Без преси, в оточені поважних гостей Президент України Петро Порошенко вітав українських дипломатів з професійним святом. Він тішиться тим, що маємо дипломатичні взаємини із 180 країнами світу і круглою датою, яку відзначає відомство. Мовляв все починалося ще за УНР.

Читайте також: Президент України привітав дипломатів з нагоди сторіччя відомства

Але про те, що вже кілька років Україна немає послів у 17 країнах – жодного слова. Зокрема 7 з цих країн в Європі, про об'єднання з якою Порошенко говорить при будь-якій нагоді. Не має голови дипломатичного представництва в Данії, Швейцарії, Ірландії, Латвії, Хорватії, Чорногорії, Греції. І в колишніх союзних республіках – Вірменії, Киргизстані, Казахстані. Хіба що з цілком зрозумілих причин не маємо посла в Росії. Ефіопія, Алжир, Південно-Африканська Республіка та Ангола, а також у далеких Перу та на Кубі – в цих країнах також немає наших посланців.

Така ситуація сприймається країною, в якій немає посла, так, ніби Україна не звертає достатньо уваги на розвиток стосунків з нею,
– зауважив екс-міністр закордонних справ України Борис Тарасюк.

Процес призначення посла складний і марудний. Для початку в МЗС мають відібрати кандидатури. І ці кандидатури мають сподобатись не лише урядам іноземних країн, а і президенту. Глава держави, який так сьогодні хизувався сторіччям дипломатичної служби, і гальмує процес обрання посла від України, йому не потрібні самостійні і нелояльні до нього.

Отримати коментар в Адміністрації Президента, зокрема і в Костянтина Єлісєєва – заступника голови канцелярії – нам, не вдалося. У МЗС обіцяли відповісти згодом.

Читайте також: День працівників дипустанов: а що дипломати дали Україні?

Проте існує ще одна проблема – дефіцит кадрів, запевняє науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Олександр Сушко. Професіонали не поспішають за малі гроші вв'язуватися у міждержавні інтриги.

"Український дипломат не може отримувати за кордоном в рази менше, ніж румунський чи болгарський. Просто потрібно реально оцінювати роботу наших людей. Не орієнтуватися на найбагатші країни Європи та світу, а прирівнювати їх роботу до тих, країни, яких мають співвимірний з нашим рівень ВВП", – наголосив Сушко.