Що про це відомо

Не вказаний дефект у ранніх моделях супутників спонукав компанію превентивно зняти їх з орбіти, не чекаючи, коли вони самі вийдуть з ладу й стануть небезпечними на низькій навколоземній орбіті. SpaceX упевнена, що зняття цих проблемних апаратів допоможе уникнути будь-яких проблем.

Дивіться також SpaceX запустила супутник NASA для спостереження за Землею, що він вивчатиме

Виведення супутників із сузір'я є звичним завданням для SpaceX. За весь час компанія утилізувала вже 406 одиниць з майже 6 000, які встигла запустити на сьогодні. Серед них 17 наразі не є маневреними, проте очікується, що в найближчі роки вони природним чином розпадуться й згорять в атмосфері Землі.

Але поточні плани є безпрецедентними, адже з орбіти буде знято близько 100 апаратів – такої кількості за такий короткий час не було ще ніколи. SpaceX планує розпочати ці контрольовані спуски протягом наступних кількох тижнів. Триватимуть вони приблизно шість місяців.

Всі приречені супутники Starlink належать до ранньої версії 1. Вони досі лишаються в робочому стані й ефективно обслуговують користувачів, але команда операторів виявила загальну проблему в цій групі, яка може збільшити ймовірність збоїв в майбутньому.

Точна природа проблеми не розголошується, а SpaceX не відповідає на запити ЗМІ щодо додаткової інформації. У своїй заяві SpaceX запевнила своїх клієнтів, що послуги Starlink залишаться безперебійними, додавши, що її пристрої зможуть уникати зіткнень з іншими супутниками під час спуску протягом усього етапу виведення з експлуатації. Заміна цих пошкоджених блоків також не повинна бути проблемою, оскільки SpaceX зараз здатна запускати до 200 нових Starlink щомісяця.

Наразі на низькій навколоземній орбіті функціонує 5 402 супутники Starlink, перші з яких були запущені у 2019 році. Вони призначені для прямого зв'язку з наземними приймачами і надання інтернет-послуг клієнтам через абонентські термінали. Нинішній флот складається з тисяч одиниць, але SpaceX планує розгорнути десятки тисяч.