Лідер хуситів пообіцяв, що відповість на будь-який напад новими атаками на судноплавство у Червоному морі. Власне, 11 січня стало відомо, що США та Велика Британія планують завдати ударів по військових об'єктах хуситів у відповідь на їхню атаку 9 січня. Тоді вони випустили по військових кораблях обох держав 21 ракету та безпілотники.

Читайте також Хто такі хусити, чому заблокували Червоне море та як це впливає на Росію та світову торгівлю

Журналісти CNN повідомили, що нові вибухи пролунали в західному портовому місті Ємену Ходейда близько 8 години 35 хвилин за місцевим часом. До цього єменські хусити зазначали, що райони навколо аеропорту Ходейди зазнали ударів вночі.

Один з місцевих жителів розповів журналістам, що бачив, як з боку аеропорту здіймається дим. Він також надав відео, як доказ своїх слів, де видно дим, що підіймається з боку єменського летовища. Однак наразі журналісти не опублікували ці знімки.

Наразі у Міністерстві оборони США не коментували нові вибухи у Ємені. Тож наразі достеменно невідомо, чи були це нові удари по хуситах, або ж це були вибухи не пов'язані із бойовими діями в країні.

Про це Reuters написало близько 01:40, посилаючись на чотирьох американських чиновників. У виданні зазначають, що удари завдають по цілях, пов'язаних з постанцями-хуситами в Ємені.

Відомо, що це перші удари по угрупованню, підтриманому Іраном, відтоді, як воно почало атакувати міжнародне судноплавство у Червоному морі наприкінці 2023 року.

Також ЗМІ пишуть, посилаючись на представника Пентагону, що США та Велика Британія атакували близько 10 об'єктів хуситів у Ємені. Кажуть, що поцілили у центри виробництва дронів і склади зі зброєю.

Також кажуть, що для атаки по військових об'єктах хуситів використовують винищувачі та ракети "Томагавк". Про це журналістам повідомили, посилаючись на чиновників зі США.

За наявною інформацією, цілями були: радари, об'єкти протиповітряної оборони, місця зберігання та запуску дронів, крилатих, а також балістичних ракет.

Пізніше американський чиновник телеканалу "Аль-Джазіра" заявив, що удари по об'єктах в Ємені завершилися. Водночас він зазначив, що "ми залишаємо за собою право відповісти, якщо загрози продовжаться".

До цього пізно вночі 12 січня стало відомо, що винищувачі Великої Британії та США кружляють у повітряному просторі поблизу Ємену. Передувало цьому рішення глави британського уряду Ріші Сунака про санкціонування ударів. Власне, свій повітряний простір для цього надала Саудівська Аравія.

На це оперативно відреагували місцеві хуситські видання. Вони заявили про початок мобілізації. Також вже пообіцяли не менш потужний удар у відповідь. Зокрема, погрожують атакувати американські бази. Тим часом про підтримку хуситів заявили Сирія, проіранські угруповання в Іраку та Іран.

Цікаво, що єменський лідер угрупування Ансарулла попередив Саудівську Аравію, ОАЕ та Катар щодо відкриття повітряного простору для винищувачів США та Великої Британії. Мовляв, це свідчитиме про те, що країни офіційно перебувають у стані війни з Єменом.

У Центральному командуванні ЗС США та Міноборони Британії показали кадри, як запускали свої літаки для ударів по єменських хуситах.

США показали, як запускали літаки для ударів по хуситах в Ємені / Відео U.S. Central Command

Британські Typhoon і американські літаки ефектно злітали у небо / Фото Міноборони Британії і U.S. Central Command

Шеппс показав, як Typhoon летить для ударів по Ємену / Відео з акаунта Гранта Шеппса у соцмережі Х

Речник з питань національної безпеки Джон Кірбі, коли його спитали про потенційні удари США проти хуситів у Ємені, заявив, що не розкриватиме таємниці.

