Наприкінці 2023 року більшість людей на планеті дізналися про існування хуситів – бойовиків з далекого Ємену, які оголосили війну Ізраїлю. Взимку їхні заяви вже ні в кого не викликають іронічних посмішок. Ба більше, їхня діяльність впливає на війну в Україні та спроможність Росії її продовжувати.

Зокрема, на початку березня 2024 року про них знову довелося згадати. Саме в цей день стало відомо, що в ході диверсійної операції у Червоному морі єменські повстанці-хусити пошкодили три кабелі, які забезпечують глобальний інтернет і зв'язок. Інцидент вплинув на 25% трафіку, що проходить через лінії Червоного моря, які з'єднують Африку, Азію та Близький Схід.

Це може бути однією із причин масштабного збою у роботі Meta, який стався ввечері 5 березня. Неполадки швидко усунули, однак певний час користувачі не могли зайти на свої акаунти у соцмережах цієї компанії.

Водночас повстанці заперечують свою причетність до нападу і звинувачують у ньому військові операції Великої Британії та США, не надаючи жодних доказів.

24 Канал розповідає, хто ж такі хусити та як їхня блокада загрожує світовій торгівлі. Але почнімо з атаки США та Великої Британії на військові об'єкти хуситів 12 січня 2024 року.

До теми Військовий й комерційні кораблі США потрапили під удар дронів у Червоному морі, – Пентагон

Передувала цьому атака з боку хуситів, яку вони здійснили 9 січня. Тоді вони випустили по військових кораблях обох держав ракети та безпілотники.

Пізно ввечері 11 січня стало відомо, що США та Велика Британія готуються завдати ударів по військових об'єктах хуситів. А вже після півночі 12 січня почала надходити інформація, що атака таки сталася.

ЗМІ, посилаючись на представника Пентагону, сповістили, що під атаку потрапили близько 10 об'єктів хуситів у Ємені. Повідомляли, що поцілили у центри виробництва дронів і склади зі зброєю.

За наявною інформацією, для атаки по військових об'єктах хуситів використовували винищувачі та ракети "Томагавк". Про це розповіли журналісти, посилаючись на американських чиновників.

Згодом стало відомо, що цілями були: радари, об'єкти протиповітряної оборони, місця зберігання та запуску дронів, крилатих, а також балістичних ракет.

А ще пізніше чиновник зі США телеканалу "Аль-Джазіра" заявив, що завершилися удари по об'єктах в Ємені. Водночас він наголосив, що "ми залишаємо за собою право відповісти, якщо загрози продовжаться".

Пізніше з'явилася офіційна заява президента США Джо Байдена. Він заявив, що спільно з Великою Британією та за підтримки Австралії, Бахрейну, Канади та Нідерландів вдалося завдати успішних ударів по низці об'єктів у Ємені. За його словами, їх хусити використовували "для загрози свободі судноплавства на одному з найважливіших водних шляхів світу".

Я без вагань вживатиму подальших заходів для захисту наших людей і вільного потоку міжнародної торгівлі, якщо це буде необхідно,
– підкреслив Джо Байден.

У списку країн, які розташовані на Аравійському півострові, Ємен розмістився осторонь. Тоді, коли ОАЕ, Саудівська Аравія, Оман, Бахрейн, Катар, Кувейт заробляли нафтодолари, інвестували їх та розквітали, в Ємені продовжували воювати одне з одним місцеві племена.

  • Північний Ємен отримав незалежність після розвалу Османської імперії та проголосив себе в 1918 році королівством, правитель якого одночасно був як політичним, так і релігійним лідером (імамом).
  • Водночас Південний Ємен тривалий час перебував під британським протекторатом і лише в 1967 році отримав незалежність. Молода арабська країна швидко потрапила під радянський вплив, що не призвело ні до чого доброго.

Державу поглинула тривала політична та економічна криза, яку всі вважали за потрібне вирішувати зброєю. Внаслідок цього історію останніх 60 років Ємену можна описати як громадянську війну з невеличкими паузами.

У 1990 році обидві частини Ємену знову об'єдналися (щоб спільно видобувати нафту) під назвою Республіка Ємен, проте протистояння нікуди не ділося. Розкол у державі не було подолано – прихильники консервативного ісламу з півночі країни ворогували з республіканцями, які мали свою базу підтримки на півдні та заході Ємену.

