Зафіксований на відео космічним апаратом NASA "Обсерваторія сонячної динаміки" спалах категорії X2.8 належить до найвищого розряду сонячних спалахів, класифікованих астрофізиками.

Читайте на сайті На Сонці стався потужний подвійний спалах: очікуємо магнітну бурю та полярні сяйва

Зазвичай сильні сонячні спалахи супроводжуються корональними викидами маси (КВМ), які виштовхують масивні хмари сонячної плазми в космос з величезною швидкістю. Початкові спостереження вказують на те, що цей спалах був пов'язаний з КВМ, можливо, з компонентом, спрямованим на Землю.

Відео рекордного вибуху на Сонці

Наскільки це загрожує Землі

Потенційний вплив КВМ, спрямованих на Землю, заслуговує на увагу, оскільки вони можуть викликати геомагнітні бурі, здатні вивести з ладу електромережі та іншу критично важливу інфраструктуру. Крім того, ці бурі можуть посилювати видовищність полярних сяйв, створюючи більш інтенсивні прояви, видимі на більших територіях, як полярні сяйва в Україні.

Хоча атмосфера Землі захищає планету від шкідливого випромінювання сонячних спалахів, їхні наслідки не є зовсім незначними. Сьогоднішній спалах X2.8, наприклад, спричинив глибоке короткохвильове радіо відключення над Америкою, як повідомляє SpaceWeather.com.

Чого чекати

Варто очікувати, що 17 грудня Земля зіткнеться зі сплеском заряджених частинок, що виходять із сонячної корони. Наслідком цього зіткнення стане потужна геомагнітна буря, класифіковане як G3, що спричинить низку вражаючих наслідків. Серед очікуваних – збої в радіозв’язку.

Дивіться також Загадка жовтого скла: коштовності з прикрас Тутанхамона могли мати космічне походження

Оскільки сонячна активність має 11-річний цикл, фаза найвищої активності саме перебуває на 2023-2024 роки. Національне управління океанічних і атмосферних досліджень США прогнозує, що 25-й сонячний цикл досягне свого піку між січнем і жовтнем наступного року. Таким чином, вчені та космічні ентузіасти очікують подальших сонячних подій у найближчому майбутньому.