Я не збираюся телеграфувати наші удари так чи інакше. Ми будемо робити те, що ми повинні робити, щоб протистояти і перемогти ці загрози, які хусити продовжують підкидати комерційному судноплавству в Червоному морі,
– підкреслив він.

Держсекретар США Етоні Блінкен 10 січня заявляв, що після нападу хуситів "будуть наслідки". А от британський міністр оборони Грант Шеппс завернувся до журналістів із закликом "стежити за цим простором".

Власне, у четвер 11 січня Абдул-Малік аль-Хусі, лідер підтримуваного Іраном угруповання, яке контролює північ і захід Ємену, зробив заяву. Він зазначив, що у випадку удару, хусити дадуть відсіч. Він також припустив, що будь-який конфлікт у Червоному морі може продовжитися.

Будь-яка американська атака не залишиться без відповіді. Відповідь буде більшою, ніж атака, яка була здійснена за допомогою 20 безпілотників і низки ракет,
– наголосив аль-Хусі у телевізійному зверненні.

Він заявив, що хусити рішучіше налаштовані атакувати кораблі, пов'язані з Ізраїлем. І підкреслив, що "ми не відступимо від цього".

На думку експертів, США, Велика Британія та інші західні союзники, швидше за все, націляться на прибережні радари та пускові майданчики. Вони намагатимуться зупинити тримісячну серію ракетних і безпілотних атак на жвавому близькосхідному водному шляху.

Сідхарт Каушал, експерт аналітичного центру Королівського інституту об'єднаних збройних сил, заявив, що все залежить від цілей.

Це залежить від того, які цілі будуть обрані, але хусити заявили, що не відступлять, тому існує ризик сповзання в затяжний конфлікт,
– зазначив він.

На думку аналітика, будь-яких ударів, ймовірно, з повітря та моря, мало б бути достатньо, щоб стримувати хуситів. Водночас ширша кампанія бомбардувань може збільшити ризик жертв серед мирного населення, а також ще більше розхитати і так нестабільну ситуацію на Близькому Сході.

Президент США Джо Байден зазначив, що ударів по хуситах в Ємені завдали американські збройні сили за його вказівкою. Він наголосив, що атака є "прямою відповіддю на безпрецедентні напади хуситів на міжнародні морські судна в Червоному морі".

За словами Джо Байдена, понад 50 країн постраждали від 27 нападів на міжнародне комерційне судноплавство. Він зазначив, що екіпажі з понад 20 держав зазнали погроз або стали заручниками під час актів піратства.

"А 9 січня хусити здійснили свою найбільшу на сьогодні атаку, безпосередньо спрямовану проти американських кораблів. Реакція міжнародної спільноти на ці безрозсудні атаки була єдиною і рішучою", – зазначив президент США.

Він заявив, що минулого місяця Сполучені Штати розпочали операцію "Вартовий процвітання". Мовиться про коаліцію з понад 20 держав, які зобов'язалися захищати міжнародне судноплавство та стримувати напади хуситів у Червоному морі.

За словами американського лідера, "сьогоднішня оборонна акція – продовження цієї широкої дипломатичної кампанії та ескалації нападів повстанців-хуситів на комерційні судна".

Я без вагань вживатиму подальших заходів для захисту наших людей і вільного потоку міжнародної торгівлі, якщо це буде необхідно,
– підкреслив Джо Байден.

Крім Байдена, зі спільною заявою виступили також Велика Британія, Австралія, Бахрейн, Канада, Данія, Німеччина, Нідерланди, Нова Зеландія та Південна Корея. У заяві мовиться, що операція була проведена з метою захисту незаперечного права націй захищати себе індивідуально та колективно.

"Сьогоднішня акція продемонструвала спільну відданість свободі судноплавства, міжнародній торгівлі та захисту життя моряків від незаконних і невиправданих нападів", – мовиться у заяві.