Ємен карта
Ємен на карті / BBC

Постійні кризи та численні громадянські конфлікти в Ємені призвели до того, що нині це найбідніша з арабських країн, рівень безробіття у Ємені становить 35%, майже половина мешканців Ємену живе менше ніж на 2 долари в день. Країна живе в умовах гуманітарної катастрофи та не має особливих перспектив її подолання.

У 2004 році на велику арену вийшли хусити. Так стали називати прибічників військово-політичного крила зейдитів після смерті їхнього лідера – Хусейна Бадреддіна аль-Хусі. Новими лідерами повстанців стали представники клану аль-Хусі – батько загиблого Бадр Ад-Дін Хусейн аль-Хусі, а згодом і брат – Абдул-Малік аль-Хусі.

Хусейн Бадреддін аль-Хусі на початку 1990-их був організатором ісламської мілітаризованої партії-секти "Аш-шабаб аль-му'мін" ("Правовірна молодь") та державного перевороту в Ємені у 2004 році. Тоді ж аль-Хусі загинув у горах в боях з урядовими військами, що зробило його в очах прибічників мучеником і найвищим авторитетом.

Спонсорами та духовними наставниками аль-Хусі були іранський верховний аятола Хаменеї та ватажок ліванської терористичної організації Хезболла Хасан Насралла. Власне, модель проксі-відносин між Іраном і шиїтським ополченням Лівану – Хезболлою – в Тегерані вирішили повторити в Ємені, взявши шефство над хуситами, їхнім воєнним крилом Ансар Аллах і зробивши їх частиною своєї мережі впливу в регіоні на противагу сунітській Саудівській Аравії.

хусити
Новобранці народної армії хуситів на параді в Ємені 20 грудня 2023 року / Фото EPA

Після провалу повстання 2004 року хусити не склали зброю, а продовжили партизанську війну проти урядових військ. Іранська збройна та фінансова допомога стала надійним тилом для хуситів. В обмін на це вони зобов'язалися виконувати накази з Тегерана та діяти так, як це вигідно Ірану.

Нині важко відрізнити політично вмотивовані вчинки хуситів від тих, в основі яких лежать комерційні інтереси. Цей аспект, а також методи ведення збройної боротьби роблять хуситів класичним прикладом терористичного угруповання за прикладом ХАМАС чи Хезболли.

Іранська допомога зробила хуситів потужною силою. Нині вони контролюють значну частину Ємену, включно зі столицею Саною, а також основними містами та портами. І це попри спробу коаліції на чолі з Саудівською Аравією знищити хуситів.

Насправді ситуативне партнерство з Іраном, що виникло в хуситів на тлі саудівського вторгнення в Ємен 2015 року, дало їм змогу створити в себе серйозний арсенал ракет і дронів, зокрема навіть балістики, здатної літати на 2 000 кілометрів.

До 2023 року хусити здебільшого "розв'язувати внутрішні питання" і лише зрідка виходили на "міжнародний рівень", проте робили це ефектно. Найбільше страждала від цього Саудівська Аравія – хусити неодноразово атакували нафтові термінали саудитів і завдавали їм збитків на сотні мільйонів доларів.

Найвідоміший випадок – атака 2019 року на термінали нафтової компанії-гіганта Saudi Aramco. Ця атака спричинила стрибок світових цін на нафту на 10%.

Атака хуситів на термінали Saudi Aramco: дивіться відео

Свої страждання від атак терористів саудити традиційно покривали коштом скорочення видобутку і підвищення цін на нафту на світовому ринку. Цей механізм працював без збоїв і дуже подобався росіянам, які могли отримувати надприбутки від зростання цін.

Восени 2023 року ситуація змінилась – хусити перестали бути проблемою Саудівської Аравії та її респектабельних сусідів, коли оголосили війну Ізраїлю. Якщо з пусками хуситами іранських ракет ізраїльська ППО якось та й дала собі раду, то завадити терористам атакувати кораблі в Червоному морі – вже ні.

У листопаді та грудні 2023 році хусити почали активно атакувати буквально всі кораблі, що потрапляли на очі в Баб-ель-Мандебській протоці. Спочатку це були судна, які хусити пов'язували з Ізраїлем, а потім – взагалі всі кораблі.

