Служба безпеки України за сприяння Міністерства оборони викрила схему розкрадання державних коштів, призначених для закупівлі боєприпасів. Про це стало відомо 27 січня. За даними слідства, до оборудки причетні високопосадовці МО та керівництво "Львівського арсеналу".

Дивіться також Найбільш недооцінене військо: чому Україна опустилася на 18 місце найсильніших армій світу

Розкрадання на майже 1,5 мільярда

За інформацією СБУ, у серпні 2022 року було укладено контракт на постачання 100 тисяч мінометних боєприпасів. Після перерахування коштів частина суми була виведена на рахунки іноземної структури. Зрештою, ЗСУ не поставили жодного снаряда.

Решта суми від Міноборони залишилася на рахунках української компанії в одному зі столичних банків. Завдяки заходам, що вжила СБУ, викрадені кошти – арештовані,
– повідомили в пресслужбі СБУ.

П'ятьом фігурантам справи вже оголосили підозру за статтею про розтрату майна. Серед них – колишній і нинішній керівники відповідного департаменту Міноборони, керівництво "Львівського арсеналу" та представник іноземної фірми.

Викрито схему розкрадання майже на 1,5 мільярда в оборонці / Фото СБУ

Додамо, що розслідування проводили спільно з Національною поліцією та під керівництвом Офісу Генерального прокурора. Наразі тривають слідчі дії для повного встановлення обставин справи.

Телеграм-канал "Оперативний ЗСУ" стверджує, що серед фігурантів:

  • Олександр Лієв – колишній керівник Департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міноборони;
  • Тоомас Нахкур – нинішній керівник цього департаменту оборонного відомства;
  • Юрій Збітнєв – керівник "Львівського арсеналу".

Пізніше Олександр Лієв прокоментував ситуацію на своїй сторінці у фейсбуці. Він сказав, що двічі пройшов поліграф, і його покази "були підтверджені".

Лієв заявив, що через дефіцит боєприпасів радянського зразка відповідні виробники відмовлялись укладати прямі контракти, саме тому довелося шукати посередників.

За його словами, "Львівський арсенал" обіцяв доставити міни з однієї з країн, яка їх виготовляє, але не продає Україні. Однак товар не був поставлений у заявлений термін, тож проти компанії ввели санкції за порушення умов контракту.

Після виникнення простроченої дебетової заборгованості саме за моєї ініціативи була організована невідкладна претензійно-позовна робота, порушено кримінальну справу відносно "Львівський Арсенал" і більша частина коштів, що були внесені у якості передплати, були заарештовані на їхньому рахунку. Наразі продовжуються відповідні слідчі дії,
– сказав Лієв.

Він додав: "якщо йде мова про шахрайство, крадіжку грошей на ЗСУ чи корупційні складові — винні мають бути покарані за всією жорсткістю законів".

Дивіться також "Санкції" спецслужб: як удари по нафтобазах впливають на експорт російської нафти

Зазначимо, що цими днями в СБУ повідомляли про повернення до бюджету України майже 1,5 мільярда гривень, які незаконно вивели за кордон під час придбання артилерійських снарядів. Очевидно, це ця сама справа.