За 19 місяців повномасштабного вторгнення Росії в Україну Сили оборони нашої держави втопили вже 21 корабель і катер ворога. Звісно, найгучнішим є знищення крейсера "Москва", але в цьому переліку є й інші доволі відомі назви.

Чорноморський флот колись був неабиякою гордістю росіян, але тепер все більше перетворюється на ганьбу. Бодай тому, що він зазнає втрат у війні проти держави без флоту.

Так чи інакше, флот росіян був залучений до повномасштабного вторгнення на територію нашої держави – штурмував острів Зміїний, здійснював блокаду українських портів та транспортував зброю і техніку на окуповані території. Ну й звісно з кораблів чорноморського флоту росіяни завдали чимало ударів по Україні ракетами "Калібр".

Однак від перших днів вторгнення російська флотилія зазнає втрат – ще наприкінці лютого 2022 року українські війська знищили два легкомоторні швидкісні катери. Та далі було більше – великі десантні кораблі, крейсер, ракетоносії та інші судна. Про те, як українські сили знищували ворожий флот – читайте в матеріалі 24 Каналу.

Варте уваги Росія програє битву за море․ Як ГУР МО повертали "вишки Бойка" у легендарній спецоперації

Вже в березні 2022 року українські військові відзначилися знищеннями ще трьох легкомоторних швидкісних катерів, а при обороні Одеси від російських спроб висадити десант Сили оборони пошкодили малий ракетний корабель "Самум". На жаль, його тоді змогли відбуксирувати.

Вже під час боїв за Маріуполь бійці "Азова" потопили патрульний катер типу "Раптор" на підході до оточеного міста. Про знищення російського катера тоді ще полк Національної гвардії повідомив 22 березня 2022 року. У судно влучили протитанковою керованою ракетою.

Це знищення точно можна вже вважати легендарним. Адже на той час Маріуполь перебував у повному оточенні, втім "Азов" разом з прирядженими підрозділами примудрявся відбиватися не лише на суші, а й з боку моря.

Хроніка оборони Маріуполя від полку "Азов": дивіться відео

Та була в березні 2022 року ще гучніша подія. Українські військові 24 березня за допомогою комплексу "Точка-У" обстріляли порт Бердянська, куди росіяни нагнали власні кораблі, відчуваючи себе господарями в акваторії Чорного та Азовського морів.

Внаслідок вдалого влучання був знищений великий десантний корабель "Саратов" – найбільше на той момент судно, що під час російсько-української війни втратив наш ворог.

Під час ураження корабля ліквідованими були також двоє його матросів. До слова, на той час "Саратовом" командував Володимир Хромченков – колишній командир українського корабля "Кіровоград", який у 2014 році зрадив присягу.

Крім того, внаслідок влучання в "Саратов" пошкодження отримали десантні кораблі "Новочеркаськ" і "Цезар Куніков". Самі кораблі росіянам вдалося врятувати, але внаслідок влучання були ліквідовані щонайменше шестеро моряків, серед яких командир "Цезаря Кунікова" Алєксандр Чирва.

Найбільше досягнення Військово-морських сил ЗСУ – це, звісно ж, знищення ракетного крейсера "Москва". Цей корабель був флагманом і найбільшим бойовим кораблем Чорноморського флоту Росії.

У корабель влучили з мобільного берегового ракетного комплексу "Нептун" 13 квітня, а вже наступного дня ракетний крейсер пішов під воду. Це відбулося поблизу острова Зміїного, який на той час ще був окупованим росіянами.

Також цікаво Вістря українського удару: для чого створили Гвардію наступу та які завдання вона виконує

"Москва" стала першим флагманом російського флоту, потопленим з часів російсько-японської війни. Тобто, вперше за 117 років.

За даними Ради національної безпеки й оборони, зі всього екіпажу крейсера, який налічував 510, вдалося врятувати лише 58 людей. Решта 452 російських моряків – потонули разом з кораблем.

потоплення
Крейсер "Москва" під час пожежі / Фото Anadolu

Після знищення "Москви" ситуація поблизу острова Зміїного ставала все менш сприятливою для російських військ. Адже саме потоплений крейсер завдяки своїм системам ППО захищав інші кораблі та окупаційні війська на Зміїному з повітря.

Без знищеного флагмана всі ці війська стали вразливими для українських ракет і безпілотних ударних комплексів Bayraktar. Так, протягом травня ці БпЛА змогли потопити десантний катер проєкту "Серна" та два катери типу "Раптор".

Проблему з неефективною протиповітряною обороною росіяни намагалися вирішити, доставивши на Зміїний системи ППО. Під час такого рейсу український "Нептун" пошкодив корабель тилового забезпечення "Всєволод Бобров". Втім, останній росіянам таки вдалося врятувати й пошкодженим відбуксирувати до окупованого Севастополя.

Всєволод Бобров
Корабель тилового забезпечення "Всєволод Бобров" / Об'єднана суднобудівна компанія

Після провалу з доставкою систем ППО проблеми росіян біля Зміїного продовжилися й у червні. Так, спершу вдалося потопити малий катер, а згодом за допомогою двох протикорабельних ракет Harpoon вдалося потопити буксир "Рятувальник Васілій Бех" на шляху до окупованого острова.

