Спланована піар-ація Москви

Кремль, судячи з усього, ретельно готувався до третьої річниці початку Євромайдану. Спочатку була, так би мовити, розминка псевдоакціями протесту проти дій влади і з вимогою дострокових виборів під соусом "третього Майдану", одними з організаторів яких була партія Вадима Рабіновича "За життя". Щоправда, старання Москви були марними. В Україні акції майже ніхто не підтримав. Організатори вдалися до звичних методів: проплачених мітингів, на які для масовості людей автобусами привезли в Київ з інших регіонів. Жителі столиці не стали виходити на вулиці для участі в сумнівних мітингах. Звичайно, невдоволення діями нинішньої влади вистачає, але українці стали більш досвідченими, і добре розуміють, що такі акції – піар окремих політичних сил.


Кремль давно готував сценарій до третьої річниці початку Майдану

Другим етапом став допит екс-президента Януковича в якості свідка в режимі відео-конференції у справі колишніх "беркутівців", яких звинувачують у жорсткому побитті учасників Євромайдану і Революції Гідності. Те, що президент-втікач не скаже нічого по суті, а використає цей момент, щоб звинуватити у всьому нинішню владу і спровокувати внутрішній конфлікт, було очевидним.

Всі ці події пов'язані з третьою річницею початку Євромайдану. Щоб створити відчуття безсилля, слабкості влади, реваншу. І, таким чином, викликати конфлікт всередині країни, щоб і активісти Майдану, і опозиція скористалися цією ситуацією для критики влади з різних сторін,
– вважає голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

Незрозумілим залишаться рішення Святошинського районного суду Києва про проведення допиту по Skype. Український кримінально-процесуальний кодекс не передбачає допиту людини по Skype, якщо вона перебуває за межами держави. Ці "свідчення" до справи не підшити. Виникає думка – чи не було певного елементу зговору в цьому акті "правди від Януковича"? За словами Фесенка, відеодопит – це додаткове підтвердження того, що нинішня влада не контролює судову систему.

Наслідки відеодопиту можуть бути неоднозначними. З одного боку, українці ще раз переконалися, що Янукович був диктатором, який хотів узурпувати владу в Україні. З іншого боку, картинки з акціями протесту, допитом Януковича Москва готувала для свого внутрішнього споживача, щоб виправдати анексію Криму і військову агресію на Донбасі.


Кожне слово "допиту" Януковича зрежисовано

Однак якщо, можливо, для росіян цей сценарій мав певний ефект, то в Україні у багатьох лише викликало переконання у правильності протестів на Майдані три роки тому. Плюс це також стало ще одним аргументом, що проти колишньої влади потрібно провести повноцінне розслідування, а винні повинні бути покараними.

Клюєв, Азаров і снайпери

Вочевидь, "явлєніє Януковича народу" для Москви було замалим для отримання потрібних результатів. Можливо, Кремль порахував, що екс-президент зі свідченнями на кшталт "нічого не знаю, нічого не пам’ятаю", був не надто переконливим. Тому йому на підкріплення витягнули ще трійку соратників Януковича, які переховуються від правосуддя в Росії. Спочатку задіяли екс-прем’єра Азарова, який начебто зі власної ініціативи провів у Москві з'їзд "Союзу політичних мігрантів та політв'язнів України", щоб "привернути увагу західної громадськості до політичних репресій", які, за його словами, провадить нинішня влада України. На тлі українських політв’язнів, яких утримує безпідставно Росія це виглядає більш ніж цинічно. Крім того, неясно, про які ж політичні репресії в Україні хотів сказати колишній прем’єр.

Далі були одкровення Клюєва та екс-регіонала Володимира Олійника, якого підозрюють в організації голосування за "диктаторські" закони, і того ж Азарова в ефірі російського телебачення. Клюєв старанно "відмазував" Януковича, стверджуючи, що він не був зацікавлений у розстрілі Майдану, а навпаки – закликав до переговорів з міністрами європейських країн. Але, згідно слів Клюєва, переговори Янукович хотів провести вже після масових вбивств на Майдані – 20 лютого.

Клюєв також зачитав протокол допиту снайпера, якого, за його словами, зловили представники Майдану. Хто його зловив і як протокол опинився у нього, Клюєв не пояснив. Звали снайпера екзотично: Володимир Дихладзе, і він був грузином. Азаров додав, що снайпера привезли в Україну 14 лютого 2014 року.


