Саме над такими системами працює школа робототехніки "Вперед у майбутнє". Про них 24 Канал за підтримки компанії Cosmolot розповідає у спецпроєкті Brave Inventors.

До теми Унікальний каяк "Полоз": що відомо про розробку, представлену на платформі Brave Inventors

У новому випуску спецпроєкту голова ГО школи робототехніки Денис Кабаненко розповість про один з винаходів, який створювали спеціально для ДСНС – робот-розмінер для допомоги саперам. Які завдання він може виконувати і як саме прибирає українські території від вибухонебезпечних предметів – у матеріалі.

Робот-розмінер для допомоги саперам: що відомо про винахід

Головне призначення роботизованої платформи – захист саперів

Незамінний роботизований помічник саперів – лише одна із розробок школи "Вперед у Майбутнє". Як розповідає Денис Кабаненко, винахід для підвозу та дистанційного підриву боєприпасів став радше винятком, адже початково їхня команда прагнула займатися дещо іншими справами.

Взагалі у нас школа робототехніки, яка мріяла займатися цивільними проєктами: автоматизація складів, навчання дітей… Але воєнний час перевернув все з ніг на голову. І ми не могли залишитися без відповіді,
– розповідає Кабаненко.

Відповіддю стала співпраця із ДСНС. Представники відомства замовили робота, який би зміг захистити саперів під час розмінувань. З цього і розпочалася історія робота-розмінера.

Ми почали розробку, коли навіть імпорту не було. Всі логістичні операції були обмежені. Ми зробили його з гіроскутерів, які вийшли з ладу і з акумуляторів. Це проста річ, вона дуже дешева. Також в нього є звичайні двигуни від склопідіймачів або сидінь від звичайного Mercedes, якщо це буде приємно німецькому автопрому. І лиш відеокамери – вже складніше обладнання,
– додає Кабаненко.


Робот-розмінер ефектно захищає саперів під час розмінувань / Фото Brave Inventors

Загалом вартість одного робота становить 4 000 доларів. Що значно дешевше за аналоги, які обходяться у 50 000 – 60 000 доларів.

Вартість – не єдина перевага робота-сапера

Завдяки конструкції роботизована платформа з гусеничним шасі на електродвигунах дозволяє руху бути плавним з акуратними розворотами. Це – ще одна перевага робота-сапера.

Не менш важливо, що його вантажопідйомність – до 50 кілограмів. Окрім цього він облаштований рукою з маніпулятором та захопленням, яка може підіймати предмети до 3-х кілограмів. А камера дозволяє моніторити ситуацію попереду та довкола цієї системи.

Його завдання не швидкість, а акуратність. Він дуже повільно пересувається, як і сапер. У нього довга і багатофункціональна рука. Вона повільна, але під різними ступенями свободи може виконувати завдання. У нього є камери, які з різних кутків допомагають саперу визначити, що саме перед ним розташовано, чи потрібно витрачати більше часу, чи це просто якась залізяка, на яку не варто гаяти час,
– пояснює голова ГО школи робототехніки.


Рука робота працює із хірургічною точністю / Фото Brave Inventors

Денис Кабаненко наголошує, що вага приладу не здатна підірвати протитанкові міни, проте може зачепити розтяжки.

Якщо буде потрібно, ми зробимо його важчим. Але зараз завдання робота-сапера, щоб одна людина могла його взяти, завантажити в машину та перевезти. Бо саперів мало, а завдань – дуже багато. Тому, зараз важливо, щоб одна особа могла все зробити дистанційно, без додаткової команди,
– зазначає він.

Серед іншого такий розмінер стане у пригоді безпосередньо на лінії бойового зіткнення з ворогом. Адже завдяки дистанційному керуванню його можна використовувати для нейтралізації ворожих снарядів.


Камера дозволяє моніторити ситуацію попереду та довкола цієї системи / Фото Brave Inventors

Чому школа робототехніки "Вперед у майбутнє" долучилася до платформи Brave Inventors

Попри невисоку вартість виробництва однієї системи, важливо розуміти, що сьогодні українські сапери потребують величезної кількості пристроїв, які можуть гарантовано і що найголовніше – безпечно, нищити ворожі боєприпаси. Тож аби масштабувати виробництво, розробники заручилися підтримкою Brave Inventors.

Ми шукали різні способи для фінансування. Відкрився майданчик, ми розмістили на ньому інформацію, щоб його знайти. Бо ми не боги і не малюємо гроші. А ці елементи, які б вони не були, вони щось коштують,
– ділиться Кабаненко.

До того ж платформа Brave Inventors допомагає розробникам показати ширшій аудиторії можливості їхніх винаходів, отримати кошти для подальшого вдосконалення приладів та масштабування виробництва. Так, підтримати роботизований помічник саперів може кожен. Зробити це можна за посиланням.