Крім того, в офіційній заяві країни зазначили, що вони, як і раніше, добиватимуться деескалації й відновлення стабільності у Червоному морі.

Командувач ВПС США генерал-лейтенант Алекс Гринкевич, наголосив, що американські та британські військові завдали понад 60 ударів по цілях єменських хуситів. За його словами, понад 100 високоточних боєприпасів застосували по вузлах управління, складах боєприпасів, пускових системах, виробничих об'єктах і РЛС противника.

Свої удари США та Британія завдали з використанням ракет "Томагавк", за допомогою підводного човна USS Florida з керованими ракетами, надводні есмінці з ракетами "Арлі Берк" і за допомогою винищувачів Typhoon.

У Міністерстві оборони Великої Британії також заявили про удари по кількох об’єктах на північному заході Ємену, які використовували для запуску розвідувальних і атакувальних безпілотників. Британія також завдала удару по аеродрому в Аббсі, який, як стверджували розвідувальні дані, використовували для запуску як крилатих ракет, так і безпілотників над Червоним морем.

Крім того, у Міноборони Британії зазначили, що есмінець Королівського флоту HMS Diamond вже активно брав участь разом із військовими кораблями США та Франції, захищаючи життєво важливі міжнародні судноплавні шляхи від безпілотників і ракет хуситів.

Коаліційні сили визначили ключові об’єкти, залучені до цих атак, і погодилися ретельно провести скоординований удар, щоб зменшити можливості хуситів порушувати міжнародне право таким чином,
– зазначили у міністерстві.

Там також наголосили, що чотири RAF Typhoon FGR4 за підтримки повітряного заправника "Вояджер" використали керовані бомби Paveway IV для завдання точних ударів по двох з об'єктів хуситів. Одним з них був майданчик у Бані на північному заході Ємену, який використовувався для запуску розвідувальних і атакувальних безпілотників.

"Іншим місцем, яке вразив наш літак, був аеродром в Аббсі. Розвідка показала, що він використовувався для запуску як крилатих ракет, так і безпілотників над Червоним морем. Декілька ключових цілей на аеродромі виявлено та переслідувано нашою авіацією", – мовиться у заяві.

У міністерстві також підкреслили, що під час планування ударів особлива увага приділялася мінімізації будь-яких ризиків для цивільного населення. Детальні результати ударів ще оцінюють.

ЗМІ також повідомляють, що представники єменських хуситів назвали кілька об'єктів, які цієї ночі атакували Велика Британія та США. Зокрема:

  • військова база Кахлан у провінції Саада;
  • авіабаза Аль-Дайламі на північ від столиці Ємену Сани;
  • район аеропорту міста Ходейда на Червоному морі;
  • аеропорт міста Таїз та інші об'єкти в провінції Таїз у південно-західному куті Ємену;
  • аеродром міста Аббс.

Саудівська Аравія висловила глибоку стурбованість безперервними військовими операціями в регіоні Червоного моря та авіаударами по різних об’єктах у Ємені.

У заяві саудити закликали всі залучені сторони уникати ескалації напруженості на тлі поточних регіональних подій, а також наголосили на важливості підтримки безпеки та стабільності в регіоні Червоного моря.

Тим часом Росія скликала екстрене засідання Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй після спільних ударів США та Великої Британії по цілях хуситів у Ємені. Зустріч має відбутися вранці 12 січня.

Вже встигли відреагувати на удари по єменських хуситах і в Ірані. Офіційний представник МЗС Ірану Нассер Канаані рішуче засудив удари США та Великої Британії, сказавши, що "ці навмисні напади не матимуть ніякого результату, окрім ескалації напруги та нестабільності в регіоні".

Відреагував на атаки США та Британії по Ємену й радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк. Він зазначив, що глобальна нестабільність зростає, адже ще однією точкою напруги стало Червоне море, у якому єменські хусити активно знищують міжнародне морське право, міжнародну навігацію.