На сцену після Януковича вийшов його екс-соратник Клюєв, якого підозрюють у розгоні Євромайдану

Це явний черговий фейк із розряду про невідомі вісім кримських автобусів, розстріляних "радикалами" людей і "поїзд "Дружба", про який на прес-конференції розказав Янукович. Як у чиновника-втікача опинився протокол? Хто передав, адже, судячи з цієї заяви, це був хтось із нинішніх працівників правоохоронних органів України? Сумнівно, що Клюєв не хоче видавати свого "джерела". Такої людини просто не існує, як і самого снайпера з грузинським прізвищем. Розрахунок очевидний: про всяк випадок показати, що снайпери були не з числа тодішніх силовиків, які придушували Майдан, а іноземець, та ще й з недружньо] для росіян Грузії. І приїхав він, щоб розстрілювати "доблесних" "беркутівців". Тому незрозуміло, чому його піймали майданівці, а не "Беркут". Крім того, якщо Клюєв має протокол допиту, то повинен знати інші подробиці. Зокрема, куди подівся снайпер? Азаров при цьому також має бути в курсі того, хто привіз, якщо він так точно назвав дату.


Азаров виконує все, що скаже Кремль

За словами директора аналітичного центру "Політика" Миколи Давидюка, інформації про "снайпера" або взагалі немає, або про це говорять з метою маніпуляцій.

Треба проводити слідство. Азаров і Янукович можуть робити такі собі "вкидання", щоб відвести слідство в сторону. Поява Клюєва і Азарова – це доповнення інформаційного потоку. Азаров взагалі в Росії безправний. Йому сказали, щоб він створив так званий "комітет визволення України" в 2014 році і він це зробив. Зараз йому сказали створити клуб "політемігрантів". Завтра скажуть створити клуб московських геїв – і він також не зможе відмовитися. Так само і з Клюєвим,
– підкреслює Давидюк.

Дострокові вибори, виправдання Путіна і відволікання уваги

Учасники кремлівського спектаклю переслідують не тільки мету дестабілізувати ситуацію в Україні. Вони не приховують, що таким чином хочуть добитися проведення дострокових парламентських виборів, на якому забезпечать реванш проросійських сил. Однак тут є питання. За словами Володимира Фесенка, такі вибори також хочуть провести Юлія Тимошенко, Міхеїл Саакашвілі, та й Опоблок теж не проти. Є і позапарламентські проросійські сили, зокрема, "За життя" Євгена Мураєва і Вадима Рабіновича.


Кремль прагне реваншу через проведення дострокових виборів

Тут по Фрейду. Раз Янукович, Клюєв і Азаров про це говорять, значить, цього бажає Москва. Але вибори неможливі, як і реванш Опоблоку. Чим більше буде Мураєвих і Рабиновичів, партій "Наш край", "Відродження" на цьому електоральному полі, які відтягують голоси у Опоблока, тим краще,
– зазначає Фесенко.

На думку Миколи Давидюка, Путіну сьогодні важливо зіграти на внутрішній медіа-простір і показати, що Росія була за начебто нормальних людей, а Майдан був за поганих. Це виправдовує його як загарбника Криму і агресора на Донбасі.

"Російський президент таким чином демонструє, що все було в Україні нормально, а прийшли радикали і йому довелося захопити Крим. Путін легалізує агресивні дії в Україні і виправдовується перед росіянами, тому що там теж достатньо тих, хто питає: нащо нам Крим і війна?" – наголошує експерт.

Є ще один момент. Як вважає Микола Давидюк, українській владі також вигідне таке заповнення колишніми чиновниками інформаційного простору.

Це перекриває невдачу по відкладенню безвізового режиму, програш торговельних відносин з ЄС. Замість великої економічної співпраці Україна отримала винятково експорт лісу-кругляка, який ще й не на нашу користь. Тому зараз всі повертаються в сторону ідеологічної боротьби з Януковичем і його колишніми соратниками. Але ніхто не задає питання, що обіцяна урядом мінімальна зарплата вже буде не 3200 гривень, а 2500. Ніхто не говорить про високі комунальні тарифи і подальше падіння гривні,
– зазначає політолог.

Кремль буде і надалі вести в Україні пропаганду, щоб налаштовувати суспільство проти влади, провокуючи його на більш масові акції протесту. Крім того, Москва продовжить влаштовувати провокації, щоб посіяти страх і паніку серед українців. Росія, швидше за все, підготувала ще не один "сюрприз" для українців. Проблема в тому, що представники влади часто-густо своїми діями невільно підігрують Москві. Якщо так буде і далі, то Кремль так чи інакше частково, але своєї мети може досягнути. Україні ж сьогодні, як ніколи, потрібна єдність.

Читайте також: Для чого Янукович "прийшов" на допит: думки експертів