Вперше про існування Gliese 367 b стало відомо у 2021 році завдяки спостереженням космічної обсерваторії Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). Початкові дані вказували на те, що вона відносно невелика і, можливо, належить до категорії суб-земних або надмасивних планет.

Дивіться також Зонд Parker врізався у вибух Сонця і показав те, чого ще ніхто не бачив

Враховуючи, що серед понад 5000 відомих екзопланет було виявлено лише обмежену кількість екзопланет з ультракороткими орбітальними періодами (а у цієї планети він всього 7,7 годин), Gliese 367 b одразу ж було обрано для подальшого вивчення.

У 2021 році дослідники використали високоточний спектрометр HARPS (High-Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) в Європейській південній обсерваторії в Чилі для проведення детальних спостережень Gliese 367 b. На диво, ці спостереження показали, що екзопланета має радіус приблизно 72% від радіуса Землі і масу близько 55% від маси Землі. Це призвело до дивовижного відкриття – Gliese 367 b, як виявилося, складається переважно із заліза, що кидає виклик усталеним теоріям еволюції планетних систем.

Детальніше про виявлену планету

На основі цих висновків команда астрономів з Туринського університету провела масштабні додаткові дослідження Gliese 367 b за допомогою спектрометра HARPS. Їхні уточнені дані, опубліковані в журналі The Astrophysical Journal Letters, розкрили ще більше інтригуючих подробиць про цю загадкову планету.

Зокрема, маса Gliese 367 b була перерахована і становить приблизно 63% маси Землі, а її радіус був скоригований до приблизно 70% від земного. Ця несподівана інформація вказувала на склад, який приблизно на 91% складався із заліза, що надавало планеті безпрецедентної щільності, майже вдвічі більшої, ніж у Землі.

Ці дивовижні характеристики змусили вчених розглянути три можливі сценарії для пояснення формування Gliese 367 b.

  • По-перше, можна припустити, що протопланетний диск на ближньому боці зірки був надзвичайно багатий на залізо, що призвело до формування планети в тому вигляді, в якому ми спостерігаємо її зараз.
  • По-друге, планета могла спочатку сформуватися з типовим залізним ядром і кам'янистою мантією, а потім повністю втратити свою мантію в результаті катастрофічного зіткнення з іншим небесним тілом, залишивши на орбіті голе залізне ядро.
  • Третя гіпотеза зосереджена на поступовому наближенні газової планети-гіганта до зірки. За цим сценарієм інтенсивне випромінювання зорі могло позбавити газового гіганта атмосфери, залишивши на орбіті лише його металеве ядро.

Читайте на сайті Чи відвідували Землю іншопланетяни? NASA дало чітку відповідь

Кожне з цих пояснень має свій власний набір припущень і невизначеностей, що підкреслює складність явища і обмеженість сучасних теорій планетарної еволюції. Вчені налаштовані на подальші спостереження, сподіваючись виявити подібні випадки в інших частинах Всесвіту або визначити проміжні стани екзопланет, які могли б пролити світло на справжній механізм, що стоїть за дивовижними особливостями Gliese 367 b в системі Gliese 367.