Одним із таких є безпілотний роботизований комплекс Скорпіон-2. Що відомо про вартість його виробництва, технічні характеристики та переваги, 24 Канал за підтримки компанії Cosmolot розповідає у спецпроєкті Brave Inventors.
Читайте також Розробка від ZSU Electronics вже на Brave Inventors: чому важливо підтримати команду
У новому випуску ми поговорили із Миколою Кобецем, представником команди розробників "TEMERLAND – military solutions". Зараз команда створює найрізноманітніші розробки для наших військових. Одна із них – безпілотний роботизований комплекс Скорпіон-2. Фактично, це багатофункціональний наземний дрон, який може стати ефективним засобом для послаблення сил противника.
На що здатний Скорпіон-2: дивіться відео
Як з’явилася ідея створення роботизованого комплексу
Як розповів Микола Кобець, ідея розробити Скорпіон-2 зʼявилася ще задовго до початку російського повномасштабного вторгнення на територію України. Утім, перші розробки однаково пов'язані з агресією держави-терористки у 2014 році. Бажаючи зберегти людський ресурс, команда розробників почала шукати рішення, які б посилили бойові підрозділи, що брали участь в АТО.
Досвід роботизації та автоматизації дав нам можливість створити саме системи, які використовуються за подвійним призначенням. В першу чергу актуальність була саме для бойових підрозділів,
– розповідає розробник.
Готовий прототип роботизованого комплексу "Скорпіон-2" / Фото "TEMERLAND – military solutions"
Створення розпочали з аналізу конкурентів, представлених на ринку. На той час в Європі та Туреччині вже активно тестувалися комплекси Milrem Robotics та Havelsan.
В нас подібних продуктів не було. Проаналізувавши ринок, ми зрозуміли, що це не лише актуально, але й дасть можливість зберегти людей і час на підготовку цих людей. Тому вирішили направити зусилля та весь свій досвід на створення роботів, які могли б допомогти війську,
– каже Кобець.
Сьогодні в портфелі винаходів "TEMERLAND" з десяток роботизованих рішень. Одним із них є Скорпіон-2. Наразі це готовий прототип, який, за словами розробників, ще потребує покращення.
Ми виграли грант від USF (український фонд стартапів, – 24 Канал) для створення системи навігації, тому зараз працюємо над цим. Саме прототипу, що б використовувався в бою, поки що немає. Ми його тестуємо наразі на виробництві і коли він буде повноцінно відтестований, ми надамо його у військо для тестування в бойових умовах. Після цього будемо запусками серійне виробництво,
– пояснює Кобець.
При цьому він додає, що сьогодні є інші зразки роботизованого обладнання, що активно використовується в бойових діях. Деяке з них вже отримало позитивні відгуки від військових. Водночас захисники продовжують надавати фідбеки щодо подальшого вдосконалення роботизованих систем.
Дальність керування комплексом – до 2-х кілометрів / Скриншот з відео 24 Каналу
Технічні характеристики та призначення Скорпіон-2
Зараз, на етапі прототипу, споряджена маса робота становить 750 кілограмів. Він має 1.2 метри у ширину і майже 2 завдовжки. Дальність керування – до 2-х кілометрів і що важливо – на низьких частотах.
Крім того, на озброєнні стоїть кулемет калібру 12,7 міліметра, який дозволяє вести вогонь на відстань до 2-х кілометрів. І що найпрекрасніше – усім цим можна керувати дистанційно, з безпечної для оператора дистанції.
Характеристики роботизованого комплексу Скорпіон-2 / Скриншот з відео 24 Каналу
Можливості розробки важко переоцінити. Цей робот призначений для вогневої підтримки, логістики, для оборонних бойових дій та штурму. Він може використовуватися піхотою, а також співпрацювати з іншими роботами-сателітами.
Саме в оборонних операціях ця річ може допомагати досить сильно, тому що дистанція керування – 1000 – 2000 метрів, тобто оператор буде перебувати у відносній безпеці. Це досить важливо для збереження саме людського ресурсу. Як показує практика, з м'ясним штурмом, який створюють саме росіяни, – подібні системи будуть дуже ефективними в польових умовах,
– зауважує представник компанії "TEMERLAND".
Що цікаво, Скорпіон-2 дозволяє використовувати будь-яке озброєння калібром 7,62. Крім цього, наші захисники зможуть модифікувати платформу та, власне, турель під інші калібри. До прикладу, на першому Скорпіоні, як основний бойовий модуль, встановлений автоматичний станковий гранатомет. Тож, якщо в цьому буде потреба, схожою опцією можна буде скористатися і на оновленій модифікації.
Фішка в тому, що ми можемо міняти бойові модулі. Тобто турель може бути знята, може бути поставлена, наприклад, касета з дронометом, споряджена дронами-камікадзе. Задум такий, що платформа зможе випускати саме рій дронів і цей рій дронів вже буде патрулювати задану територію і по виявленню цілі буде їх атакувати,
– підкреслює наш співрозмовник.
Багатофункціональний комплекс дозволяє міняти бойові модулі / Скриншот з відео 24 Каналу
Серед інших завдань, які може виконувати Скорпіон-2 – це перевезення наземних дронів камікадзе. Така техніка допомагає знищувати ворожу неброньовану техніку, як от бензовози.
Та й до всього, систему оснастили спеціальною навігацією. Навіть якщо вороги запланують заглушити БРК своїми системами радіоелектронної боротьби, то Скорпіон-2 запамʼятає маршрут і у випадку перешкод – повернеться на свою попередню точку. Це зменшує шанси на втрату такої важливої техніки.
Чому розробники Скорпіон-2 вирішили долучитися до платформи Brave Inventors
Фінансова підтримка проєкту допоможе пришвидшити тестування та відправку перших зразків на фронт. Відтак перша причина, чому Скорпіон-2 представлений на платформі – це бажання достукатися до потенційних інвесторів, які будуть зацікавлені у продукті як на військовому, так і на цивільному рівні.
Однак є ще одна, не менш важлива причина – популяризація рішення задля порятунку життя та економії ресурсів.
Це можливість популяризації саме робототехніки, а також можливість привернути увагу військового керівництва держави до того, що ми маємо створювати сучасне військо. Це має бути компіляція технічних засобів і людей. За цим майбутнє. У нас не так багато людського та часового ресурсу,
– резюмує Кобець.
Систему оснастили спеціальною навігацією / Скриншот з відео 24 Каналу
До речі, зараз розробники Скорпіон-2 збирають 500 тисяч доларів на створення двох дослідних зразків БРК, які відправлять на фронт. При цьому вони зазначають, що у майбутньому вартість виробництва можна буде суттєво здешевити. Це пояснюється кількістю виготовлених одиниць. Розробники пояснюють, що під час серійного запуску, вартість одного такого комплексу може починатися від 100 тисяч доларів, що суттєво дешевше, ніж аналогічні системи, які виготовляються за кордоном. Тому очікується, що перші зразки потраплять до рук наших військових вже цьогоріч.