Як наслідок, росіяни до кінця місяця повністю вивели свої війська зі Зміїного. Україна відновила свій контроль над островом.

Та морські бої тривали не лише поблизу острова окупованого острова. Того ж місяця Сили оборони України також змогли знищити 2 швидкісні десантні катери на Дніпро-Бузькому лимані. Окупанти ховали їх від українських сил і готували до проведення диверсійно-розвідувальних завдань.

Протягом усього повномасштабного вторгнення дальність ураження російських кораблів лише збільшувалася. Так, 29 жовтня 2022 року українські сили вперше змогли атакувати бухту Севастополя. Зробили це за допомогою безпілотників та надводних дронів-камікадзе.

Після першої такої масштабної успішної атаки на окупований Крим з моря пошкодження отримали одразу 3 російські кораблі:

  • фрегат "Адмірал Макаров",
  • фрегат "Адмірал Григорович",
  • морський тральник "Іван Голубець".

Для всіх трьох суден це вже друга участь у бойових діях. Раніше вони брали участь у російському вторгненні в Сирію. "Адміралом Макаровим", до слова, командує Григорій Бреєв – зрадник, який у 2014 році зрадив присягу й перейшов на бік Росії, яка окупувала Крим.

Зверніть увагу Операція "Деокупація": як Зеленський чітко вказав Путіну, що Крим буде українським

Загалом протягом 2022 року Сили оборони України повністю потопили 16 ворожих кораблів чи катерів. Ще щонайменше 8 кораблів отримали пошкодження.

У 2023 році росіяни почали все ретельніше ховати свої кораблі, тож їхнє ураження стало значно складнішим завданням. Втім, такі випадки все одно трапляються. Так, наприклад, лише в січні 2023 року українські військові знищили два ворожі катери на Дніпрі.

Перший з них знищили 9 січня. Поблизу острова Білогрудий у Херсонській області російський катер потрапив у зону дії української артилерії й більше ніколи звідти не вибрався.

Другий випадок трапився 22 січня. Тоді росіяни захопили цивільний легкомоторний катер і намагалися висадити з нього свою ДРГ на одному з Потьомкінських островів на Дніпрі. Точним пострілом його вдалося знищити.

На противагу 2022 року 2023 запам'ятається відчутним збільшенням дальності ураження ворожого флоту. Усе почалося з атаки морськими безпілотниками на розвідувальний корабель "Іван Хурс".

Це відбулося 24 травня за 140 кілометрів від турецької протоки Босфор. За офіційною версією російської влади, корабель буцімто не постраждав, але на опублікованих у мережі відео помітно детонацію після атаки надводного дрона.

Атака на корабель "Іван Хурс": дивіться відео

Ще більшою була відстань до російського великого десантного корабля "Оленегорський Горняк", який 4 серпня надводні дрони атакували в акваторії Новоросійська. Туди його відтягнули з Севастополя через страх ураження тими ж дронами.

Російське міністерство оборони вже звично заперечувало факт ураження корабля, але в мережі показали кілька відео буксирування пошкодженого судна з серйозним креном на правий борт. До слова, "Оленегорський Горняк" став джерелом натхнення для мемів про назви для кораблів російського флоту.

Атака на "Оленегорський Горняк": дивіться відео

Відносно нещодавній випадок трапився на початку вересня. Росіяни намагалися висадити свій десант у північно-західній частині Чорного моря, але проти них спрацювала авіація Військово-морських сил ЗСУ.

За допомогою авіації вдалося знищити російський катер типу КС-701 "Тунець". Разом із судном наші ВМС ліквідували 6 ворогів, а ще двох поранили. Ще один такий катер українські ВМС знищили 13 вересня.

У ніч проти 13 вересня також відбувся удар по Севастополю – у районі судноремонтного заводу та корабельної бухти прогриміло щонайменше 7 вибухів. Згодом цей удар офіційно підтвердили ЗСУ – це була робота Повітряних сил.

Крім історичного, цей факт має й важливе стратегічне значення – росіяни використовували його для обстрілів території України крилатими ракетами "Калібр". До слова, човен доволі новий – окупаційні війська прийняли його в експлуатацію лише у 2014 році.

човен
Підводний човен Б-237 "Ростов-на-Дону" / Фото "Водный транспорт"

Крім того, влучили ракети й у великий десантний корабель "Мінськ". Речниця ОК "Південь" Наталія Гуменюк допускає, що корабель повністю знищений.

На це вказують і фото, опубліковані в соцмережах. На них помітні критичні для корабля наслідки влучання та подальшої пожежі. До слова, окупанти багато годин після влучання намагалися загасити полум'я.

десантний корабель
Великий десантний корабель "Мінськ" після влучання / фото з соцмереж

14 вересня за допомогою морських дронів Sea Baby ("Морський малюк") вдалося пошкодити ще два ворожі судна. Унаслідок атаки пошкоджень зазнав патрульний корвет "Сергей Котов", а також вдруге був уражений малий ракетний корвет "Самум". Останній унаслідок атаки відбуксирували із великим диферентом на корму і креном на правий борт.

