На лаві підсудних Володимир Литвин. Він один із трьох фігурантів скандальної справи – підприємець, що шив рюкзаки.

Читайте також: Дешеві боягузи, або Як система продовжує відмазувати від в’язниці сина Авакова

Сьогодні Литвин – єдиний обвинувачений у поставках дорогих і неякісних 5 тисяч рюкзаків для Нацгвардії. Він переконує, що уся провина за неякісну продукцію лежить виключно на ньому. Більше того, Литвин навіть уклав угоду зі слідством, узявши всю відповідальність на себе.

Угода є абсолютно добровільною. Я, як приватний підприємець, сам висловлюю бажання повернути всі кошти, які завдали збитків нашій державі,
– сказав він на суді.

Насправді ж, на початку у справі фігурували троє – Володимир Литвин, син міністра МВС Олександр Аваков та екс-заступник міністра внутрішніх справ Сергій Чеботар. Є навіть відео перемовин щодо рюкзаків.

Відео переговорів між ймовірно Аваковим-молодшим та Чеботарем

Але в липні Авакова та Чеботаря вивели з-під підозри. У Спеціалізованій прокуратурі заявили: доказів проти них не вистачає. По факту ж, їх просто знищували в ході розслідування.

Спершу поліцейські підрозділи перешкоджали обшукам фігурантів. Згодом, коли експертиза підтвердила, що ціну завищили, на експертну компанію почали тиснути, а проти експерта порушили кримінальне провадження. А невдовзі суд взагалі дав дозвіл на знищення камери, якою зробили скандальний відеозапис. Відтак, доказів Авакова та Чеботаря, дійсно, стало занадто мало. Справу ж про корупцію перекваліфікували на банальне шахрайство та підробку документів. Про це йдеться і в угоді Литвина зі слідством. Мовляв, підприємець просто не виконав умови тендеру.

Литвин пояснив, що у зв'язку з тим, що досить складно поставити 5 тисяч рюкзаків у такі стислі строки, яких вимагало МВС, після виграшу тендеру він не зміг придбати необхідну тканину. Тому він особисто вирішив придбати іншу,
– прокоментував прокурор САП Олександр Снегірьов.

У Центрі протидії корупції шоковані такими махінаціями слідства. За словами юристів, така угода – це приклад повного законодавчого свавілля.

Залишитись єдиним фігурантом справи, просто це все проковтнути... Він просто є цапом-відбувайлом у цій справі,
– сказала юристка Центру протидії корупції Олена Щербан.

Натомість, у суддів жодних питань до угоди не виникло. У підсумку, Володимир Литвин отримав 5 років ув'язнення з двома роками випробувального терміну, тобто фактично ув'язнення не буде. А відшкодувати підприємець має третину від попередньої суми збитків – 4 мільйони 885 тисяч гривень замість 14-ти. Апеляцію ж на справу "рюкзаків Авакова" може подати тільки засуджений Литвин або Слідча антикорупційна прокуратура. Втім, правозахисники певні, справа "домовлена", а отже закрита. Тим часом, горезвісні рюкзаки з Нацгвардії досі не списали, хоч гвардійці від них масово відмовлялись. А нових ніхто не видав.

У чому суть справи "рюкзаків Авакова"?Провадження стосується постачань до підрозділів Нацгвардії тактичних рюкзаків за завищеними цінами. У лютому 2015 року МВС уклало угоди з ТОВ "Дніпровенд" на покупку 5 тисяч рюкзаків вартістю 14,5 мільйона гривень і з ПП "Плігачов" на 1 тисячу рюкзаків вартістю 2,1 мільйона гривень.

Майже три роки знадобилося слідчим, аби зібрати докази у "рюкзаковій справі". Першими факт зловживання у закупівлі рюкзаків для української армії виявили журналісти розслідувачі. Однією з програм, яка взялася розслідувати справу, були "Схеми" (спільний проект "Радіо Свобода" і телеканалу "UA:Перший"). У 2016 році в інтернеті з’явився відеозапис розмови про державну закупівлю рюкзаків для потреб МВС між чоловіком, схожим на сина Арсена Авакова Олександра, та особою, схожою на екс-заступника міністра Сергія Чеботаря. Журналісти "Схем" провели власне розслідування і навели факти, чому зйомка може бути справжньою. За допомогою антикорупціонерів вони кваліфікували ймовірно зафільмований злочин. Тож навколо Міністерства внутрішніх справ та самого Авакова розгорівся черговий тендерний скандал.

31 жовтня 2017 року детективи НАБУ затримали трьох осіб у справі про закупівлю МВС 6 тисяч тактичних рюкзаків за завищеними цінами. Серед затриманих був син міністра внутрішніх справ Олександр Аваков, заступник голови МВС Сергій Чеботар та представник фірми-переможця тендеру з постачання наплічників Володимир Литвин. Їх підозрюють у розтраті 14 мільйонів гривень з державного бюджету. Згодом Авакову та Чеботарю було висунули підозру у розтраті, привласненні або заволодінні державними коштами шляхом зловживання службовим становищем.

У квітні 2018 року розслідування оголосили завершеним. Стало відомо, що ключових персоналій справи – Авакова-молодшого і Чеботаря – зі справи "вивели".