Ємен протока карта
Баб-ель-Мандебська протока на мапі / Інфографіка Al Jazeera

Наслідком атак хуситів стала заява 15 грудня світового логістичного гіганта данської компанії Maersk про припинення судноплавства в Червоному морі. Ціни на фрахт і страхування миттєво підскочили (ріст 4% за тиждень). Все це буде закладено вже незабаром у ціни для кінцевих споживачів, що може сприяти росту інфляції у світі та руйнації логістичних ланцюжків.

Ігнорувати це було неможливо, адже мовиться про чи не найважливіший судноплавний шлях у світі – маршрут вздовж Суецького каналу, яким судна з Азії та Аравії прямують до Європи.

!function(e,n,i,s){var d="InfogramEmbeds";var o=e.getElementsByTagName(n)[0];if(window[d]&&window[d].initialized)window[d].process&&window[d].process();else if(!e.getElementById(i)){var r=e.createElement(n);r.async=1,r.id=i,r.src=s,o.parentNode.insertBefore(r,o)}}(document,"script","infogram-async","https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js");

19 грудня 2023 року США оголосили про початок воєнної операції проти хуситів.

Хусити здійснили понад 100 односторонніх атак безпілотними літальними системами та балістичними ракетами, націлившись на 10 торговельних суден із понад 35 різних країн,
– міністр оборони США Ллойд Остін у Бахрейні 19 грудня 2023 року пояснює необхідність створення коаліції.

До США в цій коаліції доєдналися Велика Британія, Бахрейн, Канада, Франція, Італія, Нідерланди, Норвегія, Сейшельські острови та Іспанія. Разом вони організували патрулювання кораблів та їхній захист. Саме так колись вдалося перемогти сомалійських піратів.

Різниця полягає в тому, що на відміну від сомалійських колег єменці куди краще організовані та озброєні, тому основною силою стане здатність патрулів перехоплювати ворожі дрони та ракети, а не фізичне знищення піратів.

Чисельність загонів хуситів оцінюють у близько 100 тисяч осіб. Деякі арабісти навіть називають цифру у 200 тисяч.

Ємен хусити
Озброєний хусит на тлі захопленого торгового судна Galaxy Leader 5 грудня 2023 року / Фото EPA

Якщо ви не побачили в переліку учасників коаліції Саудівську Аравію, ви не помилилися, її в списках немає. Ба більше, Саудівська Аравія не лише не приєдналася до патрулювання, але й влаштовує перешкоди учасникам коаліції.

Саудити нині грають на боці свого нещодавнього ворога з низки причин – на початку березня 2023 року Ер-Ріяд, за активного посередництва Китаю, уклав з Іраном низку угод про нормалізацію відносин та домовився відновити дипломатичні стосунки, розірвані ще у 2016 році.

Спадковий принц Мухаммед бін Салман більше не порівнював аятолу Хаменеї з Гітлером і не погрожував завдати ударів по Ірану. Натомість Іран мав би дати команду "відбій" своїм проксі та заборонити їм бомбити нафтову інфраструктуру та нищити масштабні проєкти спадкового принца.

Нині ж виникла ситуація, коли ціна на нафту буде зростати не через руйнування нафтових терміналів, а просто через блокаду хуситами торговельних шляхів та нестабільність. Для саудитів це просто подарунок долі, до того ж відносно недорогий. А те, що у всіх інших проблеми – Ер-Ріяд не обходить.

принц Салман і Путін
Путін і принц Салман / Фото EPA-EFE

Якщо в Ер-Ріяді, напевно, радісно потирають руки, то в Москві не все так однозначно. Річ у тім, що Суецький канал є основною транспортною артерією для російської нафти, яку нині активно закуповує Індія.

Отже, іранські проксі непогано так насолили росіянам та обмежили їхній, і без того порізаній санкціями економіці, можливість заробляти нафторупії.

З іншого боку, успіхи хуситів – це великий репутаційний удар по США і чудово вписується в стратегію тисячі порізів, тобто відволікання від України. Заради цього в Москві, схоже, будуть готові терпіти нові фінансові втрати.

Ну, а поки хусити стріляють, коаліція перехоплює, саудити радіють, а росіяни терплять, у компанії Maersk вже 25 грудня оголосили, що працюють над відновленням мореплавства "Брамою скорботи", так з арабської перекладається Баб-ель-Мандебська протока.