Як так сталося – питання риторичне. Історія завжди була та залишається зручним інструментом пропаганди, яким вміло користуються криваві режими. Не оминула така доля й свідчення про Київську Русь.

Читайте також Невивчені уроки історії: як "нейтральність" Австрії та Угорщини грає на руку Москві

Розвінчувати міфи 24 Канал буде спільно з партнером KOBLEVO. У новому спецпроєкті ми змінимо оптику, аби подивитися на історію України з різних ракурсів, спростуємо популярні наративи Кремля та повернемося до витоків, щоб ще раз переконатися, що за плечима кожного українця прихована унікальна історія, якою варто пишатися.

Почнемо наш цикл з витоків, а саме – з Київської Русі. Зокрема, з її назви, до якої так активно апелюють у Росії.

Трохи передісторії: як з'явилась Київська Русь

З чим у вас асоціюється Київська Русь? З князями, архітектурою, фресками та величчю? Та головне у цьому переліку буде згадка про східних слов'ян, бо саме вони об'єднались у поселення, яке згодом переросло у могутню та досить впливову державу на мапі світу.

І про це є чимало свідчень. Зокрема, ще у VI столітті візантійський історик Прокопій Кесарійський пише про східних слов'ян, як про вже сформовану та військово потужну спільноту. І це ще задовго до того, як Київ справді перебував на піку свого розквіту.

Макет поселення в часи Київської Русі / Фото Shutterstock

Цікаво, що локацію для створення свого головного міста Києва вони обрали не випадково. Для східних слов'ян, які є нашими предками, важливо було налагоджувати торговельні зв'язки та укріплювати свої позиції серед інших держав. Тому державний центр звели на узбережжі Дніпра, бо саме річка у той час була запорукою міцної економіки, а отже – заможного життя. Завдяки вигідній геолокації та зв'язкам Київ досить швидко зумів об'єднати довкола себе князівства та створити державу з багатою культурою і потенціалом.

При цьому Київська Русь не була унітарною державою, а справді об'єднанням. Сюди входило чимало князівств зі своїми порядками та осередками влади, але зі спільною культурою, мовою, традиціями і економікою. Грубо кажучи, наші предки жили за системою децентралізації.

Ось так одягались за часів Київської Русі / Фото Shutterstock

Звідки ж взялось слово "Русь" та які є теорії довкола нього

На час утворення давньоруської держави, приблизно у VIII – IX століттях, назва Київська Русь поширилася на території сучасної Київщини, Чернігівщини і Переяславщини. А потім – на всі землі, які об'єднав під своєю владою Київ. Здавалося б, десь тут і мала б знаходитися розгадка топоніма "Русь". Однак не все так просто.

На відміну від тієї ж Британії, назва якої походить від назви кельтського племені бриттів, русини, здається, були дещо креативнішими та обрали іншу стратегію – суттєво ускладнити життя теперішнім історикам. Так, сьогодні існує кілька версій походження слова "Русь", і ось найпопулярніші:

  • Скандинавське походження. Згідно із цією версією, назва походить від слова "roðr", що означає "веслування" або "човен на веслах". Грубо кажучи, північні народи асоціювали "русь" із море- чи річкоплавцями.
    Окрім цього, можна зустріти пояснення, що "Русь" – похідне від фінського Ruotsi. Цим словом позначали Швецію, звідки начебто відбувалася міграція на територію сучасної України.

  • Слов'янське походження. За цією версією, "русь" означає "світловолосий". Саме це начебто було характерною рисою більшості людей у регіоні.

  • Гіпотеза, побудована на згадці у сирійській хроніці VI століття етноніма "hrus". У фрагментах, які дійшли до нашого часу, цим терміном описують один із племен у Північному Причорномор'ї. Саме ця версія базується на самоназві, адже на Наддніпрянщині й справді є річка Рось з притоками Роська та Росава. Така ж річка була на Чернігівщині, її згадали в літописах як місце, де відбувся бій у 1187 році половцями та місцевими.

Та це далеко не всі теорії, якими намагаються пояснити таємницю походження слова "Русь". Проте цікавими є не тільки вони, але й те, що сама наявність таких версій є яскравим свідченням активної комунікації слов'ян з іншими народами.

Як Росія хотіла переписати своє походження і вкрасти велич Київської Русі

Київська Русь як державне об'єднання існувала, за різними оцінками, від 3 до 6 століть. На політичній карті світу у XIII – XIV століттях її поступово замінило Велике Князівство Литовське, яке було державою значною мірою литовсько-руською. А от у XVI столітті почала розправляти крила Московія, яка з дрібного заболотного князівства перетворилася на агресивне царство.

"Збирати землі руські" Москва почала через 300 років після того, як монголо-татари зруйнували Київ. За ці три століття слава Київської Русі, сила її імені нікуди не зникли – і вони так коробили московське око, що ще через 200 років назву просто вкрали – Петро I перейменував Московське царство на Російську імперію та й сам собі став імператором.

Що цікаво, перед цим московити намагалися вкрасти Рим. Так-так, було розроблена ціла теорія про те, що перший Рим – це той, що в Італії, серце Римської імперії. Другий Рим – це Константинополь, серце Візантії. А третій, значить, Москва – мовляв, прямий спадкоємець. Хочете вірте, хочете ні, але Іван Грозний щиро доводив, що походить від не абикого, а першого римського імператора Октавіана Августа.

Росіяни створили навіть монети з Петром І у стилі Римської імперії / Фото Shutterstock

Та ніхто у Європі не прийняв цю ідею, адже там її встигли розвинути самі європейці, сформувавши Священну Римську імперію германської нації. Лінія спадкоємності вже була зайнята. І тоді московити, які дуже прагнули замаскуватися під цивілізовану країну, вирішили прибрати на себе славу нашої величної Київської Русі.

Отже, Київська Русь свого часу була однією з найбільш розвинених держав на мапі світу. Завдяки працьовитості та винахідливості, що закладені у генах усіх українців, наші предки мали не тільки сформовану та потужну економіку, але й торговельні зв'язки, культуру і потенціал для розвитку. Відтак коли Київська Русь квітла на всю Європу, на місці Росії квіт лише будяк. А коли в Києві будували Михайлівський собор та Золоті ворота, у Москві могли зводити хіба що паркан, бо було це місто лише дрібним прикордонним поселенням Володимиро-Суздальського руського князівства.

Золоті ворота – головна брама стародавнього Києва / Фото Shutterstock

Усе змінилося, коли прийшла монголо-татарська орда – вона спричинила падіння Києва та забезпечила сходження на все готової заради влади Москви. Але це вже зовсім інша історія.