Деталі відкриття
Планета GJ 9827d має діаметр приблизно вдвічі більший за діаметр Землі. Вона обертається навколо червоної карликової зорі на відстані 97 світлових років у сузір'ї Риб.
Дивіться також Марсохід Perseverance досяг ідеального місця для пошуку слідів стародавнього життя
Команда дослідників розглядає два сценарії:
- Планета може бути "міні-Нептуном" з багатою на водень та воду атмосферою.
- Або ж це тепліша версія Європи, супутника Юпітера. Вона містить під своєю корою вдвічі більше води, ніж Земля.
Планета GJ 9827d може складатися наполовину з води, наполовину з каменю,
– каже Бйорн Беннеке з Монреальського університету, який був один із керівників дослідження.
Досі вченим не вдавалося безпосередньо виявити атмосферу такої маленької планети. Протягом трьох років Хаббл спостерігав за GJ 9827d під час одинадцяти випадків її проходження перед зіркою. Під час цих проходжень зоря освітлює об'єкт ззаду, пропускаючи свої фотони через атмосферу планети. Це дозволяє астрономам використовувати інструменти Хаббла для аналізу довжин хвиль цього світла. Проходячи крізь ті чи інші хімічні речовини, спектр змінюється, даючи можливість вченим дізнатися, з якими саме газами контактувало світло.
Таким чином науковці дізнаються про склад атмосфери далеких екзопланет, і саме так вони виявили воду в атмосфері GJ 9827d. На жаль, це не означає, що планета придатна для життя, адже температура на ній складає близько 425 градусів за Цельсієм. Це означає, що рідка вода може перебувати на ній хіба що глибоко під землею. Рідина на поверхні перетворюється на пару й циркулює в атмосфері, ще більше посилюючи температуру (явище, відоме як "парниковий ефект").
Відкриття Габбла прокладає шлях до майбутнього вивчення подібних планет, особливо за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба, який може використовувати свої інфрачервоні зображення з високою роздільною здатністю для пошуку інших атмосферних молекул, включаючи вуглекислий газ і метан.