Міжнародні ЗМІ, різні аналітики та експерти зі світовим ім’ям вже роблять прогнози можливих наслідків цієї події. Від загострення геополітичної ситуації у світі до падіння фінансових ринків. В огляді міжнародної преси ми відібрали найбільш значимі матеріали ЗМІ різних країн світу.

Варто почати з ґрунтовної аналітичної статті одного з найвпливовіших світових видань. Forbes справедливо зауважує, що цей випадок став першим з часів корейської війни, коли ВВС альянсу збили радянський /російський літак. Правда, було безліч випадків порушення повітряного простору і ще більше взаємних звинувачень, але це перший інцидент зі стріляниною бойовими снарядами за більш ніж п'ятдесят років.

Разом з тим, автори статті вважають, що попри унікальність інциденту не можна вважати, що він є попередником серйозних змін на мапі світу. Так само журналісти наголошують, що загрози повномасштабної війни Росії і Туреччини практично не існує.

Сформована ситуація не є ознакою третьої світової війни. Навіть якщо б росіяни і захотіли розпочати широкомасштабну війну проти Туреччини, у них немає необхідних для цього ресурсів. Досить обмежені можливості російської армії по перекиданню сил і засобів і без того вже піддаються серйозним випробуванням в ході інтервенції в Сирії: вони просто не в змозі одночасно вести війну з таким серйозним суперником, як Туреччина. Тобто немає підстав думати, що російські винищувачі полетять на Анкару,
— погоджуються журналісти з висновком професора Нью-Йоркського університету.

Єдине, на їхню думку, чого можна очікувати — гнівних висловлювань, особливо від Путіна, який, поза всяким сумнівом, сприйме це як виклик його власної влади. Але не більше того.

The Washington Post, в свою чергу наголошує, що цей інцидент викликав серйозну ескалацію в сирійському конфлікті і може призвести до подальшого зростання напруженості у відносинах між Росією і Заходом, оскільки Туреччина є членом НАТО. Проте, на думку журналістів, ситуація все ж не настільки критична, щоб вийти з-під контролю. І на це є декілька причин.

По-перше, Росія і Туреччина досить сильно залежать один від одного, і серйозне посилення напруженості зашкодить обом країнам. Туреччині буде дуже важко впоратися з проблемами, які виникнуть у разі припинення подачі російського газу. А Росії буде дуже важко без Дарданелл. Що стосується військової сторони цього рівняння, то незважаючи на стратегічну нерозсудливість Володимира Путіна, у мене є підозри, що він не захоче роздмухувати цей конфлікт. Вчинивши так, він буде діяти не тільки проти Туреччини, а й проти НАТО, і я сумніваюся, що Путін захоче вступити у війну на виснаження, в ході якої російська авіація буде перемелена. Крім того, набридлива проблема сирійського конфлікту нікуди не дінеться, а путінський союзник в Сирії виявиться в смертельній небезпеці,
— пояснює журналіст.

А от німецьке видання Die Welt пише про необхідність максимальної кількості шляхів мирного урегулювання цього конфлікту. До того ж журналісти видання закликають обидві сторони конфлікту бути більш далекоглядними і не робити різких заяв.

Вирішальну роль у подальшому розвитку ситуації відіграє недопущення зростання протиріч, ескалації політики і військових операцій. Крім того, будуть потрібні значні дипломатичні зусилля, в тому числі на найвищому рівні, щоб зберегти політичну рівновагу і власне обличчя,
— пишуть у виданні.

До того ж вони наголошують, що великої військової загрози не існує, бо у технічному плані цей випадок міг би торкнутися НАТО, але в політичному — навряд чи.

Інше всесвітньо відоме видання WallStreetJournal проаналізувало ситуацію з іншого боку. Вони звернули увагу на економічні наслідки інциденту. Вони зазначають, що відразу, як тільки турецькі військові збили російський винищувач на сирійському кордоні, на ринках цінних паперів відбулося падіння, викликане страхом перед конфронтацією між двома країнами. Видання наводить детальні економічні дані зі світових фінансових ринків.

Коли з'явилися новини про збитий літак, ціни на нафту виросли. Марка Brent піднялася на 2,1 відсотка, склавши 45,36 долара за барель на тлі побоювань з приводу посилення хаосу на Близькому Сході, де видобувається найбільша кількість нафти у світі. Можна зрозуміти, чим викликане потрясіння на ринках. На Близькому Сході і без того велика напруженість, а це стало її додатковим джерелом, який для нас є небажаним,
— пишуть у виданні.

Проте, зазначає видання, більшість експертів та фінансових аналітиків сходяться на думці, що всі зацікавлені в тому, щоб знизити напруженість цієї ситуації, і, скоріш за все, коли ринок перетравить цю подію, спад зупиниться і загалом буде нетривалим.

Таким чином можна зробити висновок, що більшість світових ЗМІ вважають істерію навколо цього інциденту перебільшеною, і не бачать реальних загрозливих наслідків для світової політики, економіки та військової безпеки у цьому конфлікту.

Читайте також: Збитий у Туреччині російський літак: доступно про наслідки