Цього дня 1918 року поблизу залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний-схід від Києва, 300 курсантів військової школи, студентів і гімназистів вийшли на нерівний бій із майже 5-тисячною більшовицькою армією, рішуче відстоюючи право українського народу жити у власній державі.

Тоді бій тривав лише п'ять годин. У полон захопили і потім розстріляли 28 юнаків. В березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року вирішили урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 28 вояків-студентів перевезли до Києва.

Михайло Грушевський назвав вчинок київської молоді героїчним.

Офіційно День пам'яті героїв Крут почали відзначати лише з 2007 року, згідно з указом Президента "Про вшанування пам'яті Героїв Крут". На місцях їхнього останнього бою та поховання встановили пам'ятні знаки.

До слова, активісти "Свободи" та проросійські організації в Одесі по-різному згадуватимуть річницю бою під Крутами: перші повідомили про проведення патріотичної акції, інші - про антифашистську ходу і спалення прапора ОУН-УПА.