції з ПДВ.
Зокрема, на їх переконання, необхідно ввести Кримінальну відповідальності за шахрайство з ПДВ, та запровадити відображення щомісячної статистики по сплаті ПДВ в кожному районі країни.
Ще одним джерелом наповнення бюджету у «Самопомочі» називають повернення невиплачених дивідендів компаній, частка в яких належить державі.
На превеликий жаль, в країні є величезна заборгованість по невиплачених дивідендах. Лише один приклад – ПАТ «Укрнафта» з невиплаченими дивідендами в розмірі більше 2 млрд грн..
Варто провести аудит та зобов'язати всі компанії із часткою держави виплатити дивіденди в першій половині 2015 року на користь держави. В разі ухилення - встановити жорсткі штрафні санкції.
Також депутати-члени фракції пропонують оподаткувати прибутки олігархів, легалізовані закордоном через контрольовані іноземні компанії, за рахунок запровадження принципуControlled Foreign Corporations.
Олігархи, які отримають прибутки за кордоном від своїх активів в Україні, мають сплачувати податки в український державний бюджет. Практика, коли прибутки накопичуються в Швейцарії, Англії, Австрії та на офшорах, і не декларуються в Україні, має бути зупинена. Податкова ставка на такі доходи – як розподілені, так і нерозподілені - має бути не менше 15%. Забезпечити це можна за рахунок змін у законодавстві, застосувавши принцип "Controlled Foreign Corporations".
Також пропонується впродовж 2015 року поступово підняти акцизи на алкоголь та тютюн на 30%, як того вимагають норми Угоди про Асоціацію з ЄС.
Це не призведе до значного подорожчання підакцизних товарів, наприклад, ціна на пиво зросте приблизно на 35 копійок, на 0,5 л пляшки горілки - на 8 гривень, на всі види сигарет на 2,5-3 гривні. Проте, це дасть можливість залучити чималі кошти у державний бюджет. Тільки від підвищення акцизу на тютюнові вироби – додаткових 6 млрд грн.