Що сталося у Туреччині?

Зранку 24 листопада турецькі винищувачі F-16 після десяти попереджень знищили російський військовий літак, який вторгся у повітряний простір країни.

Пілоти збитого літака катапультувалися і, за даними місцевих ЗМІ, були захоплені сирійськими туркменами. Пізніше заступник командувача туркменської бригади в Сирії заявив, що його бійці убили обох пілотів збитого літака, коли ті спустилися на парашутах.

Пізніше стало відомо, що повстанці знищили ще й російський вертоліт, який відправили на пошуки пілотів Су-24.

Що таке Су-24?

Це російський фронтовий бомбардувальник, який призначений для нанесення ракетно-бомбових ударів у простих і складних метеоумовах, вдень і вночі, у тому числі на малих висотах з прицільним ураженням наземних і надводних цілей.

Збитий літак входив до складу російської авіагрупи, яку Росія направила у Сирію для того, щоб, за офіційною версією, допомагати цій країні у боротьбі з Ісламською Державою.

Як літак опинився у Сирії?

На це питання цілком можна відповісти цитатою президента Росії: "Він заблукав".

В якості доказу порушення повітряного простору країни Генштаб Туреччини опублікував зображення з траєкторією польоту російського бомбардувальника Су-24 та винищувачів F-16.Червоною лінією позначена траєкторія Су-24, сірими – F-16, а бірюзовою – кордон Сирії і Туреччини.

За даними російських ЗМІ, ця карта свідчить про те, що літак зрізав виступ турецької території, яка перетиналася із сирійською.

При цьому Міноборони РФ стверджує, що літак не перетнув турецького кордону і весь час польоту був виключно над територією Сирії, що було зафіксовано "об'єктивними засобами контролю". Також російська сторона наголошує, що літак, який перебував на висоті шести тисяч метрів, збили із землі.

Як на події реагує Туреччина?

Із впевненістю. Туреччина вже двічі викликала російського посла і військового аташе та вимагала роз’яснень щодо дій російської авіації, яка ставить під загрозу безпеку кордонів країни, регулярно порушує її повітряний простір та завдає шкоди мирним туркменам, які живуть у регіоні та не мають жодного відношення до бойовиків. Офіційно, через МЗС, Туреччина попереджала, що у разі подальшого порушення їхнього повітряного простору російськими літаками почне їх збивати. Що вона, власне і зробила.

Прем'єр-міністр країни Мехмет Давутоглу після цього інциденту наголосив, що Туреччина має право на відповідь у випадку порушення свого повітряного простору, яке здійснили попри численні попередження. І нагадав, що "наше міжнародне право і національний обов'язок полягає у тому, щоб вдаватися до будь-яких заходів відносно будь-кого, хто порушить наші повітряні та сухопутні кордони".

Якою є реакція Росії?

Бурхливою, хоч і з затримкою. У Кремлі довго тягли із офіційною реакцією. Потім Міноборони все ж озвучило версію, що літака у Туреччині не було. Після чого цю версію закріпив і Володимир Путін, за словами якого крах російського Су-24 на сирійсько-турецькому кордоні це "удар, який нам завдали в спину спільники терористів".

"Туреччина завдала удару по літаку РФ, незважаючи на те, що Росія уклала з США угоду про попередження таких інцидентів… Туреччина замість того, щоб негайно налагодити з РФ контакт після інциденту з Су-24, звернулася до НАТО, ніби це РФ збила їхній літак", — заявив Путін.

Після цього Росія висловила військовому аташе Туреччини офіційний протест через знищення турецьким винищувачем російського бомбардувальника та заявила, що розглядає дії турецьких ВПС як "недружній акт". Також стало відомо, що Росія терміново посилює своє наступальне угрупування у Північному Криму — п'ять російських військово-транспортних літаків Іл-76 перекинули у Джанкой дві батальйонно-тактичні групи десантників та розгорнула десантно-штурмовий полк у районі Калинівки.

Які наслідки матиме цей інцидент?

Різноманітні. Антитерористична коаліція, створення якої так домагалася від західних партнерів російська сторона, так і не народиться. Країни-члени НАТО обговорюють порушення Росією повітряного простору і подумають, що із цим робити надалі. Сирійський конфлікт загостриться, що невигідно всім. Стосунки між Росією і Туреччиною стали вкрай напруженими. Якщо зранку сторони ще намагалися хоч трохи пом’якшити гострі кути (та сама Туреччина, наприклад, акцентувала на тому що збитим був би будь який літак, який би порушив її кордони, не акцентуючи на його приналежності Росії), то зараз ці намагання слабшають.

Чим закінчиться конфлікт між Туреччиною і Росією?
  • Війною між Росією і НАТО Війною між Росією і НАТО
  • Економічними санкціями Економічними санкціями
  • Про інцидент забудуть Про інцидент забудуть
  • Мені байдуже Мені байдуже
  • Ваш варіант (пишіть у коментарях нижче) Ваш варіант (пишіть у коментарях нижче)