Що сталось і чого нам чекати

Як пишуть спостерігачі, джерелом викиду є група сонячних плям 3500, розташованих майже в центрі зверненого до Землі сонячного диска. Не так давно вони потрапили в об’єктиви наших телескопів.

Дивіться також Раніше й небезпечніше: вчені помилилися з прогнозом поточного сонячного циклу і публікують новий

Щоб дістатися до планети, зарядженим частинкам потрібно 2-3 доби. Це означає, що вже наприкінці дня 30 листопада або, що ймовірніше, рано-вранці 1 грудня викид зіткнеться з магнітним полем.

На цих зображеннях у різних спектрах світла можна побачити, як спалах виривається з групи сонячних плям 3500 у центрі зорі / Фото SpaceWeatherLive

Не так давно подібний викид спровокував червоне полярне сяйво, яке просунулося напрочуд далеко на південь і було видиме навіть в Україні, де зазвичай таких явищ не буває.

  • Наразі прогнозують магнітну бурю потужністю G4 (найпотужніша з можливих – G5).
  • Метеорологічні служби попереджають, що це може спричинити проблеми зі зв'язком і супутниками GPS.
  • За хорошої погоди полярні сяйва, можливо, знову можна буде спостерігати в Україні

На жаль, вчені не дають прогнозів для нашої півкулі, але на опублікованих схемах можна бачити, що сяйва накриють всю Канаду і частину території Сполучених Штатів.

Прогнозоване поширення полярних сяйв 30 листопада або 1 грудня 2023 року
Прогнозоване поширення полярних сяйв 30 листопада або 1 грудня 2023 року / Фото NOAA

Нагадаємо, останнім часом Сонце збільшує свою активність, яка підпорядковується 11-річному циклу. Проте нинішній цикл дивує вчених — він один із найпотужніших за всю історію спостережень. Пік передбачали у 2025 році, проте все частіше вчені говорять про те, що він настане вже у 2024-му.