В українських містах силові структури, державні та комунальні установи давно налагодили цікаву схему. Вони безкоштовно отримують найцінніші земельні ділянки, а потім за безцінь віддають їх "своїм" приватним компаніям. Наприклад, в Одесі найкращу землю біля парків і бульварів починаючи з 2005-го отримують СБУ, Міноборони, УМВС і місцеві комунальники. Аналогічна ситуація в Києві. Процес поставлено на потік.
Так само нібито для будівництва житла для працівників силових структур виділяють ділянки й в інших містах України, зокрема, у Рівному. Тут півгектара ласого шматка землі у центрі хочуть віддати працівникам СБУ. Що буде з цією землею далі? Запрацює традиційна схема – туди зайде інвестор.
Схема працює просто. Таємничий інвестор вкладає в об’єкт – наприклад, будинок – гроші. За це він отримує право на використання за безцінь землі, яка на аукціоні коштувала б йому десятки мільйонів. Ціна питання - кілька квартир у новобудові або інших будинках тим, кому земля призначена.
Ще один цікавий аспект – хто, зрештою, заселяється у ті кілька квартир, які інвестор виділяє силовикам або держустановам. Досвід підказує, що це переважно начальники цих структур або їхні близькі родичі. Не всі пільговики, черговики їхні і молоді спеціалісти можуть отримати ці квартири, – зазначає Янченко. – Відповідно, створюються умови, щоб хтось міг пройти поза чергою, поза конкурсом, і отримати таке житло безкоштовно або дешево від держави.
Землі в Україні багато, але з апетитами наших схемщиків на всіх її може не вистачити. Якщо не закрити діри в законодавстві, роздавати незабаром буде вже нічого.