Гучні корупційні скандали, які не перетворюються на кримінальні справи. Втечі підозрюваних за кордон і затримання просто в літаках. Видовищні арешти, після яких ніколи не з'являються вироки суду. Все могло би бути інакше – якби в Україні вже діяв Антикорупційний суд, з депутатів – зняли недоторканість, а вибори – проходили прозоро і по-новому. В цьому переконують прихильники "великої політичної реформи".
За останні три роки нові антикорупційні органи розслідували десятки гучних справ проти найвпливовіших посадовців. Жоден – не покараний. Спеціалізована антикорупційна прокуратура звинувачує суд у затягуванні справи про тиск колишнього виконавчого директора НАК "Нафтогаз України" Андрія Пасішника – на екс-міністра економіки Айваруса Абромавічуса.
Читайте також: Розенблат подав до суду на Ситника і Лещенка: відома суть позову
НАБУ заявляє про саботування звинувачення щодо незаконного збагачення прокурора АТО Костянтина Кулика. Розгляд так званої газової справи "Онищенка" з 8 підозрюваними у корупції – суд за півроку так і не призначив! Причина проста: скандальні звинувачення помирають у корумпованих судах. Якби в Україні вже діяв новий антикорупційний суд, результат би був іншим.
Я переконаний, що вже низка справ, наприклад ця справа Кононенко-Абромавічус, коли міністр економіки пішов у відставку через намагання депутата поставити свою людину, вже був би вирок, так само був би вирок і по справі Охендовського, був би вирок по справі Онищенка, був би вирок по справі Насірова,
– заявив член Комітету ВРУ з протидії корупції Сергій Лещенко.
Недоторканність захищає слуг народу не від політичних переслідувань, як має бути – а служить індульгенцією і перепусткою на Захід чи в Росію, коли за них беруться антикорупційні органи. Газовому магнату Олександрові Онищенко втекти з України допомогла бюрократична процедура зняття недоторканності.
Він утік ще до того, як Рада дала згоду на його арешт. Так само колись намагався втекти одразу після зняття недоторканності екс-регіонал Сергій Клюєв. І таки втік. Лише через півроку після втечі парламент погодився на його арешт. А минулого тижня слідчі НАБУ просто з літака зняли нардепа, якого звинувачують у отриманні хабара – Борислава Розенблата. Хоч сам він і переконує, що тікати не збирався.
Читайте також: Депутати-прогульники: відомо, які народні обранці ігнорували свою роботу цілий жовтень
Опозиційні депутати переконують, якби недоторканності не було, підозрюваних у корупції нардепів можна було б одразу заарештувати, і ловити їх в аеропортах чи шукати через Інтерпол – не довелось би.
Мажоритарка з "засіванням гречкою", "карусєлями" і "голосами за 200 гривень", а також утаємничені передвиборчі списки партій – ось що ще на етапі виборів відкриває дорогу принаймні в парламент охочим нажитись на податках українців.
Якщо би всі 3 вимоги були виконані, насамперед виборче законодавство, то швидше всього таких як Розенблат і Поляков не було в парламенті взагалі,
– розповів народний депутат України, позафракційний Юрій Левченко.
Все це - зняття імунітету, Антикорупційний суд та вибори за відкритими списками, без засівання округів гречкою – не стане панацеєю від корупції. Однак у українців з'явиться можливість впливати на те, кого партії зможуть провести в парламент, а хто – опиниться "за бортом". Бо якщо люди зможуть голосувати за конкретне прізвище у бюлетені, навряд чи вони поставлять галочку навпроти того, хто вже бував в епіцентрі корупційного скандалу.