СамумКорвет "Самум" після повторного ураження / Фото з російських телеграм-каналів

12 жовтня 2023 року ті ж самі дрони Sea Baby здійснили успішне полювання ще на 2 російські судна.

  • патрульний корвет "Петро Державін";
  • рятувально-буксирне судно "Професор Миколай Муру".

Обидва кораблі зазнали серйозних пошкоджень.

Перелік втрат російського флоту 26 жовтня 2023 року поповнив розвідувальний гідрографічний протимінний корабель "Владімір Козицький", який підірвався на зовнішньому рейді Севастопольської бухти. Протимінний корабель натрапив на міну, яка іронія. Судно відбуксирували.

Владімір Козицький"Владімір Козицький" до підриву на міні / Фото росЗМІ

10 листопада 2023 року за допомогою морських дронів в районі бухти Вузька вдалося потопити ще 2 російські десантні катери Д-199 та Д-295.

Знищені кораблі РосіїЗнищені та уражені військові кораблі росіян / Інфографіки 24 Каналу

4 листопада 2023 року Україна вперше застосувала надані іноземні далекобійні ракети для ураження російських кораблів. Першою ціллю став корвет "Аскольд", який атакували за допомогою французьких ракет SCALP-EG. Однак і це ще не все. Удар по корвету був частиною атаки на завод "Залив" у тимчасово окупованій Керчі, де "Аскольд" перебував на ремонті. Та ремонт завершився тим, що судно треба тепер будувати наново. Удар повністю знищив пускові установки для крилатих ракет і завдав суттєвих пошкоджень кораблю.

Удар по корвету "Аскольд": дивіться відео

26 грудня 2023 року за допомогою ракет Storm Shadow був повністю знищений великий десантний корабель "Новочеркаськ". Це трапилося в районі порту Феодосії. Після удару почалася потужна детонація, через що з абсолютною впевненістю можна заявити, що на борту були боєприпаси. Президент Володимир Зеленський назвав цей удар "поповненням чорноморського підводного флоту ще однією посудиною".

Новочеркаськ
Що залишилося від "Новочеркаська" / Фото DeepState

Перший у 2024 році російський корабель затонув 31 січня на озері Донузлав, де до окупації Криму перебували українські кораблі. Мова йде про ракетний катер "Івановєц", який потопили за допомогою морських дронів Magura V5.

Відомо, що цей катер запускав ракети "Москіт" по Миколаївщині, а під час навчань у липні 2023 року знищив викрадений росіянами корвет "Тернопіль". За пів року після цих навчань "Івановєц" пізнав, що таке карма.

Знищення ракетного катера "Івановєц": дивіться відео ГУР МО

14 лютого 2024 року перелік втрат російського флоту поповнив великий десантний корабель "Цезар Куніков", що стало завершенням "бердянської історії". На початку повномасштабного вторгнення ВДК "Саратов", "Новочеркаськ" та "Цезар Куніков" увірвалися в порт Бердянська, аж поки 24 березня 2022 року ЗСУ не завдали удару ракетою "Точка-У".

Тоді "Новочеркаськ" та "Цезар Куніков" відбулися пошкодженнями та нечисленними втратами серед екіпажу. Наприклад, останній корабель залишився без капітана, бо той помер у лікарні від травм.

Спецпідрозділ ГУР МО "Група 13" за допомогою дронів Magura V5 атакували корабель біля міста Алупка, унаслідок чого той затонув разом з більшістю екіпажу та боєкомплектом.

Знищення "Цезаря Кунікова": дивіться відео ГУР МО

Уночі 5 березня 2024 року поблизу окупованої Керчі пролунали вибухи, росіяни поспіхом закрили Кримський міст, побоюючись удару саме по ньому. Та як з'ясувалося, ціллю став патрульний корвет "Сергій Котов".

Знищення "Сергія Котова": дивіться відео

Його зібрали у тимчасово окупованому Криму та спустили на воду у січні 2021 року. Уже під час повномасштабної війни він став частиною чорноморського флоту росіян – у липні 2022 року. Восени минулого року Сили оборони вже атакували це судно. Тоді він зазнав пошкоджень, його відремонтувати та повернули у стрій.

Корабель, вартістю 65 мільйонів доларів, був надією російської ППО. Його, як й інші патрульні корвети мали обладнати новими зенітно-ракетними комплексами для посилення протиповітряної оборони ворога в тимчасово окупованому Криму.

Сергій Котов
Патрульний корвет "Сергій Котов" / Фото росЗМІ

Спецпідрозділ ГУР МО Group 13 за підтримки ВМС та за сприяння Мінцифри 5 березня 2024 року за допомогою 5 дронів Magura V5 атакував корабель. 40 хвилин екіпаж намагався знищити дрони, але у підсумку зазнав критичних пошкоджень корми й лівого та правого бортів. Серед екіпажу є загиблі. Ймовірно, під час атаки був знищений гелікоптер Ка-29, який був на борту.